Zdroj: iStock

7 kroků, které musíte na jaře udělat se svými jahodníky, abyste si zajistili bohatou úrodu

21. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Jaro je obdobím přípravy na plodnou letní sezónu, a rostlinky jahod tudíž nejsou výjimkou. Starostlivá péče během jarních měsíců může výrazně ovlivnit kvalitu a kvantitu sklizně jahod v létě. V tomto článku se podíváme na klíčové kroky, které byste měli přijmout, abyste zajistili zdravý a plodný vývoj vašich rostlinek jahod.

1. Odstraňte starý mulč a položte nový

Mulčování jahod na podzim je chrání před krutou zimou a mrazivými teplotami. Jaro je však ideální čas na to, abyste tuto ochrannou vrstvu odstranili, a dopřáli rostlinkám tolik potřebné sluneční paprsky a čerstvý vzduch. Pokud byste na jahodníkách ponechali mokrou vrstvu starého mulče příliš dlouho, mohlo by to vést ke vzniku plísní a dalších chorob.

Černý střed na květu jahod

Pamatujte však, že byste neměli odstraňovat ochranný mulč příliš brzy. Jahody mají totiž svůj zvyk, že občas začnou kvést těsně před mrazem. Trocha mrazu květům neublíží a nezničí je, může to však vést k tomu, že se ve středu květu jahodníku udělá tzv. černé oko (černý střed), což znamená, že jsou reprodukční části květu poškozeny mrazem. Pokud si tohoto černého středu uprostřed květu všimnete, bohužel to znamená jediné, květ nevytvoří bobule.

Jednou z nejlepších věcí, jak tomu můžete zabránit je, že vyčistíte záhony s jahodami a poté je během posledních mrazů přikryjete čerstvou vrstvou slámy, abyste je ochránili před nepříznivým počasím.

červené jahody na slámě

Během posledních mrazů je přikryjte čerstvou vrstvou slámy, abyste je ochránili před nepříznivým počasím. Zdroj: iStock

2. Ořezejte odumřelé listy

Nyní je čas osvěžit jahodníky tím, že odstraníte odumřelé výhonky a staré, nebo odumřelé listy. Dávejte však pozor na to, abyste neodstranili žádný z nových výhonků. Není dobré, abyste listy nechali rozkládat s tím, že se přirozeně rozpadnou do půdy, jelikož to tak nemusí být a místo toho to může vést k růstu bakterií a rozvoji chorob. Zbavíte-li se odumřelých listů, poskytnete novému porostu prostor k šíření.

zkažená jahoda

Zbavíte-li se odumřelých listů, poskytnete novému porostu prostor k šíření. Zdroj: iStock

3. Použijte jarní hnojivo

Mnoho rostlinek potřebuje na začátku svého vegetačního období dávku hnojiva. Avšak v závislosti na vašich bobulovinách možná budete moct hnojení vynechat.

Červnové jahody

Pokud pěstujete červnové jahody, je lepší s jejich hnojením na jaře počkat. Červnovým jahodám se nejlépe daří, když se hnojivo aplikuje až poté, co v polovině léta přestanou plodit. Pokud byste červnové jahody pohnojili na jaře, budete mít sice nádherný, bohatý porost listů, avšak budete mít velmi malý počet bobulí. Nově vysazené červnové rostliny je třeba hnojit kvalitním univerzálním hnojivem 10-10-10, které jim pomůže dobře odstartovat.

Stále plodící jahody

Stále plodící jahody je naopak třeba hnojit brzy na jaře a poté koncem léta, jakmile rostlinky skončí s tvorbou plodů. Použijte kvalitní univerzální hnojivo 10-10-10. Avšak pokud raději zvolíte tekuté hnojivo, rostliny dostanou přístup k živinám okamžitě.

granulované hnojivo pro jahody

Stále plodící jahody je naopak třeba hnojit. Zdroj: iStock

4. Odplevelení jahodníku

Pokud chcete mít krásné jahody s bohatými listy, udělejte si čas na odplevelení záhonu, dokud je plevel ještě mladý. Věřte, že je mnohem snazší vytrhat ho ze země nyní, když ještě není hluboce zakořeněn a hlavně, na jaře bude půda měkčí. Plevel je na jahodových záhoncích častým problémem a vy určitě nechcete, aby vašim jahodníkům bral důležité živiny a dusil je.

jahody

Plevel je na jahodových záhoncích častým problémem. Zdroj: iStock

5. Prořezávání a nahrazování starších rostlin

Chcete-li, aby vám vaše jahodníky každý rok krásně plodily, budete muset občas starší rostlinky buď prořezat anebo je zcela nahradit novými. Jahodníky plodí nejvíc bobulí v prvních 3-4 letech. Nejlepší krok proto je, když starší rostliny zcela vytrháte a přesadíte novými. Jakmile si takto založíte nový záhonek, budete muset tuto činnost provádět u některých rostlinek každý rok.

Dobrý tip je, pokud si pořídíte zahradní plánovač, kam si všechny tyto důležité kroky poznamenáte. Snadno tak budete mít přehled o tom, které z nich je třeba vyměnit. Jaro je proto nejvhodnější dobou pro výměnu starších rostlin. Rostliny starší čtyř let vytrhejte a zkompostujte.

sázení jahod

Rostliny starší čtyř let vytrhejte a zkompostujte. Zdroj: iStock

6. Levné pěstování nových jahod

Skvělé na jahodovém záhonu je to, že vám neustále plodí nové rostliny, což znamená, že pokud potřebujete vyměnit starší rostliny za nové, tak vás to vyjde velmi lacině. Jelikož zdravé rostliny budou neustále vytvářet nové odnože, stačí je jen přesadit. Na jaře je nejlepší, pokud všechny tyto výhony odstřihnete, aby mohly rostlinky vložit svou energii do tvorby dalších bobulí. Jakmile však sezóna bobulí skončí, můžete nechat výhonky (běžce) volně růst.

stříhání jahod

Na jaře je nejlepší, pokud všechny tyto výhony odstřihnete. Zdroj: iStock

7. Doprovodná výsadba

Jahodám, stejně jako každé jiné plodině, prospívá, pokud je vysadíte vedle jedné nebo dvou užitečných doprovodných rostlin. Jaro je proto ideálním obdobím, kdy můžete své jahody obklopit kvetoucími, doprovodnými rostlinami, které mají za cíl přilákat opylovače a odradit škodlivé škůdce. Mezi rostliny, které dobře rostou s jahodami, patří brutnák lékařský, šanta kočičí, řebříček, šalvěj a tymián.

Další rostliny a plodiny vhodné k jahodám:

  • Chřest
  • Keřové fazole
  • Kmín
  • Česnek
  • Špenát
  • Salát hlávkový
  • Rebarbora

FOTOGALERIE

Text: Claudie Kornelová

Zdroj:
Kniha – Modern Strawberry Growing od Albert E Wilkinson

Kniha – Growing Strawberries od Maria Eduarda F. Otoboni, Natália G. R. M. Oliveira

Kniha – Strawberry: growth, development and diseases od A. M. Husaini,  D. Neri

Kategorie: Zahrada
Tagy: jahody pestování ovoce
Sdílejte článek

Diskuze