Vio4.jpg

Violka – zdraví ukryté do tří barev

19. 10. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Bílá, fialová a žlutá – tyto tři barvy zdobí květy violky trojbarevné. Nesprávně se jí říká také polní maceška. Pokud ji při procházce najdete, nasbírejte si ji. Je výborná k léčení různých kožních problémů u […]

Bílá, fialová a žlutá – tyto tři barvy zdobí květy violky trojbarevné. Nesprávně se jí říká také polní maceška. Pokud ji při procházce najdete, nasbírejte si ji. Je výborná k léčení různých kožních problémů u dětí i dospělých.

vio1

violka rolní

Violka trojbarevná svými květy více připomíná macešky než na jaře kvetoucí violky čili fialky. Často se zaměňuje s violkou rolní (Viola arvensis). Jde ale o dvě různé rostliny, které od sebe poměrně snadno rozeznáte. Jednu zdobí jednoduchý vanilkově zbarvený květ, druhou – jak napovídá název – květ trojbarevný. V lékárně však můžete mít obě, jejich pozitivní účinky na lidské zdraví jsou velmi podobné.

maceška zahradní

maceška zahradní

Hledejte podél cest

Kromě trojbarevného květu poznáte violky také podle hranaté, křehké, chudě větvené lodyhy. Nejčastěji rostou jako jednoletky, zpravidla je najdete podél cest, na náspech nebo při okrajích polí. Nemají naopak rády louky s vysokou travou –, také proto, že je odtud většinou vytlačí vitálnější druhy. Tyto drobné květiny určitě nepatří k těm, které se rozrůstají na úkor jiných rostlin. Mají ale jinou výhodu – velmi snadno se šíří semeny, a díky tomu se na vhodném místě drží prakticky napořád.

violka trojbarevná

violka trojbarevná

Léčivé účinky

Violka trojbarevná obsahuje řadu účinných látek, například flavonoidy a karotenoidy, které mají výrazné antioxidační účinky, rutin, mezi jehož největší přínosy patří především schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév, a také snižuje takzvaný špatný cholesterol. Ve značné míře zde najdete i látky se silnými čisticími účinky. V domácí lékárně se nejvíce používá na léčbu nejrůznějších kožních problémů, a to hlavně u malých dětí. Jde třeba o opruzeniny, kojenecký ekzém či chronické ekzémy, u dospělých pomáhá při seboroické dermatitidě, která například ve vlasech způsobuje vznik lupů. Na rozdíl od oblíbeného heřmánku vysušuje daleko méně pokožku, ta pak nepraská a zůstává vláčná.

Odvary z violky se požívají také při nachlazení, neboť pomáhají při odhlenění organismu, nebo při zánětech mandlí. Je účinná také při gynekologických zánětech či onemocnění močového měchýře, funguje jako mírné čisticí diuretikum, takže zvyšuje vylučování vody z organismu, a také uklidňuje zanícené tkáně.

vio6

Jak ji sbírat

U violky se sbírá její kvetoucí nať, a to v poměrně dlouhém období od května do září. Ideální je slunné dopoledne. Nůžkami ji opatrně odstřihujte kousek nad zemí, protože obsahuje značné množství vody, sušte ji ve stínu. Dobře ji rozložte, maximálně v deseticentimetrové vrstvě, aby se nezapařila a nemuseli jste ji zbytečně převracet. Sušenou léčivku skladujte na tmavém suchém místě.

Violky pro zahrady

Violky lze pěstovat i na zahradě. Dříve tady rostly hlavně kultivary macešky zahradní (Viola x wittrockiana), jedny z nejoblíbenějších dvouletek. Byly vyšlechtěny z botanických druhů, a to právě z violky trojbarevné, violky žluté a fialově kvetoucí violky rohaté. Díky svému kompaktnímu růstu se využívaly hlavně pro výzdobu jarních a podzimních truhlíků i hrobů. S nešlechtěnými mají společné tmavé zabarvení prostředku, takzvané oko, a navíc krásně voní. Tuto vlastnost polní violka postrádá.

V posledních letech ale mnozí zahradníci objevují kouzlo drobnokvětých kříženců violek a na trhu se objevily desítky různých zahradních kultivarů. Jejich květy sice nejsou tak veliké jako u macešek, ovšem je jich mnohem více. Nejsou ani tak citlivé na délku dne. Kvetou i přes léto, kdy macešky už svou krásu ztrácejí a pomalu hynou. Velmi oblíbené jsou do závěsných květináčů. Latinsky se sice řadí nejčastěji do rodu Viola cornuta, tedy violky rohaté, ale představují vlastně pestrý mix různých barev a vlastností několika botanických druhů, které byly ke šlechtění využity, a proto je jejich přesné botanické zařazení vlastně jen formalita.


Přípravky z violky

Čaj pro vnitřní užívání

Jednu čajovou lžičku přelijte menším šálkem horké vody a nechte pět minut louhovat. Čaj se pije třikrát denně po dobu několika týdnů. Měl by ulevit od kožních problémů a může se používat i k přípravě kojenecké stravy pro malé děti.

Čaj pro vnější použití

Přelijte dvě čajové lžičky natě 150 mililitry vroucí vody. Nechte louhovat deset minut a poté slijte. Používejte několikrát denně jako obklady pro svědivé kožní ekzémy. Odvar nahradí i pleťovou vodu a vyčistíte s ním citlivou pokožku. Teplý ho lze využít i jako zábal: namočte malý ručník přímo do odvaru a po vyždímání nechte na pokožce působit deset minut.

Koupel

Smíchejte po stejných dílech nať violky trojbarevné, květ sedmikrásky a měsíčku a listů vilínu. Asi tři polévkové lžíce směsi přelijte litrem vroucí vody, nechte louhovat čtvrt hodiny. Poté přidejte do koupele. Směs ulevuje dětem při kožních problémech, například opruzeninách.

vio5

Květy na talíři

V posledních letech si květy violek oblíbili nejrůznější foodblogeři, kteří je využívají jako krásnou ozdobu pro své saláty a letní pokrmy. A když už víte, že jsou violky léčivé, směle je napodobte.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Flora titulka_09_2016

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze