Variabilní dům s chytrou dispozicií

08. 06. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Už loni jsme vám představili několik domů z produkce mladých architektonických nadějí spolupracujících se společností Ekonomické stavby a posouvajících katalog jejích produktů směrem k aktuálním trendům. I tento dům nebude jiný – co do rozlohy tak akorát, s variabilním tvarem střechy a moderním výrazem.

Minimální řešení rodinného domu pro až čtyřčlennou rodinu je poskládáno do obdélníkového půdorysu o rozměrech 7,2 x 12,2 metrů. Návrh dispozice domu je inspirován trendy bydlení v západní a severní Evropě a neplýtvá tedy zbytečně obestavěným prostorem. Díky tomu výsledná podlahová plocha domu 72,5 m2 nabízí vše potřebné pro příjemný život rodiny.

Půdorys domu Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Půdorys domu Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Chytrá dispozice

Rozvržení místností je maximálně funkční a účelné. V dispozici nenajdeme téměř žádné chodby, které by zbytečně ubíraly prostor obytným místnostem. Z tohoto důvodu se hlavním komunikačním uzlem stává obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Velikým kladem tohoto řešení je přirozené setkávání rodiny právě v této místnosti při běžném pohybu v domě. Zbytek domu je velmi praktiky rozdělen na západní část s dětskými pokoji a koupelnou, která se v případě potřeby dá oddělit posuvnými dveřmi od zbytku domu a zaručit tak dětem soukromí například při večerní návštěvě přátel rodičů. Ložnici rodičů jsem záměrně umístil co nejdále od dětských pokojů, aby vzniklo co největší soukromí pro rodiče a klid při spánku. Dveře mezi ložnicí a obývacím pokojem jsou navrženy jako protihlukové, a tak nehrozí rušení televizí z obývacího pokoje, když si budou chtít rodiče o víkendu přispat.

Výsledný pocit z interiéru domu a efektivní využití místností spočívá v chytrých detailech. Rozložení vybavení místností a možnost maximálního využití prostoru je zde zcela zásadní.

Perspektiva domu Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Perspektiva domu Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Víme, kam s věcmi

Díky dveřím umístěným 70 cm od stěny ve dvou ze tří ložnic se do místností velice pohodlně vejdou veliké vestavěné skříně, poskytující nadstandardní úložné prostory. Kotel pro vytápění a ohřev teplé vody je umístěn ve vestavěné skříni, v prostoru za vstupními dveřmi. Stejně tak je zde prostor i pro pračku, pokud ji nechcete mít v koupelně. Pro vzdušný pocit z interiéru jsou zde veliká francouzská okna v každém pokoji domu. Rozmístění oken je promyšlené a přidává každému pokoji opticky na velikosti. Absence parapetů a tím vytvořené propojení pokoje se zahradou, spolu s dostatkem přirozeného světla pronikajícího dovnitř, pozvedávají kvalitativně pokoje o úroveň výš. Zásadní je také pozice těchto oken. Ve všech pokojích jsou okna umístěna naproti vstupu, tedy v hlavním výhledu při příchodu do místnosti. Nejvýznamnější průhled je při vstupu do domu. Od zádveří vidíte skrz domem až do zahrady s terasou, doplňující v teplých měsících prostor obývacího pokoje. Pocity stísněnosti v tomto domě tedy rozhodně nehrozí.

Pohled zleva na dům Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled zleva na dům Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Přední pohled na dům Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Přední pohled na dům Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Jeden dům 3 × jinak

Protože dobrý dům musí fungovat i v kontextu s okolím a nestačí pouze do detailu promyšlené řešení dispozice, existují tři různá exteriérová řešení domu. Každá z variant je vhodná do jiného prostředí. Je zde verze s valbovou střechou s přesahy – tedy klasický bungalov, který najde své místo v rychle se rozrůstajících satelitních městečkách. Klasičtější a univerzálnější verze se sedlovou střechou, vhodnou i pro vesnickou zástavbu a volnější krajiny, a v neposlední řadě existuje velmi moderní verze s plochou střechou. Ta se hodí především do měst a klienty s nadšením pro soudobý design.

Pohled zprava na dům Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Pohled zprava na dům Lukáš ZDROJ EKONOMICKÉ STAVBY

Patrik Janoušek – autor PROJEKTU

Čerstvý absolvent oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Jeden semestr absolvoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Nyní působí ve firmě Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet především dobře fungující moderní domy.

TEXT RED
FOTO EKONOMICKÉ STAVBY
ZDROJ časopis HOME 5/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Projekty domů
Tagy: bungalov půdorys projekty rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze