Shutterstock_1775358335.zmenena-velikost.jpg

Proč si zamilovat bodláky?

28. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Rostliny s ostny neměli lidé nikdy moc rádi, spojovali si je s mnoha nesnázemi. Snadno se o ně člověk popíchal, kazily sklizeň i pastvu pro zvířata. V posledních desetiletích ale zažívají nebývalý zájem ze strany zahradníků. Přinášejí na […]

Rostliny s ostny neměli lidé nikdy moc rádi, spojovali si je s mnoha nesnázemi. Snadno se o ně člověk popíchal, kazily sklizeň i pastvu pro zvířata. V posledních desetiletích ale zažívají nebývalý zájem ze strany zahradníků. Přinášejí na záhony neobvyklé tvary, vydrží pěkné i po sezoně, a navíc se dají využít pro suchá aranžmá.

foto Shutterstock

Bodláky netvoří jednotnou skupinu, pocházejí z různých rostlinných čeledí. Spojuje je vlastně jen výrazná podoba, porůznu umístěné ostny a možnost snadného usušení. Liší se i podmínky, ve kterých dobře rostou. Pokud si myslíte, že jim stačí suchá a kamenitá místa, mýlíte se. Některé potřebují vlhké a výživné půdy. Víte, které druhy můžete na zahradě pěstovat?

foto Shutterstock

Máčka alpská

Eryngium alpinum

Jde o nápadnou rostlinu s modravě vybarvenými hluboce vykrajovanými listeny. Má výšku kolem tři čtvrtě metru, proto se hodí do větších trvalkových záhonů, vysazuje se i ke zdem, které chcete částečně zakrýt. Velmi žádané jsou i bílé formy, vyšlechtěné z máčky obrovské. Květenství i celá nadzemní část se snadno suší.

Tipy pro pěstování: Pochází z vlhkých horských luk a velmi podobné podmínky byste jí měli vytvořit i na zahradě – půdu potřebuje nepříliš suchou, s dostatkem živin a mírně zásaditou reakcí.

 

foto Shutterstock

Máčka Bougartova

Eryngium bougatii

Tato máčka je nižší a kompaktnější než alpský druh, dorůstá asi do půl metru. Poměrně malé kulovité hlávky lemují dlouhé ostré listeny, jež jí dodávají nezvyklou hvězdicovou podobu. Jde o trvalku, lze ji využít pro suché dekorace.

Tipy pro pěstování: Nejlépe poroste na chudších propustných místech, jako jsou štěrkové záhony nebo terásky. Není náročná, ale vyžaduje dobré odvodnění zvlášť v zimním období.

 

foto Shutterstock

Světlice barvířská

Carthamus tinctorius

Své jméno získal tento bodlák podle toho, že se používal k barvení textilií nažluto. Jde o velmi pěknou a neobvyklou rostlinu se sytou barvou květů, které lemují zelené listeny. Využívá se nejen na suchá aranžmá, ale i do pestrých letních kytic.

Tipy pro pěstování: Sice je to letnička, na místě s teplejšími zimami se ale může udržet několik let, zvlášť když ji zakryjete.

 

foto Shutterstock

Štětka soukenická

Dipsacus sativus

Vysoká, skoro dvoumetrová rostlina bývá zvlášť zajímavá v zimě, kdy je krásně ojíněná. Je také oblíbená pro dušičkové a vánoční vazby, ale i čerstvě utržená se hodí do neobvyklých moderních kytic. Chcete-li štětku sušit, skliďte ji včas a nechte zavěšenou květy dolů, jinak na dešti zčerná. Hustá ježatá květenství se dříve využívala k výrobě kartáčů určených na pročesávání vláken.

Tipy pro pěstování: Na zahradu ji můžete přesadit z volné přírody, kde roste jako dvouletka na rozhraní lesa a luk, často se šíří i podél cest a příkopů.

 

foto Shutterstock

Bělotrn modrý

Echinops ritro

Patří mezi nejpěstovanější bodláky, jeho pravidelná modrá květenství vypadají na každém záhonu velmi pěkně. Pro sušení se moc nehodí hlavně proto, že je třeba jej odstřihnout ještě před vykvetením. Po založení semen se totiž kulatá květenství rychle rozpadají.

Tipy pro pěstování: Pěstuje se docela snadno, jde o trvalku původem z jižní a východní Evropy, kde roste na suchých chudých půdách. Uspěje proto i na plném slunci a na místech bez zálivky.

 

foto Shutterstock

Ostropestřec mariánský

Silybum marianum

Ostropestřec mariánský je nejen léčivka, ale i krásná velká rostlina na vaše záhony. Má bíle skvrnité listy široké téměř půl a dlouhé tři čtvrtě metru. Listy i květy jsou poměrně měkké a nelze je sušit.

Tipy pro pěstování: Protože pochází ze Středomoří, má rád teplo, dostatek slunce a místo s hlinitou, mírně vápnitou půdou. Protože jde o letničku, snadno ho lze ze zahrady odstranit.

 

foto Shutterstock

Artyčok kardový

Cynara cardunculus

Výrazná podoba této lahůdkové zeleniny leckoho okouzlí natolik, že si z ní udělá i rostlinu okrasnou. Jako zelenina se sklízejí ještě nerozvinutá poupata, zahradu ozdobí opravdu velkými a sytě fialovými květy. Pěkné jsou i mohutné, ostře dělené listy dlouhé přes metr.

Tipy pro pěstování: Jde o dvouletku, která se vysévá na podzim nebo velmi brzy zjara, jako středomořský druh je teplomilný a ven se dává až v květnu. Potřebuje úrodnou a přiměřeně vlhkou půdu.

 

foto Shutterstock

Ostropes trubil

Onopordum acanthium

Nápadně vysoký a rozvětvený dvouletý bodlák najdete růst v teplejších oblastech na rumištích, ale lze ho pěstovat i na zahradě. Vyniká nejen květy velkými až sedm centimetrů s bělavým lůžkem, ale i stříbřitými listy a stonky, které jsou větvené a ploché. Rostlina v době kvetení přitahuje hmyz z celého okolí.

Tipy pro pěstování: Jde o dvouletku, která se vysévá na podzim. Má rád půdy bohaté na živiny a snese i občasné sucho.

 

foto Shutterstock

Bodlák obecný

Carduus acanthoides

Jde o jediný bodlák, který má toto jméno přímo v názvu. U nás se záměrně nepěstuje, protože se zahradníci bojí, že jim zaplevelí celý pozemek, podobně jako tolik obávaný pcháč. Tyto obavy jsou ale zbytečné, protože bodlák je na rozdíl od pcháče dvouletka, která druhou zimu nepřežije, mladé rostliny lze navíc zjara snadno vytrhat. V létě láká motýly a včely a na podzim ptáky.

Tipy pro pěstování: Pokud byste se přece jen rozhodli bodlák na svou zahradu vysít, potřebuje lehčí a mírně vlhkou půdu bohatou na dusík.

 

foto Shutterstock

Pupava bezlodyžná

Carlina acaulis

Tato květina, která nemá stonek, připomíná slunce. Často se stával dekorací na chalupách a chatách, kde se podle něj dokonce určovalo počasí, neboť se květ na slunci otevře a za deště zavírá.

Tipy pro pěstováni: Pupava roste na teplých kamenitých stráňkách, do zahrad se většinou záměrně nevysazuje. Ale třeba na přírodní skalku se hodí a pěkně tady poroste.

 


Víte, že…
… Řád bodláku je nejstarším oceněním udělovaným na území dnešní Velké Británie a současně nejvyšším skotským vyznamenáním? Bodlák je totiž národní květinou Skotska. Legenda hovoří o dánské jízdě, která přijela zaútočit na skotský hrad. Útok měl proběhnout v noci, tiše a nečekaně. Když vojáci začali bosky překonávat vodní příkop, pozdě zjistili, že v něm není voda, ale bodláky. Byli prozrazeni.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze