Terasa pro rodinu
Každý člen rodiny by měl mít na zahradě svoje zákoutí, kde si užije také trochu soukromí. Co ale vymyslet pro dva dospělé a dvě děti, kteří chtějí trávit čas jak zvlášť, tak společně? Ideálním řešením […]
Každý člen rodiny by měl mít na zahradě svoje zákoutí, kde si užije také trochu soukromí. Co ale vymyslet pro dva dospělé a dvě děti, kteří chtějí trávit čas jak zvlášť, tak společně? Ideálním řešením je terasa obklopená rostlinami.
PŘED
Místo původně sloužilo jako deponie pro uložení suti ze stavby rodinného domu. Po jejím odvozu se terén srovnal a doplnil o kvalitní ornici a kompost, které vytvoří nejlepší podmínky pro ujmutí vysazených rostlin.
Na velkém pozemku o ploše skoro čtyři tisíce metrů čtverečních se pro terasu našlo místo na slunci u okraje ovocného sadu, který byl založený před třemi lety. Vůbec nevadí, že bude ve větší vzdálenosti od domu, má to i své klady.
Nejlepší místo
Ačkoli se považuje za nejvhodnější postavit terasu přímo u domu, i větší vzdálenost má hodně výhod. Třeba při grilování vám nevnikne kouř do oken. A pokud někdo bude chtít strávit chvilku v klidu o samotě, užije si ji právě tady, zároveň v dohledu i ukrytý mezi rostlinami.
Místo se nachází na slunci, což je dobré během brzkého jara a pozdního podzimu, kdy bude pobyt na terase příjemný. V horkém létě prostor zastíní voděodolná plachta ukotvená na trojici sloupků s manuálním ovládáním. Během pozdního odpoledne vytvoří trochu stínu vzrostlá třešeň, která se nachází poblíž.
Nejdříve stavba terasy
Terasa bude postavená z modřínového dřeva bez povrchové úpravy, které časem získá šedavou patinu, ta se bude doplňovat s přírodním stylem venkovské zahrady. Aby se dřevo nedostalo do kontaktu s vlhkostí, je třeba pod ním vytvořit dostatečně kvalitní podloží zajišťující odvod dešťové vody.
Proto majitelé nejprve musí vykopat lože do hloubky alespoň čtyřicet centimetrů a na dno položit vrstvu geotextilie, která zamezí propojení štěrku se zeminou. Na ni je třeba nasypat 35 centimetrů hrubého kameniva frakce 16/32 milimetrů a horních pět centimetrů vyplnit jemným štěrkem frakce 8/16 milimetrů. Obě vrstvy je nutné pečlivě udusat. Obvodovou hranu zajistí obrubník. U kruhové terasy bude nejlepší hliníkový, který se dá snadno tvarovat do oblouku. Štěrkové lože by mělo být přibližně o osm centimetrů větší než terasa, což je zvláště důležité v místech, kde na něj navazuje trávník. Právě tento odstup zajistí pohodlné sečení až k samotným prknům, nemusíte tak okolí dočišťovat s nůžkami v ruce.
Zaměřeno na rostliny
Rostliny vysazené v okolí mají zajistit soukromí a v každém ročním období by některá z nich měla vypadat zajímavě. A také přirozeně navazovat na sad, který záhon zčásti lemuje. Tyto požadavky splňuje dvojice solitérních stromů – jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) v kultivaru ´Edulis´ na konci léta vytváří jedlé plody nakyslé chuti. Na podzim se jeho listy přebarví do žlutých odstínů. Okrasná jabloň (Malus) patří do skupiny menších stromů a kromě krásných květů na jaře potěší i drobnými plody, které na větvích drží do pozdního podzimu. Vhodné jsou například odrůdy se žlutými plody jako ´Butterball´ či ´Brouwersbeauty´ nebo červenoplodý kultivar ´Red Obelisk´. Tyto dřeviny doplňuje ještě krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri ´Profusion´) vytvářející v září a říjnu plody svítivě fialové barvy viditelné už z dálky. Ačkoli mohou některé odrůdy krásnoplodky během silných mrazů namrzat, tato odrůda odolává více než dvacetistupňovým mrazům. Nenáročná kalina obecná (Viburnum opulus) potěší svými červenými plody hlavně ptáky, je pro ně lahůdka. Během zimy pak vyniknou stálezelené kaliny pražské (Viburnum x pragense) a listy okrasných trav. Na jaře tady pokvetou cibuloviny vysazované do hnízd. O pestré barvy se během léta a podzimu postarají trvalky jako sasanka hupejská (Anemone hupehensis ´Pink Saucer), třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) nebo astra novobelgická (Aster novi-belgii).
Údržba během roku
Péče o tuto část zahrady nebude nijak zvlášť náročná. Hlavně v prvních letech po výsadbě je nutné u jabloně a jeřábu kontrolovat koruny, které by se neměly zahušťovat slabými výhony. Proto budou vyžadovat pravidelný řez. Na rozdíl od krásnoplodky a především vilínu prostředního (Hamamelis x intermedia ´Diane´), ty ho prakticky nevyžadují. Kalina pražská se dá tvarovat zpětným řezem, díky němuž získá pravidelný tvar a zahuštěnou korunu. Odumřelou hmotu trvalek a okrasných trav je nutné odstranit v předjaří, tedy před tím, než raší jarní cibuloviny, aby nedošlo k jejich poškození. Práci s pletím a zaléváním si ulehčíte zamulčováním záhonů borkou nebo dřevěnou štěpkou.
Pro pozorování ptáků
Na terasu je dobrý výhled z domu, a tak děti mohou v zimě dobře pozorovat ptáky, kteří zde najdou spoustu po ně lákavých plodů. A to nejen jeřábu, okrasné jabloně nebo kaliny, které na větvích drží poměrně dlouhou dobu. Pro zrnožravé druhy jsou pak zajímavé i suché semeníky trvalek, například u třapatky najdou semínka a u ostatních druhů třeba i hmyz, který tu na podzim hledal útočiště. Mezi další druhy rostlin atraktivních pro letce patří například růže svraskalá (Rosa rugosa), hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), brslen evropský (Euonymus europaeus) nebo dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii). Do korun stromů se také můžete zavěsit suché semeníky slunečnic, které fungují jako přírodní krmítko.
Lucie Peukertová, kresby autorka