
Aby zahrada fungovala… Příprava trávníku na sezonu
Trávník je pro většinu zahrádkářů opravdovou třešničkou na dortu a věnují mu čas i pravidelnou péči. Zima zatím sice nechává tento zelený koberec v klidu, jaro se ale neúprosně blíží. Pojďme se proto podívat, jakou […]
Trávník je pro většinu zahrádkářů opravdovou třešničkou na dortu a věnují mu čas i pravidelnou péči. Zima zatím sice nechává tento zelený koberec v klidu, jaro se ale neúprosně blíží. Pojďme se proto podívat, jakou údržbu můžete svému trávníku poskytnout hned na začátku sezony.
Péče o trávník zahrnuje množství různých prací, jejich volba a preciznost provedení však plně závisí na vašich požadavcích, a hlavně na typu trávníku. Pokud jste si totiž na zahradě založili květnatou louku, jste od jarní péče plně osvobozeni. Nečeká vás seč, hnojení ani vertikutace. U intenzivních trávníků s vysokou estetickou hodnotou je vše ale úplně jinak. V jejich případě se jistě rádi ubráníte chůzi po sněhem zapadaném porostu, protože jinak mu hrozí napadení houbovými chorobami. Jakmile ovšem teplota půdy stoupne nad 6 °C, začne pro zahrádkáře pravý ráj. Při této teplotě trávník opět obnovuje růst, což je jasný ukazatel, že je čas se pustit do práce.Hlavní důvody údržbyIntenzivní trávník vyžaduje prakticky celoroční dohled, kromě zimy, kdy se nachází v klidu. Jarní péče je důležitá pro správný a rychlý start do nové sezony, ovšem velkou roli zde hraje i údržba provedená předešlý rok na podzim. Rozdíl uvidíte například na trávníku, na kterém jste na podzim provedli vertikutaci, a travním porostu, na němž jste ji vynechali. Trávník po vertikutaci začne rychleji přijímat živiny a díky absenci plsti se dostanou k povrchu půdy světlo a vzduch. To má za následek rychlejší růst a vyšší kvalitu čerstvě narostlého trávníku. Jarní údržba by tedy vlastně měla navázat na systém péče z předchozího roku. Důvodem k jejímu provedení je také udržení či zvýšení kvality nebo případná rekonstrukce porostu či přeměna na jiný typ trávníku. Nejvhodnější termínJednou z prvních činností, kterou můžete provést, je již zmíněná vertikutace, tj. prořez trávníku s cílem odstranit plsť tvořenou odumřelými listy trav, plevely a mechem. Do té se pusťte v době, kdy již nehrozí pokles teplot pod bod mrazu, všeobecně se doporučuje termín na konci dubna nebo v polovině května. V praxi se ale provádí vertikutace většinou dříve, protože každý rok je průběh počasí odlišný a zimy se postupně krátí. Proto není výjimečná ani vertikutace v březnu. Dobrým ukazatelem pro začátek prací je také obnovený růst trávníku, tj. při zmíněné teplotě půdy nad 6 °C. Do té doby vertikutaci ani hnojení neprovádějte, došlo by pravděpodobně k poškození porostu a ke zbytečným ztrátám živin.
Pořiďte si kvalitní vertikutátor. Málo
výkonné stroje neprovedou práci dobře,
což se odrazí na stavu trávníku.
- spuštění závlahového systému
- vertikutace
- hnojení
- ošetření míst napadených plísněmi
- úprava terénu – dorovnání prohlubní trávníkovým substrátem nebo křemičitým pískem
- dosev trávníku
- obrýpnutí okraje záhonů sousedících s trávníkem
- rozhrnutí případných krtinců
- v teplejším období případná regulace dvouděložných plevelů
FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCKKRESBA: AUTORKA
Aby zahrada fungovala… Příprava trávníku na sezonu
Kategorie:
Zahrada
Sdílejte článek