Image001-12.jpg

7 tipů, kdy je plast lepší než přírodní materiály

27. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Zastáváte názor, že do zahrady patří jen přírodní materiály? A trváte na tom, že plot a nábytek musejí být dřevěné, cesty kamenné, střechy a stříšky z pálené hlíny? Nikoli. V mnoha případech je lepší dát […]

Zastáváte názor, že do zahrady patří jen přírodní materiály? A trváte na tom, že plot a nábytek musejí být dřevěné, cesty kamenné, střechy a stříšky z pálené hlíny? Nikoli. V mnoha případech je lepší dát přednost plastu.

Lehký, nenasákavý, snadno tvarovatelný, v desítkách barevných odstínů, se schopností napodobovat přírodní materiály… To jsou jen některé výhody plastů. V zahradě se objevují stále častěji. Zde je sedm tipů, kdy je lepší dát přednost umělé hmotě před přírodními materiály. Nebo vy snad stále zaléváte těžkým kovovým kropáčem?

1. Květináče a truhlíky

Vadí vám na hliněných květináčích nevzhledné mapy, které se zde po pár týdnech objeví? Anebo to, že stačí trochu neopatrné zacházení a rozbijí se? Pokud je vyměníte, už se nic takového nestane. Ty plastové jsou lehké a lépe odolávají nárazům. Kvalitní plast vyrobený technologií rotačního tváření odolá mrazu i UV záření. Hladký povrch usnadňuje čištění. Lze tak znovu využít i květináč po nemocné rostlině, aniž by hrozil přenos jakékoli nemoci nebo škůdců. Ovšem ne všem rostlinám vyhovují. U hliněných nádob některé ocení to, že se do jejich stěn nasákne voda a pak se postupně odpařuje – plast ovšem tuto schopnost nemá. Kořeny tak mohou při častém zalévání trpět ve vlhkém prostředí.

2. Konve a nádoby na vodu

U konví, sudů i barelů z plastu oceníte jejich odolnost vůči korozi – nestane se vám, že by po několika sezonách prorezly a začaly téct. U konví je výhodou i nízká hmotnost umělohmotných výrobků, díky níž se vám budou snadněji přenášet, zvlášť plné vody. U sudů a barelů oceníte nepropustnost slunečních paprsků, díky čemuž se skladovaná voda tak rychle nekazí. Vyrábějí se také v zelené barvě, proto splynou s okolím, pokud je tedy nezapouštíte do terénu. Hladký povrch lze dobře vymývat a dezinfikovat.

3. Nábytek

Plastový nábytek je velmi žádaný. Pokud nekupujete ten nejlevnější, sestavy vám vydrží krásné několik let. Musí být vyrobené z vysoce UV stabilizovaného polyetylenu (HDPE). Plast na slunci nežloutne ani nekřehne. K plusům patří nízká hmotnost, stabilita, velký výběr tvarů a barev, a hlavně bezúdržbovost, neboť židle stačí opláchnout vodou. Vemi oblíbený je v posledních letech také umělý ratanový nábytek z plastu. Ten se vyrábí, přesněji vyplétá, podobně jako ten proutěný. Ovšem přírodní materiál je zde nahrazen odolným a prakticky nezničitelným plastovým vláknem. A venku může klidně zůstat celé léto, protože ho nezničí ani déšť či vlhkost.

4. Dlažby

Ano, i dlažba může být z plastu. Jde o zatravňovací dlaždice podobné těm betonovým. Umělohmotné však mají oproti nim velkou výhodu – půdě neodebírají vláhu, proto tráva lépe roste. Vyrábějí se dva typy – silnostěnné a tenkostěnné. Každý z nich je vhodný pro různé účely použití.

Ty první se hodně podobají těm betonovým, ale mají mnohem nižší hmotnost. Při pokládce je potřeba plochu opatřit obrubníky, protože tyto dlaždice nemají takzvané zámky. Druhý typ nechá více vyniknout trávník, protože nabízí větší podíl zatravněné plochy. Plast tak není v ploše skoro vůbec vidět. Tenkostěnná dlažba je opatřená zámky, což zjednodušuje její pokládku.

5. Plotové plaňky

Při výběru umělohmotných plotovek máte opět na výběr dva typy: levnější, vyrobené z recyklátu, a dražší, pro něž se vžilo označení z dutého plastu. Rozdíl je jednak v ceně, neboť ty recyklované stojí zhruba polovinu toho, co duté, ale především je rozeznáte podle kvality a povrchového provedení. Recyklované se vyrábějí tak, že se materiál tvaruje ve formě, přičemž se probarvuje přímo ve hmotě a tak získává stálou a ve všech částech stejnou barevnost. Ovšem ta je omezená, neboť použít lze jen takové odstíny, kterými jde překrýt barvy recyklovaných plastů, nejčastěji jde o zelenou, červenou, černou či hnědou. Pokud toužíte po bílém plotě, musíte si pořídit plaňky z dutého plastu. Profily, z nichž se vyrábějí ploty, jsou téměř totožné s těmi okenními. A pohrát si můžete i s dezénem plotů, neboť v této kategorii jsou k mání jak bílá barva, tak lze povrch stejně jako u oken opatřit fólií s dekorem například imitujícím dřevo. Na první pohled tak nikdo nepozná, že jste tradiční materiál vyměnili za plast.

6. Střešní krytina

V tašky se může proměnit například plast z automobilového průmyslu, PET lahví i kabelových izolací. Umělohmotné krytiny pak velmi často nahrazují šindele, jimž se nejvíce podobají. Oproti tradičním materiálům mají jednu výhodu – tašky jsou tvárné, a tak lze plastové systémy velmi úspěšně použít u kulatých nebo půlkulatých částí střech, kde se jinak používá oplechování. Samozřejmě i pro ně platí, že jsou bezúdržbové, vyžadují minimální péči, mají nízkou hmotnost i dlouhou životnost. Plastové krytiny se hodí hlavně tam, kde původně byla použita některá z lehkých střešních krytin, a na drobné zahradní stavby, kde odlehčenému typu odpovídají i parametry krovu.

7. Skleníky

Ačkoli se jim říká skleníky, jejich výplně jsou vyrobené z polykarbonátových desek, které mají některé vlastnosti lepší než sklo. Především velmi dobře tepelně izolují, uvnitř skleníku tak nedochází k prudkým teplotním výkyvům, na které jsou rostliny většinou choulostivé. Zvlášť na jaře a na podzim, kdy se mohou denní a noční teploty lišit v řádu i dvou desítek stupňů, je to cenná vlastnost. Jsou také bezpečnější. Polykarbonátové výplně jsou velmi lehké a odolné. Nerozbije se – na rozdíl od skla – nejen po nárazu míče, ale nepoškodí ho ani například kamínek, který vám odlétne od sekačky. Důležité také je, že z polykarbonátu nikdy nebudete mít ostré střepy.

Text: Magdaléna Krajmerová
Foto: Shutterstock a Profimedia

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze