4 kompostovací vychytávky, které stojí za vyzkoušení
Čím intenzivněji se ve společnosti hovoří o ekologii a udržitelnosti, tím více se komposty rozšiřují ze zahrad i na městské dvorky, balkony či kuchyňské linky. Jak ale sami nejspíš tušíte, o žádnou trendy záležitost se […]
Čím intenzivněji se ve společnosti hovoří o ekologii a udržitelnosti, tím více se komposty rozšiřují ze zahrad i na městské dvorky, balkony či kuchyňské linky. Jak ale sami nejspíš tušíte, o žádnou trendy záležitost se nejedná: kompostování má za sebou pestrou a velmi dlouhou historii. Podle archeologických nálezů z Britských ostrovů sahá minimálně do doby před 12 000 lety, kdy si kompostem prokazatelně pomáhali malí skotští farmáři. Co zajímavého se v tomto oboru děje teď a jaké novoty nám předpovídají odborníci?
1. Síla přírody ve spojení s elektřinou
Výkonné elektrické kompostéry zdaleka nepatří jen do restaurací, kaváren a firem, kde zaměstnanci denně stojí před výzvou, jak poctivě zpracovat velké množství bioodpadu. Ve zmenšené podobě si můžete tohoto pomocníka pořídit i domů – a nechat ho, ať vám sušením a mletím zredukuje objem odpadu až o 80 procent. Aby se dal přístroj pokládat za šetrný k přírodě, musí na každý cyklus spotřebovávat minimum elektrické energie. A z odpadu vám vyrobí ekologický substrát, který můžete používat na hnojení. Když jej uskladníte tak, aby k němu nemohl vzduch, vydrží vám až 12 měsíců.
2. Mořské řasy ano, rašelinu už ne
Charitativní organizace Královská zahradnická společnost (anglicky Royal Horticultural Society), která podporuje zahradničení nejen v domovské Velké Británii, ale i v celé Evropě, na každý rok předpovídá, jakým směrem se bude celý obor vyvíjet. Podle predikce na rok 2023 bychom letos měli mít zahradní komposty bohatší o suplementy z mořských rostlin: řas a chaluh. Ty obsahují růstové hormony, které udržují rostliny v dobré kondici, a v kompostu vylepšují celý proces zrání. Tento alternativní přístup ke zlepšování půdy testovali čeští biozahrádkáři už na přelomu milénia, dostupnost mořských řas se ale od té doby značně zlepšila – možná tedy brzy oslaví boom i v českých kompostérech. Ty britské čeká v příštím roce zásadní změna: v zahradnické velmoci vejde v platnost zákaz používání rašeliny na soukromých zahradách, což pocítí všichni, kdo si oblíbili plastové pytle s kompostem na této bázi.
3. Malí pozorovatelé srdečně vítáni
Díky rozvoji environmentální výchovy se s tříděním bioodpadu a s kompostováním leckdy setkají i ty děti, které mimo školní pozemek nemají, kde si takové postupy „osahat“. Na přírodní zahradničení se typicky zaměřují hlavně lesní mateřské školy, i v těch běžných ale leckdy natrefíte na vyvýšené záhony a místo vyhrazené pro kompost. Pokud se vaši malí zahradníci chtějí do této problematiky ponořit doslova hlouběji, můžete jim pořídit průhledný pozorovací kompostér. Díky rozdělení na více částí mohou děti do každé třetiny vložit jiný kus bioodpadu, a sledovat tak rozdíly v dekompozičním procesu. A to nejen pouhým okem, ale i přiloženými teploměry a zvětšovacími sklíčky. Výrobce Learning Resources doporučuje tuto vědeckou sadu pozorovatelům od 5 do 9 let, z českých obchodů ji nabízí například e-shop Montessorihracky.cz.
4. Skandinávský hit: Kompostovací toaleta
Na chatách a zahradách, kde klasické splachovací WC nahrazuje dřevěná kadibudka, můžete zvážit modernější a ekologičtější alternativu: kompostovací záchod. Ten funguje na podobném principu jako klasický kompostér, pouze ho nezásobujete rostlinným bioodpadem, nýbrž odpadem lidským. Ve skandinávských domácnostech jde o velmi oblíbené řešení, které se obejde bez kanalizace a šetří pitnou vodu. A jak to celé funguje? Moč s výkaly zde zastupuje dusíkatou složku, kterou po vykonání potřeby zasypete speciální směsí borové kůry, mechu a biouhlu.
Tím dojde k přísunu uhlíku, který umožňuje kýžený kompostovací proces. Coby urychlovač zde zafunguje vhozený toaletní papír a o případný zápach se místo spláchnutí postarají piliny, které potlačí nežádoucí kvašení. Některá kompostovací WC dokonce umí separovat moč, takže získáte hned dva užitečné produkty: tekuté dusíkaté hnojivo a (po dozrání pevné složky na kompostu) také výživný materiál pro vaše dřeviny a okrasné rostliny. Aby došlo k perfektní separaci odpadu, musí se toaleta používat výhradně vsedě. Ty nejmodernější modely vám rovnou vyrobí voňavý zkompostovaný humus!
Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock