Sedací soupravy

Sedací soupravu každý známe. Máme ji doma. Ale víme o ní všechno? Zvolili jsme správně? Neuděláme chybu při koupi jiné? Jaké jsou tedy možnosti?
Správné sezení s LD seating
Designový nábytek

Správné sezení s LD seating

Také vás bolí záda z celodenního sezení v práci u počítače? Trpí vaše tělo zbytečně kvůli nepohodlné židli? S židlí od českého výrobce sezení LD seating se s tím dá něco dělat.

Sedací soupravy do domácnosti

První věc, kterou je třeba zvážit, je prostor, který máme k dispozici doma. Nebudeme se raději ani dívat po obrovských sedacích soupravách ve tvaru U, když máme místo sotva na dvě židle. To se poohlédneme po nějakých menších pohovkách, či gaučích a pečlivě změříme, zda se opravdu nevejde alespoň menší rohová sedací souprava nebo sedací souprava ve tvaru L, která je jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji používaných souprav vůbec.

sedací souprava

Důležitý je tedy rozměr. Velké sedací soupravy jsou samozřejmě nejpohodlnější a usadíte do nich nejvíce hostů, taktéž pohodlí pro celou rodinu je každý den zaručeno, a proto je volba sedací soupravy do velkého prostoru vlastně celkem jednoduchá. Ale i s menšími rozměry se dá kouzlit. Lenošku snadno nahradíte taburetem či podnožkou, k menšímu gauči přistavte křesla. Zkuste si k jídelnímu stolu pořídit pohodlné židle nebo křesílka, budete je moci kdykoliv přesunout do obývací části a pozvat více přátel. Když zvolíte ty správné modely, můžete je přemisťovat i ven a ušetříte za zahradní nábytek.

sedací soupravy - inspirace

Jaký materiál zvolit pro vaši sedací soupravu?

Už víte, jak velké máte místo na vaši novou sedací soupravu. Jaký zvolit materiál? Základní nabídku tvoří látkové potahy. Těch je nepřeberné množství jak v materiálu, tak v barvách a vzorech. V tomto případě je velkou výhodou snímatelný potah, který vám zaručí bezchybný vzhled sedací soupravy po celé roky. Obvykle funguje na důmyslném principu zipů, šňůrek a suchých zipů, takže sundat a nasadit zvládne opravdu každý. Ovšem stále se bavíme o náročnější údržbě, která je s malými dětmi a psy každodenním chlebem.

sedačka do obýváku

Kdo chce mít údržbu vyřešenou, volí kůži nebo alespoň koženku či další „odrůdové“ náhražky. Rozlité pití nebo jídlo setřete namočeným hadrem, chlupy smetete. Nic není problém. Zdá se to jako sen. Ovšem jednu nevýhodu přece jen mají. V zimě jsou studené, v létě se možná přilepíte.

V klasickém bytě nebo dobře vyhřívaném domě to příjemné chvilky u televize v zimě rozhodně nenaruší, problém nastává u starších studenějších domů, kde je člověku zima pořád a kdy posazení se na koženou pohovku ještě umocní pocit bydlení v lednici. Letní problém také platí pouze u interiérů saunového typu. Ve standardních podmínkách je volba kůže ta nejlepší a každý rušný den si budete gratulovat k výborné koupi. Volbou na půli cesty je polovina kůže, koženka atd. a polovina látka. Tím nemyslím, že levá polovina pohovky je z látky a pravá z kůže, ale například všechny sedací a dotykové plochy jsou kožené, aby odolaly každodennímu náporu a zadní a boční části jsou z velmi podobné látky (aby to nenarušilo vzhled) nebo kontrastní (pro efekt).

Můžete tak vyřešit přítomnost zvířecích miláčků, kteří vám spí na zemi u nohou při sledování televize (otvírací koženková spodní část) nebo rozsedlou čokoládu včetně líného povalování uslintaného psíka po vašem boku (koženkové sedací a opěrací plochy). Je to také cenově výhodnější řešení oproti celokoženým typům.

Široký výběr

V obchodě si vybrané kusy pečlivě prohlédněte, jestli chcete mít sedací soupravu umístěnou v prostoru, zkontrolujte, že má stejně očalouněná i záda, zároveň není nejlepší volbou dávat do prostoru příliš vysoké (zároveň ale pohodlné) opěrky zad, opticky to přepůlí místnost a nebude to působit hezky.

Nízké sedací soupravy se ale potýkají s nepohodlností, protože se z nich špatně vstává a opěradlo často končí v polovině vašich zad, takže o klimbání u televize si můžete nechat jen zdát. Dá se to trochu zmírnit vyššími plnějšími polštáři. Vaše oblíbené posedávání na područkách také každá pohovka nevydrží, vyzkoušejte i to. Pokud potřebujete víceúčelovou sedací soupravu, poohlédněte se po těch rozkládacích. Při občasném přespání návštěvy nemusí být rozkládání na lůžko nutně rychlé, při každodenním spaní už trvejte na rozložení jedním tahem, po příchodu pozdě večer domů to jistě oceníte. Také okoukněte matraci. Měla by být uzpůsobená frekvenci návštěvnosti a měla by něco vydržet. Vaším bonusem pak bude integrovaný úložný prostor, abyste nemuseli každé ráno rvát peřiny do obývací stěny.

sedačky různé

Nezapomeňte na závěr

Dobře, říkáte si, chci takhle velkou sedací soupravu z tohohle materiálu. Je to všechno? Vlastně ano. Je tam jenom poslední (pro každého různě velký) problém. Barva. Snadno vyřešíte koupí nějaké základní barvy typu šedá, černá, bílá, hnědá. Nebo se trochu odvážete a svůj interiér doslova ozdobíte nějakou jinou více či méně výraznou barvou vaší sedací soupravy.

Základní barvy sedací soupravy kdykoliv oživíte záplavou barevných doplňků od polštářků, plédů přes koberce a závěsy kolem. U barevné pohovky už musíte přemýšlet, jestli se to hodí. Pro někoho to může být divočina, a tak našim interiérům vládnou neutrální tóny, s občasným zábleskem nějaké barvy. Nezapomeňte ale, že stejně jako každý jiný kus nábytku, tak i sedací souprava se dá vyměnit, nemusí být na věky, takže si vyberte přesně tu, která se vám líbí, a hrozně moc byste si ji přáli, protože ta vám udělá radost největší.