Zdroj: Shutterstock

10 okrasných keřů do zahrady: Bez námahy představují krásnou zahradu bez starostí

26. 10. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Okrasné keře dávají zahradě jedinečný charakter. Chcete mít i vy krásnou zahradu na kterou se budete s radostí dívat, byť na ni nemáte příliš času? Máme pro vás tipy na keře, u nichž i s minimální péčí dosáhnete, že budete mít zahradu plnou krásných okrasných keřů. Je přitom jedno, zda jste zkušený zahradník nebo začátečník, s našimi tipy si snad vyberete ty keře, které vám budou dělat radost po celý rok. 

Okrasné keře jako barevná a nenáročná ozdoba vaší zahrady

Okrasné keře jsou dřeviny, které nám na zahradě přináší potěšení po celý rok. Svými květy, listy, plody nebo zajímavou kůrou zdobí zahradu a vytváří příjemné zákoutí. Ne však se všemi okrasnými keři je to jednoduché. Některé vyžadují specifické podmínky (určitý typ půdy, pravidelnou zálivku nebo řez). Jiné pak mohou být náchylné k chorobám a škůdcům. Pokud teprve se zahradničením začínáte, nebo nemáte čas být na zahradě každý den, jsou pro vás takové keře nevhodné. Naštěstí však existují i nenáročné keře, které se vyznačují odolností vůči nepříznivým podmínkám, dobře snáší sucho a mráz a nevyžadují častou péči. Právě na ně jsme se v tomto článku zaměřili. Představíme vám hned několik druhů  nenáročných keřů, které vám budou dělat radost po celý rok. 

Zlatice prostřední je velmi nenáročný keř, který vás okouzlí svou zlatou korunou květů.

Zlatice prostřední je velmi nenáročný keř, který vás okouzlí svou zlatou korunou květů. Zdroj: Shutterstock

Zlatice prostřední (forsythia x intermedia)

Kvete vždy na jaře od března do dubna jako jeden z prvních okrasných keřů oživuje zahradu, která je ještě v tomto období šedivá. Keř vypadá velmi působivě, protože na větvích se před rozvinutím listů objevují četné květy intenzivně žluté barvy. Keře zlatice jsou vysoké 2-3 m. Snáší nízké teploty a mají rádi slunné nebo polostinné polohy. Na slunném stanovišti však kvete bohatěji. Preferuje lehkou, propustnou a úrodnou půdu. Nemají rádi nadměrnou vlhkost a příliš suchou půdu. Keře zlatice vypadají krásně vysázené jednotlivě i ve skupinách. Můžete z nich vytvořit dekorativní živé ploty. 

Přečtěte si také:
Zahradní architektka: Netkanou textilii už nepoužívám, když jsem zjistila, jaké škody páchá. K boji s plevelem používám raději ruce

Pustoryl věncový (Philadelphus coromarius) 

Voňavý pustoryl věncový vás okouzlí ohromným množstvím velkých, lehkých krémových květů a jejich intenzivní vůní, kterou je cítit zejména ve večerních hodinách. Kvete od května do června. Keře pustorylu dosahují výšky 1-3 m. Jsou odolné proti mrazu a mají rády slunné polohy (tam bohatěji kvetou). Nemají vysoké nároky na půdu. Nesnáší pouze příliš suchou půdu. Tyto snadno pěstovatelné okrasné keře lze vysazovat jednotlivě nebo ve skupinách a lze z nich vytvořit živé ploty a řady. 

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Tyto vysoké okrasné keře dorůstající 4-6 m kvetou od května do června. Rostliny v této době bohatě kvetou bílými, růžovými, červenými nebo vínovými květy. Koncem léta se na keřích objevují kulovité, červené plody, které na větvích zůstávají až do konce podzimu. Hloh má velmi malé nároky na půdu, je dlouhověký, odolný vůči mrazu, suchu a znečištění ovzduší. Má rád slunné nebo polostinné polohy. Keře hlohu je možné vysazovat jednotlivě jako okrasné keře a lze z nich dokonce i vytvářet aleje a živé ploty. 

Hortenzie mění barvu květů v závislosti na kyselost půdy 

Hortenzie mění barvu květů v závislosti na kyselost půdy.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) 

Hortenzie velkolistá mění barvu květů v závislosti na kyselosti půdy. Pomocí vhodného hnojení však můžete pH půdy regulovat sami. Na zásaditých půdách kvete v různých odstínech červené a na kyselých pak modře a fialově. Keř dorůstá do 1 m a kvete od srpna do září. Květenství hortenzií jsou působivá a velmi dekorativní. Aby se jí u vás dařilo, vyžaduje úrodnou, humózní, mírně kyselou, vlhkou půdu. Nesnáší těžké a hliněné půdy. Má ráda slunné a polostinné polohy. Keře lze vysazovat jednotlivě nebo ve skupinách. Vypadají obzvláště krásně na zeleném pozadí trávy a jehličnatých rostlin, podél cest a dalších zahradních prvcích. 

Dřišťál je dekorativní keř se zdobnými listy 

Dřišťál je dekorativní keř se zdobnými listy. Zdroj: Shutterstock

Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii)

Ozdobou tohoto trnitého dekorativního keře jsou atraktivně zbarvené listy (v závislosti na odrůdě mohou být žluté, zelené nebo purpurově červené) a oválné červené plody, které se objevují na začátku podzimu a zůstávají na větvích až do konce zimy. Ovoce vypadá krásně na pozadí sněhu. Keře s převislými výhonky dorůstají až 1,5 m výšky a jsou vysoce rozvětvené. Dobře rostou v úrodných, jílovitých půdách. Snáší ale i slabší, písčité půdy a zvládne i nadměrné zasolení půdy.

Jsou odolné proti mrazu. Při výsadbě dřišťálu vybírejte slunná stanoviště chráněná před větrem. Dřišťál Thunbergův kvete v květnu a červnu drobnými žlutými květy. Keře vypadají pěkně, když jsou vysazeny jednotlivě nebo v kompozicích. Lze z nich vytvořit dokonalý živý plot. Ochrání okolí domu díky svým trnitým, těžko lámatelným větvím a zachytí i znečištění ovzduší (třeba ze směru vozovky), vůči němuž je odolný. 

Skalník rozprostřený (Cotoneaster horizontalis) 

Skalník je nízký 10-15 cm vysoký, rozložitý, plazivý keř, který po celou zimu zdobí červené, lesklé, kulaté plody a drobné stálezelené listy. Kvete v květnu a červnu drobnými bílými květy. Rostlina preferuje lehkou propustnou vápenitou půdu. Keře skalníku mohou růst na kamenitých a suchých půdách, protože poměrně dobře snáší nedostatek vláhy. Je odolný vůči mrazu a znečištěnému ovzduší. Vyžaduje však světlé stanoviště. Keře skalníku vypadají krásně, když jsou vysazeny ve skalce u zdí, na svazích a v trávě. Můžete je mít však vysazené i v nádobách. 

Pámelník bílý  (Symphoricarpos albus) 

Pámelník bílý zdobí zahradu hlavně na podzim a v zimě díky svým bílým, dužnatým a kulatým plodům. Keře dorůstají až 1,5 m výšky, jsou nenáročné a velmi odolné. Dobře zvládají sucho, mráz i znečištění ovzduší. Mohou růst na chudých půdách i na zastíněných místech. To z nich dělá ideální okrasné keře, které se snadno pěstují a jsou doporučovány jako keře, které rychle rostou i ve stínu. Keř pámelníku obvykle kvete od června do září. Jeho květy jsou nenápadné, světle růžové. Keře mohou růst jednotlivě, v trsech, nebo z nich můžete vytvořit živý plot. Máte-li na zahradě místo, kde jiné rostliny růst nechtějí, např. na stráních, pod stromy či ve stínu, můžete tam s úspěchem tento keř vysadit. Dobře roste za všech, i těch nejméně příznivých podmínek. 

Když se řekne škumpa, nezní to příliš sympaticky, nicméně, v reálu jde o nádherný keř.

Když se řekne škumpa, nezní to příliš sympaticky, nicméně, v reálu jde o nádherný keř. Zdroj: Shutterstock

Škumpa orobincová (Rhus Typhina)

Škumpa orobincová je originální, dekorativní okrasný keř, který je nenáročný na pěstování. Může mít i tvar stromu. Na zahradě vypadá krásně a dodává jí lehce exotický charakter. Dosahuje značných rozměrů (klidně až 6 m na výšku). Rostlinu zdobí deštníkovitá koruna, a velké péřovité listy. Původní květenství a hnědočervené trsy plodů přetrvávající po celou zimu. Na podzim dostávají listy intenzivní oranžovo-červené zbarvení, které připomínají plameny. Škumpa nejlépe roste v suchých a dobře odvodněných půdách. Odolává mrazu, suchu a znečištění ovzduší, vyžaduje však slunné stanoviště. Škumpy vypadají krásně rostoucí vedle plotu. Můžete z nich vytvořit řady nebo je vysaďte jednotlivě na dobře exponované místo v zahradě. 

Zerav západní (Thuja occidentalis)

Zerav západní zdobí zahradu po celý rok, tedy i v zimě. Jde o pomalu rostoucí keř, který vytváří úzkou, kuželovitou nebo sloupovitou korunu, která v průběhu let nabývá válcovitého tvaru. Dorůstá až do 15 m výšky. Jehlice tvořící šupiny jsou tmavě zelené. Keře vyžadují úrodnou, dobře propustnou a středně vlhkou půdu. Stanoviště může být slunečné nebo polostinné. Zerav lépe roste a vybarvuje se na slunci. Rostliny nepoškozuje vítr ani mráz a jsou vysoce odolné vůči škůdcům i chorobám. Zerav lze vysazovat jednotlivě nebo ve skupinách. Živé ploty a řady kolem domu, zahrady a podél cesty působí velmi dekorativně. Sluší se dodat, že jsou k dostání v mnoha zajímavých variantách – od malých kulovitých, až po vysoké s úzkým sloupovitým tvarem. 

Mochnovec kvete nepřetržitě od května až do října.

Mochnovec kvete nepřetržitě od května až do října. Zdroj: Shutterstock

Mochnovec křovitý (Potentilla fruticosa) 

Mochnovec dorůstá do 1 m výšky. Jde o rozvětvený rychle rostoucí keř, který kvete nepřetržitě od května do října, a proto se vyplatí zasadit si ho na svou zahradu. Květy jsou v závislosti na odrůdě žluté, bílé, oranžové, růžové nebo červené. Zvláště bohatě kvete v červnu a v červenci. Keře mochnovce mají rády slunné polohy a dobře propustné písčité nebo hlinitopísčité půdy. Jsou odolné vůči znečištění ovzduší, mrazu i suchu. Mochnovec křovitý je půdopokryvná rostlina, a proto z něj můžete vytvořit kompozice, které obzvláště krásně vypadají na záhonech a skalkách.

FOTOGALERIE

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: dekorace zahrady okrasné keře rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze