Jak na to: Voskové ubrousky na zdravé svačinky

Jak na to: Voskové ubrousky na zdravé svačinky

19. 08. 2020 Sdílet

Ubrousek ze včelího vosku, tzv. včelobal, je nejen praktický, ale je i ekologickou alternativou hliníkové a potravinářské fólie. Samozřejmě, že je nedokáže nahradit úplně, ale pro chleba na svačinu nebo nakrájenou okurku je tím pravým řešením.

Radí Ivona z Möbelixu

„Když jsem v obchodě uviděla vysoké ceny za takovéto voskové ubrousky, bylo mi hned jasné, že si je musím vyrobit sama.“

BUDETE POTŘEBOVAT

• zbytky bavlněné látky
• včelí vosk
(najdete v lékárně nebo u včelaře)
• pár kapek jojobového oleje
• nůžky (skvěle se hodí entlovací nůžky)
• žehlička a měkká podložka na žehlení
• papír na pečení
• hrnec s trochou vody a miska
• štětec

Pracovný postup

NASTŘÍHEJTE SI LÁTKY. K tomuto účelu se dají použít i staré kousky bavlny. Důležité je, aby byla látka čerstvě vypraná, protože do ní později budete balit jídlo. Na začátek si ze zbytků bavlněné látky vystřihněte čtverec velký 45 × 45 cm (nebo tak velký, jaký chcete). Použijete-li entlovací nůžky, vyhnete se tak roztřepeným koncům.

ROZPUSŤTE VOSK. Následně si připravte na sporák hrnec s trochou vody a misku se včelím voskem, který budete rozpouštět ve vodní koupeli. Do rozpouštějícího se včelího vosku přidejte i několik kapek jojobového oleje.

NANÁŠENÍ VOSKU. Po roztopení vosku si vyberte žehlicí desku s měkkou podložkou a položte na ni papír na pečení. Navrch položte kus látky a potřete ho roztopeným včelím voskem, nejlépe širokým štětcem a rychle.

ZAŽEHLENÍ VOSKU. Na látku položte druhou vrstvu papíru na pečení a zažehlete vosk do látky na nejvyšším stupni. Vosk musí být všude rovnoměrně rozmístěn. Papír na pečení dejte pryč, ubrousek chyťte do rukou a několik vteřin „sušte“ na vzduchu.

IVONIN TIP

Ubrousky z včelího vosku jsou trvalé a obvykle vydrží několik měsíců. Nezáleží, zda je použijete jako ubrousek na svačinu, přikrývku mísy nebo jako sáček na chléb, možnostem jejich použití se žádné meze nekladou.

Další pracovní postupy najdete na blog.moebelix.cz.

Padlo nám do oka

Štětce na pečení

Hodí se vám při nanášení roztopeného včelího vosku nebo i při pečení. Jsou vyrobeny ze dřeva a přírodních štětin. Také jsou vhodné do myčky nádobí. Délka štětců je 34 cm. Cena 89 Kč za oba štětce.

Žehlicí deska Kate

Výškově nastavitelná s rozměry 40 × 120 cm a s odnímatelným měkkým bavlněným potahem, který můžete v případě potřeby i prát, a s odkládací částí na žehličku. Vybrat si můžete z různých motivů potahů. Cena 1 299 Kč.

Napařovací žehlička Traci -ext-

Samočisticí žehlička s výkonem 2 200 W a keramickou žehlicí plochou s možností kropení prádla.Cena 679 Kč.

Nabídku produktů najdete v e-shopu moebelix.cz.

Text a foto: Möbelix

ZDROJ: PR článek společnosti Möbelix

Kategorie: Hand Made
Tagy: voskové ubrousky
Sdílejte článek