Image004-15.jpg

Terasa ideální do města

10. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Poslední slunečné dny lze trávit na terase. Kromě toho, že si zde můžete v klidu odpočinout, zároveň – alespoň na pohled – zvětší dům o posezení na čerstvém vzduchu. Navíc je to i skvělá kuchyně, jídlo […]

Poslední slunečné dny lze trávit na terase. Kromě toho, že si zde můžete v klidu odpočinout, zároveň – alespoň na pohled – zvětší dům o posezení na čerstvém vzduchu. Navíc je to i skvělá kuchyně, jídlo připravené venku chutná vždy mnohem lépe.

PŘED

V současné době jsou na ploše vysazené okrasné rostliny, ovšem neudržované a dlouhodobě zanedbané.

Na každé zahradě se najde místo, které se vůbec nebo obtížněji využívá. Zvlášť pokud je od brzkého jara do podzimu na slunci, nabízí se zde postavit odpočinkovou terasu.

 

V hlavní roli terasa

V rohu pozemku se majitelé pokoušeli pěstovat okrasné rostliny, ty jsou ovšem neudržované a dlouhodobě zanedbané. Proto se odstraní, s jedinou výjimkou – tou je ibišek syrský (Hibiscus syriacus). Tento keř se přesadí jinam.

Lalang válcovitý

Terasy patří k nejoblíbenějším zahradním prvkům. Do malé městské zahrady se hodí modřínové dřevo, které časem získá přírodní patinu. Zvolit lze hladká nebo drážkovaná prkna. Protože je tato část zahrady mírně svažitá, bude třeba terasu rozdělit do dvou výšek propojených velkým schodištěm, které umožní pohodlný pohyb. Horní terasa nabídne příjemné posezení, spodní část je ideální třeba pro grilování nebo jiné aktivity.

Před stavbou se musí z plochy odstranit zemina a vytvořit štěrkové lože. Dřevěnou terasu nikdy nepokládejte na půdu, dlouho by nevydržela. Jako základ zvolte dřevěný rošt, který umožní proudění vzduchu pod terasou, takže dřevo nebude dlouho vystaveno vlhkosti.

Rostliny ideálně do města

Na terasu budou od severu a východu navazovat okrasné dřeviny a trvalky doplněné o traviny. Ty záhonu dodají lehkost a moderní vzhled. Pro městskou zahradu je vhodný moderní a minimalistický vzhled. Tomu odpovídá i jednoduchá kombinace několika druhů okrasných dřevin, kterým podsadbu vytvoří kapradiny, trvalky a především pak traviny. Dominantním druhem bude v rohu u terasy vícekmenná bříza himálajská (Betula utilis var. Jacquemontii). Bílá borka zajímavě kontrastuje s červenými listy traviny lalangu válcovitého (Imperata cylindrica ´Red Baron´) a se zelenými listy mohutné kapradiny pérovníku pštrosího (Matteuiccia struthipteris). Tyto dřeviny vypadají zajímavě i na podzim. Zatímco bříza a vilín měkký (Hamamalesi mollis) se přebarvují do žlutých tónů, brslen evropský (Euonymus europaeus) do sytě růžových barev. I v zimě zaujmou stálezelené hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea), které podobně jako brslen vytvářejí pestré plody. Na jaře zde pokvetou cibuloviny, které záhonu dodají barvy ještě před začátkem sezony.

Kompost a koňský hnůj

Před zahájením stavby terasy bude třeba odstranit vrchní vrstvu půdy včetně stávajícího trávníku. Stejný postup se doporučuje i na místě budoucích záhonů. Nebudete tak muset používat na odplevelení herbicid. Půda v této části zahrady je poměrně kvalitní, vyžaduje jen nakypření a obohacení buď zetleným kompostem, nebo kolem dřevin a trvalek koňským hnojem. Vilíny a pérovník pštrosí vyžadují mírně kyselou půdu, proto jim dopřejte listovku či rašelinu. Vždy je dobře promíchejte se stávající zeminou, aby došlo k propojení.

Bříza himalájská

Údržba během roku

Bříza, brslen ani vilín nepotřebují téměř žádný prořez, jen odstraňujte suché nebo poškozené větve. Hlohyně roste poměrně hodně, proto ji během sezony jednou nebo dvakrát upravte tvarovacím střihem. Mnohem lépe pak i na podzim vyniknou barevné plody. Odumřelou hmotu trav a trvalek je vhodné odstranit až na jaře. Trávy a okrasné semeníky sápy (Phlomis russeliana) ve výsadbě během zimy ponechte, postarají se o krásnou podívanou hlavně při námraze.

Během jarní údržby postupujte opatrně, abyste nepoškodili vzcházející cibuloviny. Na zálivku je výsadba náročná minimálně, díky štěrkovému mulči nebude docházet k tak intenzivnímu odparu vody. Přesto se v létě rostliny budou muset čas od času zalít.

Hlohyně šarlatová

Tip redakce

Nebojte se terasu umístit i do vzdálenější části zahrady. Na takovém místě můžete nejen grilovat, můžete zde mít i otevřené mobilní ohniště, aniž by šel kouř do domu. Důležité ovšem je, aby byla terasa pokud možno na slunci, bude vám tu mnohem příjemněji a posedět se tady dá od brzkého jara až do podzimu.

 

 

 

alternativa

Krásná zahrada i bez terasy

Otevřený prostor v odlehlé části zahrady je ideální pro širokokorunné nebo i ovocné stromy. Doplnit je mohou zeleninové záhony. Užitková zahrada by měla být především praktická, proto pamatujte i na dobrou dostupnost zdroje vody a kompostér umístěte poblíž záhonů, abyste zahradní odpad nemuseli odvážet na větší vzdálenost. Pokud se budete inspirovat anglickými zeleninovými zahradami formálního uspořádání, bude místo vypadat krásně. Ovocné stromy mohou být tvarovány do špalíru a nahradit tak tradiční živý plot. Musíte ovšem počítat s náročnější údržbou. V zeleninových záhonech lze kromě běžné jarní a letní zeleniny pěstovat i druhy snášející mrazy, třeba kadeřávek, růžičkovou kapustu, kozlíček polníček, špenát nebo mangold či pastinák.

Pérovník pštrosí

Bobkovišeň lékařská

Lucie Peukertová, kresby a foto autorka, Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze