Rohová sedací souprava

Sedací souprava by měla být hlavní dominantou obývacích pokojů nebo hal pro svou specifickou funkčnost a tím je především možnost sezení. V malých interiérech ji využijeme jako prostor na spaní pro návštěvy nebo pro příležitostné spaní. Je vhodná jak do malých tak i velkých prostor. Její umístění volíme vždy do rohu nebo kraji místnosti, kde nám vyplní volný prostor.
Pohodlné sezení v malém prostoru
České sedací soupravy

Pohodlné sezení v malém prostoru

Řešení malého prostoru se často stává velkou výzvou, jak se vypořádat s nedostatkem místa. I od malého bytu totiž očekáváme, že nám bude sloužit prakticky stejným způsobem jako byt velký.

Rohová sedací souprava

Rohová sedací souprava ani po letech neztrácí na oblibě. Rohové sedačky jsou v mnohém podobné tím klasickým, ať už jde o zvolený materiál, barvu nebo konstrukci. Vybrat si můžeme z mnoho vzorů, v světlém či tmavém provedení nebo v jednobarevném provedení. Oblíbené barvy jsou fialová, hnědá, černá, červená, béžová, šedá, černá, oranžová, bílá, zelená nebo také různé kombinace dvou barev. Výhodou rohové sedačky je získání přehledu v místností. Pokud klademe důraz na design je vhodné takovou rohovou sedací soupravu, která nám daný prostor oživí. Na výběr máme z různých druhů látek, kůže ale i ratanu. V různém stylu od doplňků se dřevem přes rustikální až po zámecký styl.

rohová sedací souprava

Různé typy rohových sedaček

Podle prostoru budeme volit nejen rozměr, počet míst na sezení, ale i variantu rozkládací či jen obyčejnou. Pokud budeme volit variantu rozkládací, je důležité mít na zřeteli celkovou plochu při rozložení. Postačí nám k tomu standardní rozměr pro spaní cca 120 x 180 cm nebo zvolíme variantu od cca 160 x 200 cm, která je vhodnější pro spaní více než jedné osoby. Nesmíme zapomenout ani systém rozkládaní, který volíme podle četnosti použití. Mechanismus rozložení by měl být snadný, rychlý a přesný, už proto, že naším cílem je, abychom rozloženou pohovkou získali pevnou a stabilní plochu pro ležení. Některé rohové sedací soupravy nabízejí i úložné prostory, které ocení všichni, kteří bojují s nedostatkem odkládacích ploch. Zvolit si můžeme ze z levnějších variant sériově vyráběných až po variantu dělaných na míru, která je samozřejmě finančně náročnější, ale o to bude jedinečnější.

rohová sedací souprava

Dřevěné rohové sedačky

Rohová sedací souprava se dřevem je vyrobena z kostry ze smrkového dřeva pokrytá dřevěnými deskami. Její dominantu tvoří dřevo na povrchu, které může být v různých tvarech dekoračních prvků v barvě světlé, tmavé, lesklé nebo i matné variantě. Barva dřeva může být v klasické přírodní barvě nebo ve zlatém či stříbrné odstínu. Pro dřevěnou rohovou sedací soupravu v rustikální stylu je typické masivní mohutné dřevo, které může ve spodní části přecházet v jemný lem a také výrazné područky, u kterých je dřevo jen jako doplněk.

Kombinace dřevo, látka, kůže

Ve stylu zámeckém si můžeme vybrat rohové sedací soupravy, které mají více dřevěných prvků především v oblasti rámu lemování nebo nožek. Ostatní části jsou vyrobeny z různých typů látek nebo kůží. Jde o velmi reprezentativní kusy nábytku. Nejinak je tomu u barokních sedacích souprav, které jsou, co se týče použití dřeva, ze všech ostatních typů na výši. Rámy bývají ručně vyřezávané a dřevo je použito i v područkách. U těchto typu rohových sedacích souprav musíme počítat s vyššími pořizovacími náklady.

rohová sedačka

Rohová sedací souprava z kůže

Kožené sedací soupravy mají výhodu, že krásně vypadají a při správné údržbě mají i dlouhou životnost. V nabídce jsou různé barevné provedení, v rozmanitých tvarů a stylů. Na výběr máme tradiční kožené sedací soupravy, které jsou méně výrazně barevné. Komfortní kožená sedací souprava bude opatřena oproti klasické speciálním polohováním, které ocení všichni milovníci odpočinku. Můžeme si zvolit polohování v prostoru noh, rukou či hlavy. Ani v této nabídce nesmíme zapomenout na milovníky rustikálního stylu. Tyto rohové sedací soupravy se vyznačují výrazným dřevěným zdobením, robustnějším tvarem a nezbytný vyšším sezením. Kožené sedací soupravy se vyrábějí i ve velmi moderní stylu nebo v luxusním provedení. Pokud budeme volit nadčasovost, aby byla naše sedací souprava in i za deset let, zvolíme neutrální barvu spojenou s jednoduchou linií.

Textilie

Pokud máme rádi látky, můžeme si zvolit nepřeberné množství druhů, v různých barevných kombinacích a s různými vzory. Výrobci nabízejí i snímatelné potahy, které ocení všichni milovníci pořádku. Potahy lze vyprat při nízké teplotě v pračce a my tím výrazně ušetříme, pokud se potah z jakéhokoliv důvodu zašpiní. Máme na výběr opět rustikální nebo stylové provedení. I u těchto typů máme na výběr různých druhů polohování. Látkové rohové sedací soupravy jsou méně finančně náročné.

rohová souprava na sezení

Ratanové rohové sedačky

Ratanové sedací soupravy se vyznačují vysokou kvalitou zpracování, pevností konstrukce a kvalitou materiálu. Jsou vhodné pro milovníky přírodních materiálů. Protože jde o přírodní materiál, který se získává nejčastěji v pralesích Indonésie, kde se také dále zpracovává. Pěstuje se v tzv. pralesních zahradách. Sedací soupravy z ratanu jsou konstruovány do váhy zátěže 110-200 kg. Výplet je z proutků o průměru 3 mm v různou barevnou mozaikou. Proutky se barví ještě před zapletením. Spoje konstrukce jsou se šroubovány. Na výběr máme různé rozměry a tvary v provedení standardním nebo luxusním, které je více masivní. V barvách přírodních především v odstínech světle hnědé až zlatavé po výrazně tmavší tóny. Nevýhodou ratanu je ztížená možno údržby, která nemusí každému vyhovovat. Veškeré potahy ve formě různých tvarů podsedáků lze sundat a vyprat v pračce.

Umělý ratan

Další vhodným materiálem pro rohovou sedací soupravu může být umělý ratan tzv. polyrattan, který můžeme využít nejen v interiéru, ale je vhodný především do exteriéru. Umělý ratan je v mnoho případech doplněn hliníkem, který vlivem vlhka nerezaví. Takováto sedací souprava je velmi odolná vůči povětrnostním vlivům, a je v provedení odolném i proti UV záření. Součástí těchto sedacích souprav jsou různé druhy potahů, které lze velmi snadno čistit. Máme na výběr barevné provedené v bílé, hnědé nebo černé barvě. Barvy potahů mohou být v krémové nebo rovněž černé barvě. Jeho údržba je výrazně snadnější než u přírodního ratanu.

rohová sedací souprava

Ať už se rozhodneme pro rohovou sedací soupravu z kůže, dřeva nebo ratanu s úložným prostorem nebo bez něj s variantou možnosti rozložení bude důležitým kritériem zvolené varianty její umístění, styl, velikost prostoru, účelnost, kvalita materiálu s dobou životnosti. Každá rohová sedací souprava by měla tvořit jedu z hlavních dominant zvoleného prostoru při každodenním koloritu obyvatel bytu nebo domu.