rekonstrukce starých objektů

Pohled na dům ze zahrady
Návštěvy domů

Jak se řadovka z počátku 20. století proměnila v domov pro tři rodiny a ateliér

Prozkoumání stavu domu v řadové zástavbě ve městě Jindřichův Hradec z roku 1911 potvrdila známý fakt. V období začátku minulého století se řadové domy stavěly skutečně poctivě, ne tak, jako o pár desítek let později (čest výjimkám). Autoři rekonstrukce Matěj Šebek a Martin Petřík se rozhodli precizní přístup stavitelů zvýraznit. Pracovali s tím, což už v domě bylo, zachovali staré dveře, kamna, některé podlahy. Dispozici však změnili.

Lešení na domě
Rekonstrukce domu

Proč rekonstruovat starší objekt a nestavět nový dům?

V době, kdy se mění trendy v bydlení a kdy jsou lidé ohromeni moderními designy a novými technologiemi, stále existuje krásná a smysluplná možnost – rekonstrukce staršího objektu. Proč by někdo měl zvolit obnovu místo stavby nového domu? Proč je rekonstrukce staršího objektu moudrou volbou?

Exteriér z ulice - Dům Větrný mlýn v Polsku
Rekonstrukce domu

Starý větrný mlýn proměnili v rodinné bydlení. Řešili náročnou dispozici i výslednou formu, aby nadále zapadal do venkovské krajiny

Polští architekti Michał Kucharski a Tomasz Padło v rámci mezinárodní soutěže „Současný dům 2014 – venkovský dům“ představili projekt rekonstrukce větrného mlýna. Tehdy ještě netušili, že za několik let se jejich projekt stane podkladem pro rekonstrukci starého větrného mlýna v Lublinu. Jejich díla si totiž všiml majitel takovéto stavby a k jeho údivu soutěžní návrh zahrnoval úpravy, které potřebovala i jeho nemovitost.

Rekonstruovaný stoletý dům s minimalistickým interiérem a zahradou
Návštěvy domů

Původní podoba, ale v moderním pojetí. Jak se podařilo propojit stoletý dům se zahradou

Když nahlédnete do tiché lokality Prahy 9-Hrdlořezy, ještě i dnes tu uvidíte stopy historické architektury a klasické venkovské rodinné domy. Architektka Iveta Langerová řešila rekonstrukci více než stoleté stavby, kterou vlastní spolu s manželem. Obnova jí měla vrátit původní podobu (ale v moderním minimalistickém pojetí) a hlavně vytvořit fungující propojení se zahradou – a to z každé úrovně domu.