Jak správně relaxovat

Relax bychom si měli umět dopřát každý den, protože kromě mnoha jiných pozitivních účinků má vliv i na naše zdraví. Každý z nás má své oblíbené způsoby, jak relaxovat. Někteří tráví čas sledováním televize, četbou nebo poslechem hudby. Pro mnohé je relaxací i aktivní odpočinek, například u oblíbeného sportu.

Reklama
Správné sezení s LD seating

Správné sezení s LD seating

Také vás bolí záda z celodenního sezení v práci u počítače? Trpí vaše tělo zbytečně kvůli nepohodlné židli? S židlí od českého výrobce sezení LD seating se s tím dá něco dělat.

10 tipů na relax v zahradě

10 tipů na relax v zahradě

Pro každého, kdo vlastní rodinný dům, představuje zahrada bonus v podobě minimálně dalších sto čtverečních metrů užitkové a pobytové plochy. Úžasné! Nechápejte je jako pracovnu, spíše jako malý soukromý ráj a oázu klidu.

Cvičíme a relaxujeme doma

Cvičíme a relaxujeme doma

Asi nemá smysl rozepisovat se o důležitosti pohybu pro duševní a fyzickou kondici. Samozřejmě někdo si může najít výmluvu, že nemá na podobné aktivity čas. Tak co si kupříkladu zacvičit přímo doma? Nejpřirozenější a nejvhodnější aktivita, která určitě zlepší vaše zdraví i postavu, je aktivita aerobní, protože během ní dochází ke zvýšenému výdaji energie. Aerobní aktivity pomáhají získávat a rozvíjet kondici, snižují nadváhu a přinášejí radost z pohybu i psychické uvolnění. Vyberte si aktivitu, která vám bude nejvíce vyhovovat, a namísto sezení před televizorem si zacvičte.

Relax v pohodlí domova

Většina z nás by určitě potvrdila, že nejčastěji a nejraději odpočíváme v pohodlí domova. K tomu, abychom si doma uměli skutečně odpočinout, musíme mít vytvořeny vhodné podmínky. Důležité je mít v bytě vlastní koutek, kde se cítíme příjemně. Nejlépe se nám bude relaxovat v pohodlném křesle nebo na posteli s dobrou matrací. Dnes najdete v obchodech s nábytkem nebo na internetu mnoho designových křesel, po nichž budete okamžitě toužit. Ale nejde jen o kousky, které splňují estetické předpoklady. Pohodlnost je na prvním místě a vy si už jen při pohledu na ně budete představovat, jak v nich po práci nerušeně sedíte s knihou v ruce.

relax

Relax v zahradě

Nejeden z nás už odjakživa snil o houpacím křesle ve vlastní zahradě. Při představě dokonalého odpočinku se nám vybaví, jak v takovém křesle ležíme, svítí na nás sluníčko a nad ničím v té chvíli nemusíme přemýšlet. Relaxovat můžeme sami, ale odpočinkem je též příjemné odpoledne strávené s rodinou. K tomu samozřejmě patří zahradní křeslo, stůl, posezení a zahradní gril.

kdekoli, kdykoli

Kvalitní spánek

Skutečně si odpočinout se nedá, když neustále přemýšlíme nad tím, co nás čeká druhý den. Nejefektivnější způsob, jak si odpočinout a připravit se na další den, je kvalitní spánek. Jak jej dosáhnout? V žádném případě nechoďte spát s negativními myšlenkami. Předtím, než si lehnete do postele, zavřete na chvíli oči, zhluboka se nadechněte, zadržte na chvíli dech. Vnímejte své tělo, své pocity a nechte svalové napětí odeznít.

kvalitní spánek

Kdy relaxovat?

Platí, že nejlepší čas na relax je, když cítíme, že toho máme nejvíce. Stejné je to i při cvičení – úspěch přichází až tehdy, když necháme své svaly odpočívat; při relaxaci je to podobné. Kromě práce bychom se měli umět dopřát alespoň 15 minut hluboké relaxace se zavřenýma očima a alespoň půl hodiny času na své oblíbené činnosti.

Co relax není?

Často si myslíme, že u sledování televize skutečně relaxujeme, ale co z toho, když nám sledování negativních zpráv v televizi pouze zhorší náladu? Relaxom také není, když trávíme čas s lidmi, kteří nám ubírají energii. Jistě i vy znáte lidi, kteří stále mluví o sobě a o svých problémech. Zkuste občas odmítnout setkání, na které nemáte náladu. Nejlepší relax totiž je, když se s někým můžeme s chutí zasmát, namísto řešení negativních témat a poslouchání stížností.

pohodlí domova

K relaxu stačí málo

Už jen samotná procházka na čerstvém vzduchu dokáže udělat zázraky. Po těžkém dni každý nejraději pospíchá domů, ale neškodilo by jít domů občas pěšky, namísto použití dopravních prostředků. Stačí jen deset minut a přijdete na úplně jiné myšlenky.

Pravidelné rituály

Skvělým odpočinkem je i horká koupel v krásné koupelně. Vliv tepla způsobuje, že se naše tělo uvolní a to ovlivní náš psychický stav. K dobrému relaxu pomůže, když se daná činnost stane pravidelností. Dopřejte si horkou koupel, například každou neděli večer předtím, než půjdete spát, a tak se vždy budete mít na co těšit.