Shutterstock_1425581549.zmenena-velikost.jpg

5 tipů, jak odstranit plevel z dlažby

02. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Plít je třeba nejen záhony a cestičky mezi nimi. Nechtěné rostliny prorůstají i mezi dlaždicemi na terase nebo chodníku. A i tady vadí, proto je třeba je pravidelně vytrhávat a odstraňovat. Víte, jak na to? […]

Plít je třeba nejen záhony a cestičky mezi nimi. Nechtěné rostliny prorůstají i mezi dlaždicemi na terase nebo chodníku. A i tady vadí, proto je třeba je pravidelně vytrhávat a odstraňovat. Víte, jak na to?

Většina zahrádkářů k hubení plevele v dlažbě volí buď pracné ruční vytrhávání, nebo sáhne po herbicidech. První nedělá dobře vašemu tělu, druhé přírodě. Zkuste proto některý z těchto pěti tipů!

foto Shutterstock

1. Ruční škrábání

Mechanické odstraňování plevele zjednoduší škrabka. Pokud si ji budete kupovat, hledejte výrobek s integrovanou teleskopickou tyčí, abyste si mohli upravit délku nářadí podle sebe. Nemusíte-li se tolik shýbat, práce bude méně fyzicky namáhavá. Ještě více si ji zjednodušíte, když půjdete plevel odstraňovat po dešti, jde to lépe a rychleji. Vytrhané rostliny nedávejte do kompostu – jejich semena by v něm mohla přežít a pak byste si je roznesli po záhonech.

foto Shutterstock

2. Elektrický vypalovač

Stejný princip, ale menší námahu nabízejí elektrické vypalovače plevele, které koupíte za několik stokorun, například zde. Jak fungují? Z trysky přístroje vychází plamen, který zničí díky extrémně vysoké teplotě rostliny až ke kořenům. A to během několika sekund. Zabrání tak jejich dalšímu růstu. Ocení je zvlášť majitelé velkých ploch, ale využijete je i v menších zahradách, protože slouží zároveň jako podpalovač grilů a ohňů nebo horkovzdušná pistole. Jen pozor, někdy lze žárem poničit i dlažbu. Proto si nejprve ověřte, jak moc je odolná ta vaše.

foto Shutterstock

3. Vysokotlaký čistič

Vysokotlaký čistič neboli wapka pracuje s tlakem 100 až 130 barů, u profesionálnějších zařízení dokonce až 180 barů. Proud vody vycházející z trysky má takovou sílu, že nejen umyje dlažbu a zpevněné plochy, ale zároveň odstraní ze spár nechtěné plevele. Postup je jednoduchý: Zapněte vysokotlaký čistič, namiřte vodní paprsek přímo na rostlinu a vydržte několik sekund, než ho odstraní. Spáru potom vyplňte pískem.

 

4. Vroucí voda

Hledáte-li opravdu levný a účinný prostředek, který neškodí přírodě, je to vroucí voda. Rostliny ve spárách stačí zalít a nechat zaschnout, odumřou spolu s kořeny a semeny. Pak je vytáhněte – rukou nebo škrabkou, podle velikosti plochy a zaplevelení.

 

5. Jedlá soda nebo ocet

Spáry snadno vyplejete i pomocí jedlé sody nebo octa. Sodu stačí nasypat na rostliny ve spárách nebo smíchat několik lžiček s vodou a zalít je. Budete-li používat ocet, smíchejte ho s vodou v poměru tři ku jedné a aplikujte na plevel. Využít můžete i dehydratační účinky vysokoprocentního alkoholu.

foto Shutterstock

Jak zabránit prorůstání plevelů?

Samozřejmě mnohem lepší než plevel odstraňovat je bránit mu v růstu. Zatímco na záhonech toho dosáhnete těžko, ve spárách dlažby to jde, ovšem musíte na to myslet už při stavbě chodníků, parkovacích ploch a teras. Položte pod ně chodníkovou netkanou textilii, speciálně vyrobenou pro použití pod dlažbu a budování různých okrasných chodníčků a cest. Pomáhá zpevňovat podklad, vyrovnává terén a zabraňuje prorůstání plevele. Vyznačuje se vysokou pevností a dlouhou životností. Koupíte ji běžně v hobbymarketech.
Další možností je spáry mezi dlaždicemi nezasypávat pouze pískem, ale vyplnit spárovací maltou. Je mnohem pevnější a trvalejší, odolá mrazům a povětrnostním vlivům. Zároveň ale brání prorůstání a uchycení plevele.

 


Chemické hubení plevele

Než pracně vytrhávat nechtěné rostliny z chodníku, sáhnou mnozí zahradníci pro chemické přípravky, které jim tuto práci zjednoduší. K tomu slouží herbicidy, na trhu jich koupíte mnoho od různých firem a značek. Rozlišují se herbicidy totální a selektivní. Ty první se využívají tam, kde je třeba odstranit z dlažby jak pampelišky, sedmikrásky a další dvouděložné rostliny, tak trávu. Selektivní se pak doporučuje třeba na chodníky vedoucí trávníkem, v nichž chcete zničit jen dvouděložné druhy. V obou případech ale plevel odstraňujte až poté, co úplně uschne. Jinak není jisté, že se přípravek dostal až do kořenů. Dejte pozor, aby se na ošetřených místech alespoň 48 hodin nepohybovaly děti ani zvířata.

• Herbicidy hubte velký plevel (měl by mít deset až dvacet centimetrů), který už má dostatečně velké listy, na které lze látku aplikovat. Výjimkou jsou takzvané preemergentní herbicidy, které se aplikují před vzejitím rostlin.

• Optimální doba pro postřik je teplé a slunečné počasí při dostatečné vlhkosti a bez větru a také po dešti, který listy očistí.

• Jednoleté plevele hynou za pět až deset dnů, u vytrvalých musíte čekat i dva až čtyři týdny. Příznaky, že látka působí, jsou vadnutí, postupné vysychání a žloutnutí rostlin.

• Pokud se vám po čase ve spárách objeví nové rostliny, není to nic překvapivého, zásoba semen v půdě je v podstatě nekonečná a postřik na list ji nijak nesníží.

foto Shutterstock

 

redakce, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze