Image000-17.jpg

Venkovská předzahrádka

01. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Předzahrádka vždy měla poloveřejný charakter – nebyla určená pouze pro pohled majitelů, ale i všech kolemjdoucích. Vysazené zde bývaly hlavně květiny. Tento styl je vhodnou inspirací i pro současnost. PŘED V současné době předzahrádku s […]

Předzahrádka vždy měla poloveřejný charakter – nebyla určená pouze pro pohled majitelů, ale i všech kolemjdoucích. Vysazené zde bývaly hlavně květiny. Tento styl je vhodnou inspirací i pro současnost.

PŘED

V současné době předzahrádku s neudržovaným trávníkem vymezuje zchátralý plot. Ten bude třeba renovovat. Ideální volbu nabízejí dřevěné plaňky, které nebrání výhledu.

Malá předzahrádka se nachází na přímém slunci, proto zde dostanou před trávníkem přednost květiny, které jsou na údržbu méně náročné. Půjde o mix moderních druhů a rostlin typických pro venkovské zahrady. Mezi nimi bude možné se procházet po štěrkové ploše doplněné o dubové trámy.

Základem je kvalitní odplevelení

Pokaždé, když se zakládá květinový záhon na místě neudržovaného trávníku, je nutné plochu odplevelit, a to hned několikrát po sobě. Nejúčinnější je bohužel postřik herbicidem, ale volit můžete i ekologické varianty, které nezatěžují životní prostředí. Po odumření plevelů plochu zryjte, ideálně rotavátorem, který půdu pečlivě nakypří. Hráběmi ji pak doupravte. Ve střední části předzahrádky je naplánovaná pochozí plocha ze štěrku a dubových trámů. Pro ni zde vytvořte asi půlmetrový výkop, do spodní části nasypte hrubé kamenivo, na které pak přijde vrstva jemného štěrku frakce 4/8. Na tento materiál poté položte dubové trámy, které zasypte opět štěrkem. Mezi nimi je možné vytvořit substrátové kapsy, do kterých vysadíte půdopokryvné kakosty – záhon a chodník se tak propojí. Jen pozor na to, že v předzahrádce nesmíte použít mulčovací plachtu, bránila by rozrůstání těchto rostlin.

Denivka plavá

Mák východní

Pivoňka lékařská

Dřeviny a trvalky

Aby předzahrádka vypadala celoročně krásně, budou se zde doplňovat rostliny moderní s těmi pro venkov typickými. Do první skupiny patří vilíny (Hamamelis x intermedia), hortenzie s bílým kulovitým květenstvím (Hydrangea arborescens ´Annabelle´) a svídy (Cornus sanguinea ´Midwinter Fire´) s růžovo-oranžovými výhony, které vyniknou hlavně během zimy. Na jaře rozkvetou do hnízd vysazené cibuloviny a v létě pak tradiční trvalky, například třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida) a kakosty (Geranium ´Rozanne´). Po plotě se popnou růže ve třech různých odrůdách s květy v barvě meruňkové, růžové a žluté.

Krásenka zpeřená

Hledík větší

Údržba během roku

Trávník v předzahrádce chybí záměrně – bylo by nutné ho během sezony pravidelně sekat. I rostliny je však třeba pravidelně kontrolovat. V době sucha potřebují zalévat a odstraňovat odkvetlá květenství. Záhon je sice zamulčován štěrkem, přesto zvláště v prvních letech po založení je vždy nutné výsadbu plít. U popínavých růží nezapomeňte na pravidelný jarní řez, díky kterému se koruna prosvětlí a provzdušní a celkově se podpoří kvetení rostliny. Hortenziím dopřejte před sezonou pomalu rozpustné hnojivo určené pro tuto skupinu rostlin, ostatní druhy jsou na živiny nenáročné. Odumřelou hmotu trvalek a okrasných trav odstraňujte v předjaří. Pokud mají ozdobnice tendenci během zimy rozklesávat, stáhněte je silným provázkem.

Slunečnice roční

Slézová růže

Lichořeřišnice větší

 

Tip redakce

Český dub patří mezi nejtvrdší domácí dřeva, která se do zahrady výborně hodí nejen po estetické, ale také po praktické stránce. Jeho povrch se nemusí nijak chemicky ošetřovat. Je však třeba dobře připravit podloží, které by mělo tvořit dostatečně hluboké lože z různých frakcí štěrku pro odvod vody. Tím se výrazně prodlouží trvanlivost dřeva. Dub je také typický svým šedavým nádechem, který splyne s okolními rostlinami.

 


Letničková tradice

Barevné květiny jsou pro venkovskou zahradu typické, zvlášť letničky. Zvolit můžete i méně běžné druhy. Nebojte se kombinovat tradiční s moderním. Do venkovské předzahrádky se bude hodit hlavně slunečnice roční (Helianthus annuus), hledík větší (Antirrhinum majus), ostálky (Zinnia elegans), sporýš argentinský (Verbena bonariensis), který se bude ve výsadbě přesévat, dále pak jedlá lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) nebo popínavý hrachor (Lathyrus odoratus). Výhodou letniček je to, že můžete každoročně vysévat a vysazovat jiné a předzahrádce dát jinou podobu. Aby místo vypadalo dobře co nejdéle, doporučuje se kombinovat letničky s jarními cibulovinami a okrasnými travami.

 

 

Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze