Rodinný dům

Rodinný dům – pod tímto pojmem si každý z nás představí dům, který je určen především k bydlení a to jak plochou podlah místností a dalších prostorů, tak i jejich systémem uspořádání odpovídá pojmu rodinného bydlení. Plocha, která je obyvatelná, musí zaujímat minimálně polovinu z celé plochy domu, který může mít nejvýše tři samostatné bytové jednotky, dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a též podkroví.
Návod na stavbu domu: Od pozemku po kolaudaci
Rodinné domy

Návod na stavbu domu: Od pozemku po kolaudaci

Máte už celkem jasnou představu o tom, jak bude vypadat váš vysněný domov? Kolik bude mít pokojů a jaké barvy bude kuchyň? Pokud vás čeká stavba vlastního rodinného domu, přečtěte si stručný přehled toho, s čím začít a jak postupovat, abyste se do něj mohli co nejdříve nastěhovat.

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu
Domy

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu

Život na venkově, kde je přece jen klidněji, blíž k přírodě, ale nedaleko města, aby člověka dojíždění za prací zbytečně neunavovalo, a hlavně neodrazovalo. I takové pohnutky vedly mladý manželský pár ke stavbě domu.

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy
Design

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy

Základním požadavkem investorů tohoto unikátního domu bylo zachovat na pozemku původní vzrostlé kaštany. Pozemek na místě pradávného vinohradu, vhodný spíše pro sáňkování než výstavbu, navíc s přirozeně rozmístěnými velikány, tradiční architektuře nepřál. Na druhé straně – i díky tomu vznikl originální dům, který nabízí výhledy do okolí jako úžasně proměnlivé umělecké dílo.

Nabídka bytů z první ruky
Rodinný dům

Nabídka bytů z první ruky

Pražská správa nemovitostí, spol. s.r.o., působí na trhu realit od roku 1991. Mezi největší výhody zakoupení bytu právě prostřednictvím této společnosti patří fakt, že nabízí své vlastní prostory. Firma je přímým majitelem všech nabízených nemovitostí a díky tomu neplatíte žádné provize za zprostředkování jako u běžných realitních kanceláří. Kromě toho tu vždy znají aktuální stav a hodnotu nemovitostí a také se jako majitelé dobře starají o společné prostory, které k bytům neodmyslitelně patří.

Moderní městský dům pro pánskou společnost
Design

Moderní městský dům pro pánskou společnost

Náš příběh by mohl dost dobře začínat jako pohádka − byl jednou jeden architekt a ten měl dva syny. A psa. A jednopodlažní domek z 50. let minulého století. Co bylo dál?

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
DIY

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem

Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.

Rodinné domy mohu mít klasickou zděnou podobou nebo se muže jednat o moderní rodinný dům.

Klasický rodinný dům

Je rodinný dům staršího data, který využíval dostupné technologie, materiály a konstrukce dané v době stavby, kdy se moc neřešila úspora e ekologie. Postupně se z těchto starších rodinných domů stávají přestavbou moderní typy rodinných domů.

Rodinný dům

Moderní typy rodinných domů:

Montované domy tzv. dřevostavby

Jsou moderním řešením bydlení pro všechny, kteří nechtějí mít starosti se stavbou běžného domu a preferují ekologické bydlení. Postačí jen pozemek, na kterém montovaný rodinný dům postavíme.

Základem není klasická betonová deska, ale možnost využití zemních vrutů nebo betonových patek. Toto nám celkové náklady na stavbu domu velmi sníží, úspora se může pohybovat až do 50% oproti klasické betonové desce. Napojení na inženýrské sítě – odpady, voda a elektro není problémem, bez větších obtíží je to otázka 1- 2 hodin. Z široké nabídky stávajících montovaných domů si může každý vybrat dle svých potřeb nebo si může nechat vyrobit montovaný dům na zakázku, na výběr jsou užitné plochy od 26 do 128 m² z dispozicemi od 1+kk do 4+kk.

Výběr ekologických a konstrukčních materiálů s uceleným systémem opatření se nám kvalita bydlení výrazně zvýší. Pokud se v budoucnu rozhodne montovaný dům dál rozšířit, není to žádný problém, protože již při realizaci stávajícího je počítáno z možným rozšířením až na dvojnásobek. Nespornou výhodou je i fakt, že toto rozšíření může být realizováno i na jiném pozemku. Montovaný rodinný dům lze jednoduše přesunout. Celková doba stavby je oproti klasickému domu zkrácena na 2-3 měsíce.

Rodinné domy

Samotný montovaný rodinný dům se skládá z několika zásadních komponentů, jako je nosný systém, konstrukční desky opláštění skeletu, ekologické tepelné izolace, fasádní systém, střešní okapový systém, výplně oken a dveří, vytápění, elektroinstalace a vodoinstalace a podlahy.

Montovaný rodinný dům je dnes stále populárnější oproti klasické zděné výstavby, díky výrazně nižším pořizovacím nákladům a rychlosti nastěhování. Některé mobilní domy nemusí být tzv. „pevné“, ale díky podvozku je můžeme přesouvat na jiné místo. Z široké nabídky je možné si vybrat jak nové tak již použité. Každé rozhodnutí má své klady a zápory, vždy záleží na našem rozhodnutí, co od mobilního domu očekáváme a v jakém provedení nám bud nejlépe vyhovovat. Můžeme vybírat z řady výrobců ale i prodejců, z různých barevných provedení jak pro interiér, tak pro exteriér.

Pasivní domy

Jsou výhodné pro všechny, kteří nechtějí mít starosti s náklady na provoz domu a mají určité zdravotní komplikace. Jsou vystavěny na principu úspory tepla na vytápění a filtrací vzduchu v celém domě. Pasivní znamená využití zdrojů tepla z vnějšku jako je sluneční záření, ale také z vnitřku jako jsou různé elektrické spotřebiče. Aby mohl být dům pasivní, musí splňovat mezinárodní standardy: specifickou spotřebu tepla na vytápění; neprůvzdušnost stěn budovy, která se musí ověřit tlakovou zkouškou; potřeba primární energie na provoz musí být v určitém specifickém výkonu. Těchto parametrů se dá docílit především v řízeném větrání s rekuperací tepla, izolací na vysokém standardu se střešní konstrukcí, izolací podlahy k terénu a velmi těsnou konstrukcí budovy.

Tyto rodinné domy poskytují vyšší komfort bydlení, výraznou úsporu nákladů na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu bez průvanu, zaručenou tepelnou pohodu v místnostech jak v létě, tak v zimě. Mohou být vystavěny z cihel nebo betonových tvárnic, může se jednat o dřevostavbu nebo budovu postavenou na principu ztraceného bednění. Mohou být nízkopodlažní i patrové v různých podobách a s nepřeberným množstvím vybavení. Pasivní dům musí splňovat všechny podmínky pro aktivní práci, bavení se s přáteli, hraní si s dětmi nebo jen tak pro odpočinek.

Návrhy rodinných domů

Pasivní rodinný dům je dnes stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám, důležitým krokem je již samotný začátek v návrhu pasivního domu, který musí počítat s tvarem budovy- kompaktní tvar budovy, velikostí budovy, orientace ke větovým stranám – výhodná je jižní orientace, vnitřní upořádání domu, konstrukční řešení – omezení složitých tvarů, postavení a velikost oken – funkční, estetické a energetické požadavky) okna slouží jako sluneční korektor), nezbytný je i návrh řešení větrání a vytápění. Nemusíme se ve výše uvedených zásadách držet striktně energetické náročnosti, musíme ale zohlednit využití daného pozemku s funkčností domu za současného maximálního snížení potřeby energie. Pro stavbu si určitě vybereme zkušeného a prověřeného architekta a projektanta, kteří nám navrhnou velmi levné a jednoduché řešení. Klíčovou roly v tomto bude hrát projektová dokumentace.

Dům pro celou rodinu

Nulové domy

Jsou takové, které respektují orientaci domu dle světových stran, především orientaci obytných ploch jako je obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj na jižní stranu a ostatní užitkové místnosti na severní stranu. Plášť budovy a podlahová plocha je bez výčnělků, záhybu dalších nepravidelných tvarů. Ideálním a vhodným místem pro stavbu takového domu je závětrná strana, která nám dodá větší úsporu vynaloženého tepla i díky kvalitní izolaci, specifickým řešením tepelných mostů a v neposlední řadě i vzduchotěsností pláště budovy.

Minimalizace oken a dveří na severní stranu s maximálním využitím jižní strany pro jejich umístění. Pokud použijeme kvalitní výplně oken a dveří docílíme tak značné úspory tepla. Ve vybavení elektrospotřebičů upřednostňují nulové rodinné domy využití nejvyšší energetické třídy, které nám zaručí nízké náklady na spotřebované energie.

Využití multifunkčních spotřebičů a eliminaci jejich počtu. Využití dešťové vody na WC, pračku, zálivku zahrady nebo na umytí auta a neplýtvání vody pitné, ze které po ohřevu můžeme využít její energii na předehřev rekuperace. Využití biologického předčištění odpadních vod před vypuštěním do kanalizace. Pro stavbu využít materiál dostupný z okolí. Využití fotovoltaických článků pro po uchování energie k jejímu pozdějšímu využití. Při stavbě-investici, pozdějším užívání nulového rodinného domu s jeho udržováním (servis, údržba a revize) a následnou možnou ekologickou likvidací dopředu využít nezávislosti na vnějších zdrojích.

Typ na rodinný dům

Nízkoenergetické domy

Jsou běžnými stavbami s velkou úsporou spotřebované energie na vytápění. Podstatou je kvalitní projektová dokumentace, která počítá se stavbou bez tepelných mostů s využitím řízené cirkulace vzduchu a kvalitní tepelné ochrany domu. Tepelné čerpadlo nám zaručí zdroj tepla, využití úsporných spotřebičů a úsporného osvětlení se značným ekologickým chováním obyvatel domu, minimalizací tepelných ztrát se může nízkoenergetický rodinný dům přiblížit parametrům pasivního domu.