Stavba domu svépomocí

Rozhodli jste se postavit dům. Vaše rozhodnutí pro stavbu domu svépomocí může mít spoustu důvodů. Ať už je to ušetření celkem podstatné částky za provizi stavební firmě, což je většinou ten hlavní důvod, nebo si myslíte, že jen Vy sami jste schopni vše udělat kvalitně a poctivě, anebo ke stavění domů máte osobní vztah, máte kontakty, zajistíte si potřebné práce sami. Ať tak či onak, bude vás to stát trochu běhání. Podívejme se tedy, co všechno budete muset absolvovat.
Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
DIY

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem

Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.

Stavba domu svépomocí

Stavba domu svépomocí si vyžaduje především výběr vhodného pozemku. Musí se vám na něj vejít váš vysněný dům, parkování alespoň pro dvě auta, nějaké posezení, bazén… Je dobré znát orientaci pozemku ke světovým stranám, protože pak snáze navrhnete ten správný dům. Většina domů má vstup, technické místnosti, sklady, spíže (ale i například kuchyň) od severu a do zahrady – na jih pak jsou všechny obývací místnosti.

Kolem pozemku vždycky budete mít nějaké sousedy, ať už v sousedících domech nebo jen majitele pozemků. Je dobré mít jejich souhlasy ke stavbě čehokoliv, buďte s nimi za dobře. Od poskytovatelů inženýrských sítí musíte mít vyjádření, že právě přes váš pozemek nevedou jejich sítě. I když je někdy jasné, že ne, je to součást žádosti o stavební povolení nebo ohlášku, vyjádření tedy mít musíte. Každý poskytovatel jej dodá v jiné lhůtě, ta nejdelší bývá zpravidla měsíc. Většinou žádost vyřídíte vyplněním formuláře na internetu.

Stavba domu svépomocí

Projektová dokumentace

Projektovou dokumentaci ke stavbě si můžete objednat u různých dodavatelů typových projektů, pokud máte vlastní názor na podobu domu, budete potřebovat někoho, kdo vaši vizi zpracuje do oficiální verze pro úřady. Studií, kde vám architekti pomůžou tento problém vyřešit, je celá řada, občas je těžké si vybrat, zkuste zavolat známým se stejnou zkušeností, prolistujte časopisy o bydlení, kde vás jaký dům zaujal, často je tam i kontakt na architekta, který stavbu navrhoval.

Určitě vás bude zajímat cena za tento úkon, proto poptejte více studií, každé má vlastní ceník a rozsah nabízených služeb. Je chyba domnívat se, že ušetříte, když si necháte jen trochu upravit typový projekt na míru. Často vás cena za projekt plus úpravy vyjde na víc, než byste zaplatili za kompletně zpracovaný projekt podle vás. Prohlédněte si také okolní domy ve vaší lokalitě, máte-li v plánu úplně jiný druh architektury, zjistěte si na úřadě, zda vám jej povolí. Pro větší jistotu jim předložte jednoduchý návrh (označovaný jako „malý projekt“), jak by měl váš budoucí dům vypadat zvenku a nechte si vše odsouhlasit písemně, zajistíte si tak hladký průběh stavebního řízení.

Všechny plány a souhlasy jste dodali úřadům, prokousali jste se byrokracií, přečkali čekací lhůty a teď můžete konečně začít. Stavba povolena.

stavba domu

Materiál pro stavbu domu svépomocí

Když jste se rozhodli pro stavbu domu svépomocí, vyplatí se objednávat materiál a práce z místních zdrojů, ušetříte na dopravě, i když se často stane, že firma z druhého konce republiky vám práci provede levněji než ta místní, ale jsou to výjimky. Každopádně u štěrku, písku a dřeva to tak obvykle platí. Větší terénní úpravy řešte hned na začátku, zemina si bude sedat, může klesnout i o patnáct centimetrů, určitě nebudete chtít u vjezdu k domu přejíždět takový schod z ulice. Snažte se práce synchronizovat, ušetříte nejvíc.

Pokud víte, že budete potřebovat jeřáb pro přesun palet s cihlami na pozemek, popřemýšlejte, jestli ho nebudete potřebovat ještě na něco jiného, například na oplocení, a zkuste vše naplánovat na stejný den. Při objednávce štěrku na základovou desku připočítejte i štěrk na příjezdovou cestu, pod chodníčky či do oplocení. Přivezením všeho najednou ušetříte nemalé peníze za dopravu.

Stavba domu svépomocí vyžaduje i ohleduplnost vůči sousedům a okolí. S ohledem na okolí je dobré mít stavbu co nejvíce uklizenou. Namotaný igelitový obal od vašeho speciálního lepidla na stromě u souseda o tři bloky dál není ten nejlepší start do sousedských vztahů. Zrovna tak nákladní auta blokující vjezd ostatním.

materiál pro stavbu domu

Stavební firmy

I při stavbě domu svépomocí budete potřebovat alespoň menší pomoc od profesionálů. Veškeré práce na stavbě, na které si netroufnete, můžete zaštítit firmou. Nejjednodušší je zadat poptávku na internetu, kde co nejpřesněji specifikujete váš požadavek, a firmy se začnou hlásit samy. Ušetří vám to čas s hledáním a obvoláváním, protože v sezóně je spousta firem už vytížených a nové zakázky nepřijímají. K nákupu cihel pak také spousta výrobců nabízí zdarma založení stavby. To je příjemný bonus a snad i záruka, že váš začátek zdění bude přesný a rovný a nestane se vám, že byste začali křivě.

stavební firma

Cena

Protože jsou peníze až na prvním místě, není špatný nápad stavět na podzim nebo brzy na jaře. Ceny stavebních materiálů jsou lákavě nízké, stavební firmy mají volnější kalendář a za ten risk náhlého příchodu mrazů to může stát. Minimálně nákup materiálu v tomto období je obvykle výhodnější.

Stavební dozor

Stavba domu svépomocí – Ať už svépomocí nebo si na každou práci vyberete firmu, vyplatí se vám stavební dozor, který vám poradí co a jak, firmu za vás ohlídá. Bude připraven řešit problémy a kontrolovat kvalitu. Uleví se vám jak fyzicky (nebudete muset stát celý den u zedníků), tak psychicky (budete mít s kým probrat svou nejistotu, navíc to bude někdo z oboru).

Dokumentace

Každý pokrok si foťte. I když si myslíte, že to je zbytečné. Nikdy nevíte, co budete potřebovat v budoucnu předělat, či dodělat a vaše fotodokumentace vám bude velkou oporou už jen při vrtání háčků do zdi ve snaze nenavrtat kabel elektriky. Foťte každý posun, každý rozvod vody, elektriky, plynu, odpadu, každou zeď před omítnutím, každý roh, kus podlahy… Až budete mít hotovo, budete bydlet, udělejte si čas na roztřídění fotek a třeba objednejte fotoknihu. Stavba domu svépomocí tak potěší jen prohlédnutí všeho vašeho úsilí a vzpomínek a připomene vám, jak jste dobří a že jste to zvládli.