Izolační vata

Izolační vata se považuje za jeden z nejlepších materiálů pro zateplování domů. Kromě skvělých tepelně izolačních vlastností, má také vlastnosti protipožární a zvukověizolační. Kvalitní izolační vata se vyrábí z minerálních vláken přírodních a ekologicky nezávadných materiálů. Nejčastěji je možné vidět nové nízkoenergetické domy a objekty zateplené s izolační vatou. Izolační vaty mohou být skleněné nebo minerální. Minerální izolační vata je vyrobena z tavených hornin (čedič nebo křemen) při teplotě 1200 ° C. Skleněná vata se vyrábí vlákniny skla s přidáním potřebných přísad. Tato izolační vata je o něco pružnější než minerální. Více informací můžete získat i z našich článků. Nabízíme vám stále nové poznatky a novinky v oblasti bydlení.

FOTO ROBERT ŽÁKOVIČ
Návštěvy domů

Dům z plechu a lešení

Když mladí manželé z Luhačovic poprvé viděli návrh svého domu, mysleli si, že jde o vtip. Postupně však začali zjišťovat, že architektům Luďku Rýznerovi a Marcele Susedíkové se netradičním pojetím tvaru i vzhledu podařilo vytěžit maximum z malého svažitého pozemku a vytvořit tak ideální, originální domov pro velkou rodinu.

Dřevostavby

Neobvyklá nízkoenergetická dřevostavba nedaleko Hradce Králové

Duch dávného majitele pozemku, inspirace severskou architekturou a japonskou filozofií i vášnivý čtyřletý biolog, to vše určilo konečnou podobu víkendového domu nedaleko Hradce Králové.

Individuální RD v Jizerských horách je důkazem, že dřevostavba může fungovat i v extrémních podmínkách českých hor. Dům vychází svou základní hmotou z původní architektury jednoduchých chalup se sedlovou střechou. Dalším místním fenoménem je kombinace kamenného soklu a dřevěné horní stavby, které jako by spolu ani nesouvisely. Horní dřevěná kostka je přes spodní kamenný sokl výrazně překonzolována, jako by ji třeba posunula lavina. FOTO Prodesi Domesi
Dřevostavby

Co si představit pod pojmem moderní dřevostavba?

Pod pojem dřevostavby lze zahrnout všechny stavby, jejichž hlavním stavebním prvkem je dřevo. Tedy nejen robustní domy z masivního dřeva, ale i lehké konstrukce, u nichž je podíl dřevěného materiálu menší. Povědomí o dřevostavbách se rok od roku zvyšuje, možným zájemcům již dávno nestačí jen základní informace o typu konstrukčního systému, důležité jsou i stavební technologie a materiály, a v neposlední řadě i estetická stránka.

Rekonstrukce domu

Zateplení střech

Doba, kdy úlohu tepelné izolace plnil prázdný prostor pod střechou – půda, využívaná jako skladiště, je v nenávratnu. Snahy maximálně zhodnotit investice, a tedy využít prostor domu do posledního místečka, přejí zobytňování podkrovních prostor jako nikdy předtím. Jak se mění způsob jejich využití, tak stoupají i nároky na tepelný komfort v místnostech pod střechou.

Stavební materiály

Revoluční cihla plněná vatou POROTHERM 36,5 T Profi

Cihla a minerální vata jsou dva tradiční stavební materiály, které obstály ve zkoušce časem. Moderní doba si však žádá moderní přístupy a vysoké požadavky stavebního trhu na tepelněizolační vlastnosti materiálů nutí k neustálé inovaci. Hranice fyzikálních vlastnosti materiálů jednotlivě lze již jen obtížně posouvat, nová kvalita může vzniknout jejich kombinací.