Image004-11.jpg

10 trvalek pro vaši zahradu

06. 07. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Trvalky neboli pereny by neměly chybět v žádné zahradě – malé ani velké. Rostou zde několik sezon, dlouho kvetou, jsou nenáročné na péči a pokud vyberete a sladíte druhy podle podmínek na záhonu, nebudete je […]

Trvalky neboli pereny by neměly chybět v žádné zahradě – malé ani velké. Rostou zde několik sezon, dlouho kvetou, jsou nenáročné na péči a pokud vyberete a sladíte druhy podle podmínek na záhonu, nebudete je muset ani často zalévat.


Mavuň červená (Centranthus ruber)
Jde o vysokou trvalku, jejíž květní stvoly dorůstají až k sedmdesáti centimetrům. K přednostem patří nezvykle dlouhá doba kvetení, tu můžete ještě podpořit průběžným odstraňováním odkvetlých stvolů. Rostlina je vhodná také k řezu, na místě se často sama vysemeňuje. Jde o nenáročnou květinu pocházející ze Středomoří a jižní Evropy, která se hodí na slunné i suché svahy.
Nároky na pěstování: slunné smísto, propustné vápenité půdy
Doba kvetení: květen až říjen

 

[xyz-ips snippet=“garlo-007″]

Vlčinec čínský (Thermopsis chinensis)
Jde o trvalku podobnou a příbuznou vlčímu bobu, oproti němu je ale odolnější, a to i vůči houbovým chorobám. Dorůstá do půlmetrové výšky, sírově žluté květy se objevují už v květnu, podobně jako u srdcovky, pivoňky či kamzičníku. Jde o vytrvalou rostlinu s velmi silnými kořeny, proto ji lze vysadit i na strmé svahy a erozí ohrožená místa. Hodí se na chaty a chalupy, protože jí stačí jen občasná péče.
Nároky na pěstování: slunná místa s chudší půdou
Doba kvetení: květen až červen


Boubelka velkokvětá (Platycodon grandiflorus)
Tato rostlin se podobá zvonkům, řadí se i do stejné čeledi. Zaujme velikými květy, které mohou mít v průměru až osm centimetrů. Má i netypická poupata, která vypadají jako malé balonky. Na trhu jsou k dostání odrůdy kvetoucí modře, ale i bíle nebo růžově. Rostlina, která dorůstá do asi čtyřiceticentimetrové výšky, tvoří husté trsy. Množí se pouze semeny.
Nároky na pěstování: humózní, propustné půdy v polostínu
Doba kvetení: červenec až srpen


Kuklík šarlatový (Geum coccineum)
Žlutý kuklík najdete běžně v lese, ale i na rumištích a sušších místech. Zahradní kultivary, nejčastěji mají oranžovou nebo růžovou barvu, jsou vyšlechtěny z druhu pocházejícího z Balkánu. Lépe rostou a více kvetou než původní trvalka, tvoří velké miskovité květy.
Nároky na pěstování: slunné stanoviště, na živiny bohatá půda
Doba kvetení: květen až červen


Ožanka kalamandra (Teucrium chamaedrys)
Ožanka kalamandra, příbuzná zahradní hluchavky, kvete v jednostranných růžových hroznech, které přitahují hmyz. Má vroubkované, měkce chlupaté listy. Dorůstá do výšky kolem 25 centimetrů, existují však i nižší kultivary. Trvalka je nenáročná na pěstování, slouží k ozelenění střech, zpevňuje suťoviště, je vhodná na slunné a suché stráně. Roste jako výběžkatá, šíří se samovolně do stran.
Nároky na pěstování: slunné stanoviště, propustné vápenité půdy
Doba kvetení: červenec až srpen

Mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata)
Žlutě kvetoucí trvalka, pocházející ze Sibiře a Sachalinu, má trojčetné listy, které u domácích květin nebývají tak obvyklé. Jde o plazivý druh, může sloužit jako půdopokryvná rostlina pro větší plochy. V nabídce zahradnictví najdete i velmi podobnou vyšší variantu, která se ale do stran nerozrůstá, tvoří trsy. Mochnička potřebuje vlhčí půdy.
Nároky na pěstování: stinná místa, humózní půda pod dřevinami
Doba kvetení: duben až květen


Mitrovnička srdcolistá (Tiarella cordifolia)
Tato trvalka se smetanově bílými květy, které jsou zhruba o dvacet centimetrů vyšší než listy, se rozrůstá do šířky podzemními výběžky. Rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde byste ji našli v lesích podobně jako u nás hajničky. A podobným způsobem ji lze použít v zahradách, kde se pěstují azalky a rododendrony – vytvoří mezi nimi podrost, půda pod dřevinami tak nemusí být zasypána jen kůrou či štěpkou.
Nároky na pěstování: polostín, podrost pod dřevinami, humózní, kypré půdy s kyselým pH
Doba kvetení: květen až červen


Liriope (Liriope muscari)
Jde sice o japonskou příbuznou domácí konvalinky, svými vlastnostmi se obě rostliny liší. Fialová květenství, která se objevují až koncem léta, mají až půlmetrovou výšku. Liriope se vysazuje do malých skupin, které se mohou rozrůst i na velkou plochu, úzké přezimující listy pak připomínají trávník. Stejně jako domácí konvalince se jí daří pod stromy.
Nároky na pěstování: polostinné stanoviště, propustné kyselé půdy
Doba kvetení: srpen až září


Podeňka virginská (Tradescantia virginiana)
Podeňka má sytě modré květy, což je neobvyklé. Vydrží sice jen jediný den, ale rostlina má v zásobě desítky poupat, takže kvete řadu týdnů. Bývá vysoká asi půl metru, jde o na pěstování nenáročný druh, který dobře přezimuje. Pozor ovšem na místa se suchou nebo kontaminovanou půdou, tam se jí nedaří. Vedle frekventované silnice ji proto nevysazujte.
Nároky na pěstování: slunná až polostinná místa, výživné zahradní půdy
Doba kvetení: červen až srpen

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze