Image000-12.jpg

6 tipů na správný výběr trávníkového osiva

25. 05. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Trávník je bezesporu ozdobou každé zahrady. Aby se vám ho povedlo vypěstovat do krásy, musíte mu nejen věnovat náležitou péči, mezi níž patří pravidelná seč, zalévání a hnojení, ale už na samotném počátku sáhnout po […]

Trávník je bezesporu ozdobou každé zahrady. Aby se vám ho povedlo vypěstovat do krásy, musíte mu nejen věnovat náležitou péči, mezi níž patří pravidelná seč, zalévání a hnojení, ale už na samotném počátku sáhnout po správném travním osivu. Protože, bezejmenné univerzální směsi nejsou tím ideálním základem. Vyzkoušejte našich šest tipů pro správný výběr osiva.

Připraveno ve spolupráci se společností AROS-osiva

Tip 1: pro okrasný trávník

Přejete-li si trávník, který bude okrasou vašeho pozemku, zvolte směsi nesoucí název například dekorazahradagolf,  royal park a podobně.  Trávníky založené z těchto směsí vyžadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování, tedy pravidelnou závlahu, dostatek živin a jejich správné složení. Ideální je vždy na jaře provést vertikutaci do hloubky dva až čtyři milimetry. Pouze pokud dodržíte pravidelnost péče, vyroste vám trávník, jaký si přejete a očekáváte.

Tip 2: na hraní pro děti

Jestliže očekáváte od trávníku, že vám poslouží jako plocha, kde si budou hrát děti, kam si natáhnete deku a lehnete s knížkou, pořiďte si osivo pro zátěžové plochy. Takový trávník je schopný rychle regenerovat po případném poškození, které může chůzí vznikat. Takové osivo zpravidla koupíte pod označením  sprint 2 in 1super sport nebo hřištní v balení odpovídajícím velikosti pozemku.

Tip 3: pro slunná místa

Trávník orientovaný na jižní stranu sice vyhovuje lidem, protože zde mohou pěkně odpočívat, hůře ale prospívá porostu samotnému. Proto k zatravnění slunných poloh, chudších a písčitých půd se doporučuje používat směs do sucha, které se bude dařit v místech s nedostatečnou zálivkou, tj. na plochách kde by jiné druhy rostly špatně. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji, vzcházejí přibližně za 15 až 20 dnů, postupně se však zapojují, dobře přečkávají krátkodobé sucho a vydrží i běžnou zátěž.

Tip 4: aby stín nevadil

Stačí jeden vzrostlý strom a na pozemku vznikne stín, kde se běžné travní směsi dařit nebude. Pak je vhodné se podívat po těch speciálních, určených právě pro stinná místa. Vhodné jsou jak pro částečně zastíněné západní a severní svahy, tak právě pod solitérní stromy a podobně. Dobře založený a ošetřovaný trávník je poté i na takových místech kompaktní a snáší i mírnou zátěž.

Tip 5: regenerace je možná

Koupit si můžete dokonce i směsi na poškozená a prázdná místa, zpravidla nesou název jako obnova nebo dosev. Jejich složení umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Ovšem pouze nasypat osivo na holé místo na trávníku nestačí. I zde je nutná především dobrá příprava pozemku a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy.

Tip 6: pro milovníky květnaté louky

Obliba květnatých luk u nás stoupá s tím, jak se rozšiřuje trend přírodního pěstování. Pro založení takzvané květnaté louky je vhodná například travní směs natur – kopretinová louka. Je složena z 21 druhů květin a bylin kde hlavní složku tvoří kopretiny a chrpy.

Náš tip: Pokud chcete, aby vám louka kvetla celé léto, posekejte část louky co nejdříve, tj. na začátku květu. Louka během pěti týdnů opět rozkvete. Tímto způsobem se z lučních květů můžete těšit neustále a navíc umožníte pastvu motýlům a lučnímu hmyzu.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze