Projekty rodinných domů

Přízemní dům s francouzskými okny, díky kterým je zahrada téměř součastí interiéru
Dnešním velkým trendem jsou domy otevřené přírodě. Tento požadavek nejlépe splňují přízemní stavby s francouzskými okny, díky kterým je naše zahrada téměř součástí interiéru. Pokud sdílíte nadšení pro život v harmonii s přírodou, neměl by vám uniknout dům z pera „mladých architektů“ který plně uspokojuje tyto požadavky a přináší i něco navíc

Jak by mohl vypadat „rozumný“ dům
Mnoho klientů si představuje svůj dům velkorysý. Chtějí za těžce vydělané peníze dostat, pokud možno, co nejvíce. Většina z nich má ve svých představách rozlehlý dům, s mnoha metry čtverečními, i když vlastně pro ně nemají smysluplné využití.

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy
Základním požadavkem investorů tohoto unikátního domu bylo zachovat na pozemku původní vzrostlé kaštany. Pozemek na místě pradávného vinohradu, vhodný spíše pro sáňkování než výstavbu, navíc s přirozeně rozmístěnými velikány, tradiční architektuře nepřál. Na druhé straně – i díky tomu vznikl originální dům, který nabízí výhledy do okolí jako úžasně proměnlivé umělecké dílo.

Solidní dům s lehkými příčkami
Soudě dle vašich reakcí, získala si naše rubrika představující nové projekty rodinných domů z hlav studentů architektury vaši přízeň. Jejich nápady jsou neotřelé a odvážné, věříme, že se jim díky společnosti Ekonomické stavby podaří probít i do skutečného života – jak projektům, tak i studentům. Dnes vám představíme dům s pracovním názvem Dominik, který je určený pro vyznavače minimalismu.

I malý dům dokáže nabídnout mnohem více nežli byt
Snad každý architekt někdy řešil otázku minimálního bydlení. Ať už se jedná o ubytovnu, koleje, byt či rodinný dům, vždy je kladen důraz na nízkou rozlohu a tím i cenu, ovšem při zachování komfortního využívání objektu. Najít správné řešení, kdy dispozice nepůsobí stísněně, ale zároveň se nikde neplýtvá místem, není jednoduché. A přesně toto bylo cílem návrhu tohoto domu.

Střecha dělá dům
Vytvářet drahé luxusní stavby je snem většiny studentů architektury, často při tom však nerespektují ty, kteří nemají dostatek financí na stavbu takovýchto domů. „Mým cílem je vytvářet domy kvalitní, dostupné, a přesto architektonicky zajímavé. Proto jsem se přihlásil do projektu mladých architektů firmy Ekonomické stavby,“ vysvětluje svůj postoj student posledního ročníku pražské architektury Jiří Bosák. My přinášíme jeho projekt v pravidelné rubrice Mladé oči.

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.
Projekty rodinných domů
Dnešní rodinné domy jsou obvykle rozděleny na dvě nadzemní podlaží, náročnější klienti přidají ještě jedno podzemní podlaží. Vymezuje se tak denní a noční část, v případě podzemní ještě užitková část.
Do podzemí je vhodné umístit technické zázemí domu. Patří sem veškerá technika nutná k vytápění domu (kotel, bojler, sklad paliva, …), ale také například posilovna nebo prádelna s praktickou sušárnou, kde prádlo vyperete, usušíte, vyžehlíte a kompletně připravíte k odnosu do skříní. V tomto případě se hojně využívá šachty procházející vertikálně celým domem, která má na každém patře, nejlépe v chodbě nebo koupelně, dvířka. Nemusíte tak s každou špinavou ponožkou dolů do sklepa, ale elegantně se jí zbavíte vhozením do šachty. Ponožka pak přistane poblíž pračky a vy máte ušetřenou cestu. Také se do podzemní části domu dá umístit garáž, dílna a veškeré sklady.
Přízemí
Při projektování rodinných domů přízemní část domu je obvykle vyhrazena hlavnímu vstupu do domu, jednoduché koupelně, obývací části s kuchyní a vstupu na terasu a zahradu. Vstupní hale věnujme pozornost jako první. Říkáte si, že nemusí být nijak velká, že jenom projdete. Opak je ale pravdou. V našich končinách je zvykem se zouvat, tudíž je nutné, aby zde měly místo jak boty uskladněné (abyste měli na výběr), tak boty tzv. aktuální, ve kterých zrovna chodíte. Za deštivého počasí určitě mokré boty nebudete uklízet, ale necháte je proschnout na odkládacím tácu. Stejně tak svršky. Dobře umístěná skříň s posuvnými dveřmi, které ani otevřené v prostoru nepřekáží, schová vaši zimní kolekci kabátů a pár háčků na zdi zajistí doschnutí právě zmoklé bundy nebo nával návštěv. Zvláště v zimních měsících je obutí obuvi balančně náročnější, takže i menší lavice či stolička má v hale své místo. Police na čepice pak vše doladí k dokonalosti.
Při vstupu do domu…
Ze zádveří můžeme vstoupit do hlavní společenské části domu. Je jen na nás, zda schodiště do patra/podkroví umístíme do vstupní chodby oddělené dveřmi (a tím jej také dobře odhlučníme) nebo bude součástí obývacího prostoru. Obojí má své klady a zápory. Schodiště v obývacím prostoru je zpravidla velmi estetická záležitost, při vytápění krbovými kamny stoupá teplý vzduch i do dalšího patra, také je to velmi oblíbené pro rodiny s malými dětmi, kdy je žádoucí přehled o dění v celém domě. Nevýhodou může být právě ta otevřenost prostoru. Při hlučnější večerní návštěvě či pouhém sledování televize můžou být obyvatelé v patře, chtějící mít už klid ke spánku, velmi rušeni. U schodiště v chodbě je naopak hluk eliminován zavíracími či posuvnými dveřmi, nemáte ovšem přehled o pohybu v domě.
Otevřený prostor
Dnes je moderní propojit kuchyň s jídelnou a obývací částí. Je to nejen praktické, ale prostor se tím výrazně zvětší. Rodina se nedělí na matku v kuchyni, děti v jídelně a otce v obýváku, ale zůstává pohromadě. Vezměte také v úvahu, k čemu chcete, aby váš obývací prostor sloužil. Při početnějších návštěvách jistě oceníte větší sedací soupravu, jídelní stůl pro více lidí i možnost barového posezení u kuchyňské linky. Správné projekty rodinných domů a s dobře naplánovaným prostorem zvládnete i akci pro třicet hostů, aniž by byl problém s místem. Když už mluvíme o hostech, je dobré zvážit i jejich možné přenocování. Výborné řešení je pokoj pro hosty spojený s pracovnou. Vaše koníčky nebo možnost práce z domova budou mít svoje uzavíratelné místo a v případě potřeby se pokoj stane hostinským. Jeho umístěním v přízemí si zachováte soukromí v patře, takže návštěva tchýně už nebude takový problém.
Koupelna v přízemí
Projekty rodinných domů zahrnují také projektování koupelně v přízemí. Věřte mi, záchod s umyvadýlkem opravdu nestačí. Případná návštěva by vám totiž byla nucena narušovat vaši soukromou zónu v patře kvůli sprše a vašeho zabláceného čtyřnohého miláčka také jistě nechcete vláčet přes celý dům a po schodech nahoru. Sprchový kout je tedy nezbytností. Dále zde můžete umístit pračku a kotel, které jednoduše schováte za posuvnou stěnu a nenarušíte tím příjemný ráz koupelny.
První patro
První patro či podkroví je v drtivé většině věnováno ložnicím a odpočinkovým zónám. Ložnice pána domu by měla být buď dost velká na to, aby se do ní vešly skříně na oblečení nebo propojená se šatnou. Obě varianty mají něco do sebe, záleží pak na stylu interiéru, v šatně ale nemusí být u skříní dveře, takže je obsah přehlednější, uprostřed může být posezení pro pohodlné oblékání nebo delší rozhodování. Různé výklenky či části vyhrazené šatním skříním jsou samozřejmě žádané i v ostatních ložnicích zvláště staršími potomky.
Ložnice
Projekty rodinných domů často připojují k ložnici pána domu také soukromou koupelnu. Další počet ložnic už závisí na počtu členů domácnosti a jejich požadavcích. Je možné ke každé ložnici zbudovat koupelnu nebo se „omezit“ na jednu koupelnu pro rodiče a jednu pro děti. Ale už jedna koupelna na každém patře plní svou funkci dostatečně a každá navíc je na zvážení. Zkuste si cvičně umýt celou koupelnu a pak si to vynásobte počtem plánovaných koupelen. Myslím, že to ještě zvážíte.
Pro relaxování
Naplánováním galerie v patře si můžete vytvořit klidný koutek na relaxaci nebo četbu knih, mezi vchody do ložnic můžou stěny vyplňovat otevřené knihovny. Vše umocníte zvolením správných oken kvůli výhledu. Tato často opomíjená část domu je příjemným útočištěm každého, kdo chce být na chvilku sám. Zároveň jejím umístěním u schodiště ústícího do obývacího prostoru získáte výhled i na zbytek rodiny. I takové můžou být projekty rodinných domů.
Projekty rodinných domů pro váš vysněný domov
Projektem vašeho vysněného rodinného domu vše teprve začíná, jeho důkladným promyšlením svůj život zlepšíte a usnadníte si ho. Zeptejte se přátel, co by udělali jinak, co jim chybí a co naopak milují, a jaké projekty rodinných domů by volili oni. Nechte si poradit a s radami naložte podle svého. Nebojte se chtít všechno podle sebe, přesně tak, jak se vám to líbí. Je důležité, abyste se ve svém domě cítili pohodlně a příjemně, protože vy v něm budete bydlet.