5 kroků ke krásnému a zdravému trávníku. Krok druhý − DOSETÍ

08. 04. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Trápí vás nesouvislá travní plocha na vašem trávníku? Hluchá místa, kde trávník nahradila holá zem, mohlo způsobit během zimy několik faktorů: velký mráz, hniloba či přílišné namáhání trávníku například pohybem osob či zvířat. Pomoc v […]

Trápí vás nesouvislá travní plocha na vašem trávníku? Hluchá místa, kde trávník nahradila holá zem, mohlo způsobit během zimy několik faktorů: velký mráz, hniloba či přílišné namáhání trávníku například pohybem osob či zvířat. Pomoc v takovém případě je snadná – jednoduše místo dosejte vhodnou travní směsí.

 

Co je potřeba udělat, aby se dosetí holých míst povedlo?

Holé místo bez travního porostu je nutné zbavit i zbývajících zbytků trávy, případného plevelu a hrubých předmětů především kamenů atd. Následně povrch půdy provzdušněte a nakypřete hráběmi a urovnejte. Vybrané osivo smíchejte se speciálním trávníkovým substrátem, který by měl obsahovat písek, a ve slabé vrstvě jím pokryjte konkrétní místo.

foto: OBI

foto: OBI

Sypací vozík usnadní práci nejen při setí trávy, ale i při hnojení a pískování. V zimě se navíc hodí k aplikaci posypového materiálu na chodníky a příjezdové cesty.

Lze dosívat trávník i přímo z pytlíku?

 Přímý dosev bez použití substrátu je také možný, pak ale musíme vyseté osivo do půdy zapravit, aby nedošlo k jeho vyplavení nebo vyzobání ptáky. Na zapravení osiva jsou ideální speciální zapravovací hrábě. Pokud je nemáte, můžete opatrně, aniž byste příliš narušili upravený povrch, použít i hrábě klasické. 

Je nutné dělat nějaké finální úpravy po dosetí?

Takto dosetý kus trávníku je vhodné mírně zválcovat travním válcem, aby došlo k dobrému kontaktu osiva a substrátu. V případě sucha místo šetrně zavlažujte, nesmí však dojít k odplavení lehkých travních semen. Aby se osivo nespálilo slunečním žárem, je lepší provést závlahu na večer nebo za podmračeného počasí.

foto: Mountfield

foto: Mountfield

Rozmetadlo bude také praktickým pomocníkem při dosévání, zejména menších ploch. Šíře záběru se pohybuje mezi 0,5−2,5 metry a zásobník pojme až 3 litry osiva.

Jak vybrat správnou travní směs?

Před výběrem travní směsi, byť použité pouze pro dosetí, by se měl každý zamyslet nad následujícími faktory: bude trávník plnit pouze estetickou funkci nebo bude volně růst (louka) či bude vystaven častému pohybu osob/zvířat? Nachází se trávník na úpalu či naopak ve stínu? 

Jaké množství travní směsi budu potřebovat pro osetí 100 m² zahrady?

 Přesné množství záleží na charakteru osívané plochy a na kvalitě směsi. Všeobecně ale lze říci, že díky vysoké klíčivosti semen (90 %) je zpravidla zapotřebí k osetí 100m² u okrasných trávníků 2 až 2,5 kg směsi, u sportovních trávníků 2,5 až 3 kg a u krajinných trávníků pouze 1 – 1,5 kg. Řiďte se ale vydatností semene, které uvádí výrobce na obalu travních směsí.

foto: Mountfield

foto: Mountfield

V jarních měsících si musíme dát pozor, abychom nezakládali trávník v případě hrozících přívalových dešťů, mohlo by dojít k vyplavení semen.

Kdy je nejvhodnější doba pro do/setí trávníku?

V ideálním případě zakládáme nový trávník z jara, kdy je půda již dostatečně prohřátá, ale není přílišné horko (v termínu mezi 15. dubnem a 15. květnem). Ze stejných důvodů volíme i podzimní termín mezi 15. srpnem a 15. zářím. V průběhu těchto období bývá dostatečně vlhko a zároveň přiměřená intenzita slunečního svitu. 

Po jaké době začít se sečením nového trávníku?

V době, kdy dosahuje výška vzklíčené a vyrostlé trávy minimální délky 10 cm, můžeme započít s jejím sečením. Při tom dbejte na to, aby jednak nože sekačky byly ve výšce minimálně pěti centimetrů, a zároveň aby byly řádně nabroušeny. Mladé rostlinky nejsou ještě dostatečně zakořeněné a tupý nůž by je mohl vytrhat i s kořínky. Před prvním sečením bychom neměli na trávník šlapat. Mohou se také objevit plevele, ty zpočátku nevytrháváme, protože bychom narušili i mladé rostlinky trav. Plevelů se velmi dobře zbavíme pravidelným sečením.

foto: Briggs & Stratton

foto: Briggs & Stratton

Volba travní směsi je důležitá nejen z hlediska charakteru místa, ale i užívání trávníku. Jedny jsou vhodné do odlehlých koutů zahrady, které mají být spíše jen na odiv pohledům, jiné tam, kde dovádějí děti. Záleží také na frekvenci, s jakou budeme o trávník pečovat. 

Jaké jsou typy travních směsí?

Pro přehlednější orientaci v dostupných travních směsích přikládáme tabulku s jejich stručným popisem:

travne-zmesi

Rada odborníka

„Alternativou výsevu při zakládání nového trávníku je položení předpěstovaných rolí. K této variantě přistoupíme v případě, že chceme mít zelenou plochu bez čekání. Travní koberce musejí být položeny nejpozději do 24 hodin od svého podříznutí. Tento způsob založení trávníku vyžaduje odborné provedení a je i kvůli vyšším pořizovacím nákladům finančně náročnější. Pokud budete trpěliví, výsevem docílíte také kvalitního porostu. Výhodou je nízká pořizovací cena. Jedná se však o dlouhodobější záležitost, kvalitního trávníku dosáhneme během jednoho až dvou let,“ podotýká Karel Rubeš z hobbymarketu OBI Praha-Prosek.

text: red
zdroj: OBI
foto: archiv firem

Kategorie: Zahrada
Tagy: návrh zahrady Od partnerů osivo rady a tipy realizace smes travnik zakládání trávníku
Sdílejte článek

Diskuze