Exteriérový pohled na neotřelý dům. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Střecha dělá dům

20. 02. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Vytvářet drahé luxusní stavby je snem většiny studentů architektury, často při tom však nerespektují ty, kteří nemají dostatek financí na stavbu takovýchto domů. „Mým cílem je vytvářet domy kvalitní, dostupné, a přesto architektonicky zajímavé. Proto jsem se přihlásil do projektu mladých architektů firmy Ekonomické stavby,“ vysvětluje svůj postoj student posledního ročníku pražské architektury Jiří Bosák. My přinášíme jeho projekt v pravidelné rubrice Mladé oči.

Hlavní vizí při tvorbě této studie bylo vytvoření domu pro čtyřčlennou rodinu pomocí kombinace základních dispozičních požadavků s kvalitní moderní architekturou. Koncept fasády vychází z pojetí střechy jako prvku důležitého pro pocit bezpečí a klidu obyvatel. Sedlová střecha je proto i s obvodovými zdmi ve vstupní a zadní části domu prodloužena tak, aby poskytovala umocněný pocit ochrany. Pro obklad střechy i na ni navazujících stěn byl použit fasádní systém s obdélníkovým rastrem, který v kombinaci s bílou omítkou štítových stěn dodává domu nezaměnitelný vzhled. Pod ochranou této konstrukce najdeme dvoupatrovou hmotu rozkládající se na půdorysu obdélníka. Okenní rámy jsou dřevěné, stejně jako zastřešení terasy.

Odpočinkový prostor s knihovnou a prosklenou stěnou s výhledem do zahrady. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Odpočinkový prostor s knihovnou a prosklenou stěnou s výhledem do zahrady. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Schodiště jako dominanta

Vstup je chráněn proti povětrnostním vlivům stěnou a střechou z použitého fasádního systému. Ze zádveří je přístupná pracovna, WC i šatna. Díky tomu je oddělen pracovní prostor od soukromé části budovy. Podélné okno pracovny poskytuje výhled na vstup do objektu. V obývacím pokoji nalezneme schodišťový prostor, který je umístěn v centru místnosti a odděluje tak obývací část od kuchyňského koutu s jídelnou. Cílem tohoto atypického umístění vertikální komunikace do středu hlavní obytné místnosti bylo podpoření dnes bohužel často zanedbávaného sociálního kontaktu mezi členy rodiny, a to již při pouhém procházení mezi jednotlivými patry. Subtilní schodiště navíc působí jako moderní dominanta a příjemně dotváří interiér. Prostor pod schodištěm obsadil snídaňový pult s barovými židlemi, který navazuje na kuchyňskou linku. Obývací část poskytuje dostatek prostoru a je pomyslně rozdělena krbem na společenský prostor se sedací soupravou a na odpočinkový prostor s knihovnou a prosklenou stěnou s výhledem do zahrady. Terasa je přístupná z prostoru za schodištěm, který vytváří rozhraní mezi obývacím pokojem a jídelnou tak, aby byl vstup na terasu možný z obou těchto částí.

Subtilní schodiště působí jako moderní dominanta a příjemně dotváří interiér. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Subtilní schodiště působí jako moderní dominanta a příjemně dotváří interiér. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Subtilní schodiště působí jako moderní dominanta a příjemně dotváří interiér. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Subtilní schodiště působí jako moderní dominanta a příjemně dotváří interiér. OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK

Velké obytné místnosti

Při vstupu do druhého nadzemního podlaží se dostáváme do velmi dobře prosvětlené chodby s výhledem na terasu a zahradu. Rozloha obou dětských pokojů je nadstandardní, díky čemuž mají děti spoustu prostoru na hraní a teenageři jistě ocení možnost vybavit pokoje dvojlůžkem. Lomená střešní okna zajišťují nejen dostatek světla, ale také kvalitní výhledy i pro dítě sedící u stolu. Dostatečný úložný prostor v obytných místnostech je samozřejmostí. Koupelna pro dětské pokoje je přístupná z chodby. Ložnice rodičů je vybavena dvěma okny, jedním střešním a druhým umístěným na vstupní fasádě. Okolo velkého dvojlůžka poskytuje pokoj dostatek prostoru, stejně tak jako před šatní skříní. Velmi příjemná je také lázeň přístupná přímo z ložnice.

Půdorys 1. NP

Půdorys 1. NP

Půdorys 2. NP


Půdorys 2. NP

07_ES_Bosalik

Bc. Jiří Bosák
Student posledního ročníku magisterského stupně oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Zajímá se o studentské soutěže, kde získal například první místo v soutěži „Sklo v architektuře“ pořádané společností AGC. V současné době je mimo jiné zapojen do projektu mladých architektů firmy Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet moderní, a přesto dostupné rodinné domy.

Půdorys 1. NP

Půdorys 2. NP

TEXT RED
OBRÁZKY JIŘÍ BOSÁK
ODPOVĚDNÝ REDAKTOR MATEJ ŠIŠOLÁK

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: projekt Projekty rodinných domů rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze