Zdroj: bydloarchitekti

Dům z Ostravy postavený svépomocí: Architekti brali inspiraci ve stoletých stavbách

19. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

V městské části Ostravy s charakterem venkova se nachází rodinný dům, který se podobá původním uživatelsky osvědčeným stoletým stavbám. Jednoduché řešení pro mladou rodinu navrhlo manželské duo Martin Vymetálek a Pavla Vymetálková z bydloarchitekti. Majitelé si dům postavili svépomocí bez stavební firmy. Realizace stavby trvala přibližně tři roky.

Kdysi samostatná obec Polanka nad Odrou, obklopená širokým pásmem polí, je lákavým a inspirativním místem pro poklidný život. Pro svou atraktivní polohu a přírodní charakter okolí se stále rozrůstá o novou výstavbu.

Přečtěte si také:
Panelákový byt v původním stavu stihli majitelé svépomocně zrekonstruovat již za čtyři měsíce

Nový dům ctí venkovský charakter

Architekti zvolili pro mladou rodinu jednopodlažní úzký a dlouhý dům se sedlovou střechou. Inspiraci našli přímo v několika zachovalých původních stavbách v okolí.

Bydloarchitekti-vidiecky-dom-polanka-nad-ondrou-6

Architekti zvolili pro mladou rodinu jednopodlažní úzký a dlouhý dům se sedlovou střechou. Zdroj: bydloarchitekti

Šlo o pohodlné bydlení s lehkou dostupností a obsluhou vedle sebe řazených místností. Domy bývaly umístěny u nebo na hranici pozemku, obyvatelům i sousedům tak poskytovaly zaručené soukromí.

Architekti vycházeli při situování objektu ve tvaru hranolu na parcele o rozloze osm set dvacet sedm metrů čtverečních z její orientace na světové strany. Na rozdíl od původního vzoru má dům po obou podélných stranách okenní otvory.

Denní zóna s otevřením do sedlové střechy

Do domu s užitnou plochou sto sedm metrů čtverečních se vstupuje z východní strany přes předsíň se samostatnou toaletou, na kterou plynule navazuje chodba. Vede napříč celou dispozicí.

Bydloarchitekti-vidiecky-dom-polanka-nad-ondrou-10

Na druhou stranu kůlny navazuje krytá terasa. Zdroj: bydloarchitekti

Po levé straně se otevírá společenská část domu. Obývací pokoj je propojen s kuchyní. Otevření do sedlové střechy umocňuje dojem prostornosti. Kuchyňská linka využívá celou plochu stěny. Skříňky sahají až po strop.

Dost místa pro malé i velké

Dále následuje pracovna, která se může v budoucnosti změnit v druhý dětský pokoj. V současnosti jako dětský pokoj slouží sousední místnost se stejnou rozlohou. Poslední v řadě je ložnice, která je větší. Koupelna s vanou, umyvadlem a WC sousedí s ložnicí a ukončuje dlouhou chodbu.

Sluncem zalité prostory

Místnosti orientované k jihu jsou kvalitně prosvětleny díky okenním otvorům různého tvaru. Výhodou je široký parapet, na kterém se dá posedět. Stínění zabezpečují stahovací rolety.

Bydloarchitekti-vidiecky-dom-polanka-nad-ondrou-12

Obývací pokoj je propojený s kuchyní. Otevření do sedlové střechy umocňuje dojem prostornosti. Zdroj: bydloarchitekti

Nejsvětlejším místem v bytě je denní zóna a vděčí za to zastřešené terase. Přirozeným zdrojem světla na chodbě jsou okna. Severní orientace sem ale nepouští slunce. Nacházejí se zde vestavěné úložné prostory.

„Na hranol domu se sedlovou střechou navazuje kůlna přecházející do krytého stání před štítem domu, na druhou stranu kůlny navazuje krytá terasa,” doplňují architekti důležité detaily projektu. Na pozemku se tedy nachází kryté stání pro dvě auta.

Inspirovaný tradicí i současnými trendy

Kombinace světle šedé omítky v kontrastu s tmavě šedými okenními rámy a velkou plochou tmavě šedé plechové střechy jsou aktuálním trendem. Technologickým trendem, který stavba využívá, jsou zase solární kolektory na střeše. Ve všech pokojích jsou přiznané stropní trámy s dřevěným záklopem. Místnosti sjednocuje tmavě šedá podlaha.

Přečtěte si také:
Svoboda bez hypotéky? Domek s vlastní elektrárnou, postavený svépomocí

Krása zahrady je v jednoduchosti

Zahrada se vyznačuje jednoduchostí. Dům se nachází přibližně metr nad její úrovní. Kromě dřevěné terasy se dá posedět i před pokoji. Umožňuje to úzká zatravněná plocha s chodníčkem ze dřeva.

Bydloarchitekti-vidiecky-dom-polanka-nad-ondrou-1

Dům inspirovaný stoletými stavbami se nachází v městské části Ostravy. Zdroj: bydloarchitekti

Terénní skok zpevňují čtyři vrstvy přírodního štípaného kamene. Od terasy po kůlnu toto místo zabírá skalka. Travnatý povrch a mladou výsadbu stromů obepíná tradiční dřevěný hnědý laťkový plot. Připomíná původní ráz lokality.

Dům inspirovaný starým venkovem

architekti: bydloarchitekti (Martin Vymetálek a Pavla Vymetálková)
lokalita: Polanka nad Odrou, Ostrava, Česká republika
projekt: 2016
realizace: 2017 – 2020
užitná plocha: 107 m2
zastavěná plocha: 140 m2 (samotný dům), 75 m2 (kryté stání, kůlna, krytá terasa)

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: bydloarchitekti

Kategorie: Návštěvy domů Stavba domu svépomocí
Tagy: architekti rodinne domy sedlová střecha
Sdílejte článek

Diskuze