Rekonstrukce

Rekonstrukcí je zpravidla myšlena úprava stávajících prostor bytu, rodinného domku nebo chalupy. Záleží, jak rozsáhlá změna bude prováděna, zda půjde jen o drobné úpravy jako je výměna oken a dveří či se bude provádět rozsáhlejší rekonstrukce jako je bourání příček, rekonstrukce koupelny nebo předělávání celé střechy domu pro hezčí bydlení.
Soutěž Chcete rekonstruovat podkroví? zná vítěze
Novinky

Soutěž Chcete rekonstruovat podkroví? zná vítěze

Společnost VELUX spolu s vydavatelstvím Jaga vyhlásily na přelomu let 2020/2021 soutěž o profi návrh a vizualizaci. Soutěž byla určena všem majitelům nevyužívaného podkroví, kteří se rozhodli udělat ho obyvatelným. V soutěži se objevila nádherná stará podkroví, která teprve čekají na svou novou příležitost.

Kouzlení s centimetry aneb vše o malém bytě
Noční stolek

Kouzlení s centimetry aneb vše o malém bytě

Malé byty znamenají věčný boj. Už o nich bylo tolik řečeno a napsáno, a přesto každému, kdo čelí zařizování takového prostoru, pořád dělají vrásky na čele. My doufáme, že následující řádky přispějí k vyhlazení těchto vrásek a že vám možná dokonce začne na tváři prosvítat úsměv.

Koupelna ve stylu vintage
Design

Koupelna ve stylu vintage

Historický, výběrový, klasický. I takové ekvivalenty má slovo vintage. Kromě mnoha jiného se za ním skrývá i styl zařizování interiéru, který si nachází své místo v mnoha našich domácnostech. Najdete se v něm i vy?

Jak dobře vymalovat v osmi krocích
Bydlení je hra

Jak dobře vymalovat v osmi krocích

I zdánlivě jednoduchá věc, jako je malování pokojů, vyžaduje plán. Než začnete, udělejte si raději jasno. Jinak můžete být výsledkem nepříjemně překvapeni.

Citlivá rekonstrukce činžovního bytu v Praze
Design interiérů

Citlivá rekonstrukce činžovního bytu v Praze

Kombinace rokokového křesla a plastového stolku dnes už asi nikoho nepřekvapí. Požadavek na sloučení starého s novým zní při zadávání návrhů stále častěji. Popularita eklekticismu souvisí zejména s potřebou rekonstruovat starší byty tak, aby odpovídaly moderním standardům bydlení.

Rekonstrukce

Při rekonstrukci je určitě vhodné vše přenechat renomovaným odborníkům. Máme k dispozici velké množství firem, které se rekonstrukcemi zabývají a se vším pomohou. Určitě dáme přednost těm, se kterými máme již zkušenosti nebo nám je doporučí naší známí nebo přátelé. Jistě bude snazší zadat vše jedné firmě, které budou jednotlivé úpravy v rámci rozsáhlé rekonstrukce navazovat než si sjednat na každou část úprav jinou firmu. Hrozí totiž možné problémy s časovým harmonogramem jednotlivých navazujícími kroků jednotlivých fází rekonstrukce. U rozsáhlých rekonstrukcí jde ve většině případů velmi náročné rekonstrukce, vzhledem k tomu, že často dochází k úplné změně jednotlivých místností bytu či domu.

rekonstrukce

Stavební plán

Před každou rekonstrukcí je důležitý stavební plán, který by měl obsahovat především postup jednotlivých kroků, které jsou v rámci rekonstrukce nutné.

Drobná rekonstrukce – výměna oken a dveří nebude až tak složitá. Na tyto úpravy je možné sehnat mnoho odborníků. Před samotnou výměnou je důležité zadat přesný rozměr oken a dveří, zvolený materiál a typ. Mnohdy si je pracovníci firmy dojdou změřit sami, aby předešli případným problémům, pokud by byly rozměry nesprávné. Okna a dveře nám ve většině případů vyrobí na zakázku ze dřeva, plastu nebo hliníku. Pak už jen stačí připravit prostor pro výměnu, zakrýt zbylý nábytek proti případnému znečištění. Samotná výměna trvá několik hodin, z tohoto důvodu je vhodné provádět výměnu oken v měsících, kdy není velká zima. Stejně tak bude probíhat rekonstrukce podlah, které mohou být prováděny celoročně. Opět je dobré předem daný prostor připravit. Při samotné výměně za plovoucí podlahu ze dřeva, laminátu nebo vinylu se často musí podlaha zarovnat nebo obrousit. A rekonstrukce se může, protáhnou i na více dní.

rekonstrukce - HOME Bydlení

Větší rekonstrukce – např. koupelen v bytě. Zde je důležité zjistit, zdali prostor neobsahuje i nosné zdi stavby. Pokud ne je rekonstrukce v podstatě bez omezení. Návrh nové koupelny a WC místo bytového jádra v starém panelovém domě je jedna z nejčastějších rekonstrukcí. Při této úpravě musíme počítat s určitou časovou náročností, která může být i několik dnů. Proto je vhodné byt přenechat specializované firmě a na tuto dobu se na čas odstěhovat a jen na rekonstrukci dohlížet. Samotní rekonstrukce bude probíhat nejprve bouráním velmi často používaného umakartového jádra panelového domu. Ve většině případů má pro tento odpad specializovaná firma přistaven sběrný kontejner. Nové stěny mohou být z cihlových příček nebo pórobetonových tvárnic a obloženy námi zvolenými koupelnovými obklady.

Opět se vrací oblíbené luxfery, které použijeme do jedné ze stěn, a pomohou nám tak celou koupelnu rozsvětlit, pokud je bez oken. Rozvody vody a odpadu se při těchto rekonstrukcích nijak závažně nemění. Instalace nové vany, sprchového koutu, umyvadel, záchodové mísy či bidetu bude předcházet určitá úprava. U vany to může být obezdívka např. ytongem. Pokud máme málo prostoru, můžeme místo klasických dveří zvolit dveře posuvné či rolovací. Musíme počítat i s osazením nových armatur, tomu předchází úprava rozvodů vody a odpadu do stoupaček. Je vhodné si zvolit i nové osvětlení např. bodové ve stropě, které nám vše specificky nasvítí.

rekonstrukce

Pokud budeme zároveň s koupelnou předělávat i kuchyň, která je často v panelových domech koncipována jednou společnou stěnou. Budeme mít touto rekonstrukcí změněny dvě nové místnosti, a proto jej můžeme dle našich požadavků v návrhu rozměrově i dle umístění jednotlivých součástí výrazně změnit. Vždy by tato změna měla směřovat k většímu využití daného prostoru dle jednotlivých dispozic, které budou účelně a prakticky řešeny pro potřeby obyvatel bytu.

rekonstrukce s pomocí firmy

Před samotnou rekonstrukcí…

Velké rekonstrukce bytů nebo domů je velmi náročná na harmonogram prací, dodávání materiálů a technologických postupů. Tyto rekonstrukce jsou velmi nároční na čas a také na finance. Před samotnou rekonstrukcí je důležité vše důkladně promyslet a navrhnout tak, aby vše úzce navazovalo na jednotlivé pracovní postupy. Rekonstrukce domu je z toho hlediska vůbec nejnáročnější. Důležitý bude stavební projekt tzv. projektová dokumentace, která obsahuje nejnutnější, co k rekonstrukci patří, zda půjde jen o novou střechu či se bude podkroví předělávat na obytný prostor.

Zda je nutná výměna všech podlah a změna některých příček, nebo půjde jen o zateplení domu případné odizolování proti vlhkosti. Mnohdy se majiteli vyplatí starý dům zbourat a postavit nový z nových materiálů a s novými technologickými prvky. Pokud se již rozhodne si dům ponechat a jen vše přestavět je nutné zjistit, zda netrpí dům např. z hlediska nevhodného podloží či dalšími vnějšími vlivy nebo zda se nenachází v prostoru památkově chráněné zóny. V každém případě budeme začínat procedurou papírování a schvalování od úřadů zda nám samotnou rekonstrukci povolí tzv. stavební řízení.

Začátek rekonstrukčních prací

Pokud máme vše vyřízeno i ohledně případných půjček či hypoték může s rekonstrukcí začít. Půjde o různé demoliční a vyklízecí práce, které jsou nejen fyzicky, ale i časově náročné. Pokud je tedy vše nepotřebné pryč mohou přijít na řadu hrubé práce, jako jsou opravy krovu, střešní krytiny, odvlhčení zdí, instalace odpadních rozvodů, betonování a lití podlah, hydroizolace, zdění příček, komínu nebo nezbytná výměna oken a dveří. Je nutné vyřešit i přípojky elektřiny, kanalizace, vody a plynu. V dalším postupu půjde o elektroinstalace, rozvody vody a plynu, topení a např. i instalace TV příjmu, telefonu nebo internetu.

rekonstrukce

Zateplení, omítky, fasáda, topení

Rekonstrukci dokončíme např. zateplením podkroví, omítkami a štuky, fasádou, podlahovým topením nebo radiátory, obklady a dlažbami, vestavění krbu, sádrokartonem, malováním nebo tapetováním, pokládáním podlah nebo koberců, osazením zásuvek, vypínačů a osvětlení, vsazením interiérových dveří, namontování žaluzií, rolet nebo závěsů, zařízení koupelny a WC nebo např. montáží solárního systému.

Na závěr

Pokud je vše dokončeno postačí jen dům a jeho jednotlivé místnosti vybavit nábytkem a dalšími nezbytnými prvky.

domov po rekonstrukci

Rekonstrukce vždy znamená mnoho větších či menších specifických kroků, které jsou svou časovou náročností pro ty, kteří se k rekonstrukci rozhodli mnohdy velmi nepříjemné. Často je nutné byt nebo dům úplně opustit nebo se jen na nezbytný čas přesunout do prostor kde k rekonstrukci nedochází. Pokud vše přetrpíme, máme na rekonstrukci dostatek finančních prostředku, ale také nám přálo štěstí s výběrem specializované firmy a jejich renomovaných pracovníků můžeme se na závěr kochat kýženým výsledkem, který byl zprvu jen v našich představách a to určitě stojí zato.