Nuda4.jpg

Aby zahrada nebyla v zimě nudná

10. 01. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Výhled na zahradu v lednu bývá zpravidla smutný a tak trochu nudný – prázdné záhony, trvalky ukryté pod chvojí a holé větve stromů oko příliš nepotěší. Stačí však pár jednoduchých triků a dá se to […]

Výhled na zahradu v lednu bývá zpravidla smutný a tak trochu nudný – prázdné záhony, trvalky ukryté pod chvojí a holé větve stromů oko příliš nepotěší. Stačí však pár jednoduchých triků a dá se to zlepšit. Zatímco na některé, například výsadbu travin, potřebujete alespoň jednu sezonu, na ta nejjednodušší vylepšení vám stačí odpoledne. Zkusíte to?

Nízké živé ploty

nuda3

Nízké dekorativní živé plůtky má řada lidí spojené s takzvaným francouzským typem parkové či zahradní úpravy, pro které jsou typické přesné symetrické tvary a ornamentální záhony. Nicméně i v moderní zahradě najdou své místo. Použit se dají jako rozhraní mezi cestičkou nebo větší dlážděnou plochou a trávníkem, který tak ani po té, co ztratí svou pěknou zelenou barvou, nebude vypadat nudně. Plůtky můžete vysadit ze stálezeleného zimostrázu, komu se nelíbí, má na výběr i jiné vhodné rostliny, například třeba brslen, dřišťál, tis či zlatici. Drobné a netvarované předěly můžete vypěstovat i z levandule, šalvěje nebo mahonie. Má-li tento prvek zaujmout, musí mít délku alespoň půldruhého metru, teprve potom jej oko vnímá jako řadu, nikoli jako pouhou skupinu rostlin.

 

Zajímavé tvary nahradí barvy

V zimním období chybí v zahradě syté barvy květin, a tak je třeba zde najít jiný na první pohled zajímavý detail. Tím se může stát například kombinace zajímavých tvarů výhonů, suchých květenství či travin a neutrálního, ale sytě vybarveného pozadí v podobě jehličnanů nebo stálezelených listnáčů. Pokud chcete, aby zahrada vypadala i v zimě pěkně, měli byste určitě na podzim odložit nůžky a do odstraňování suchého listí, stříhání nebo zkracování se pustit až na jaře. Na pozadí lze zvolit kromě často využívaného zimostrázu a tújí například i cesmínu či bobkovišeň, z jehličnanů je to krásně vybarvený tis, který se na rozdíl od většiny ostatních dá dobře tvarovat, neboť snadno obrůstá.

Dekorace oceníte celý rok

nuda4

Po Třech králích majitelé zahrad zbaví domy vánočních dekorací a světýlek a další výzdobu chystají až na Velikonoce. Ale i v lednu můžete udělat u branky či vchodu krásné zátiší ze zimních atributů, jako jsou košíky se dřevem, šišky, staré lyže, sáňky, dřeváky a podobně. Dekorace samozřejmě potěší i kdekoli jinde v zahradě.

 

Barevné detaily rostlin

nuda2

Zima nechává vyniknout dřeviny s barevnou kůrou. Kromě známé svídy bílé s purpurovou kůrou a bělokoré břízy himalájské máte na výběr také nejrůznější snadno pěstovatelné vrby s výhony v mnoha oranžových odstínech. Velmi intenzivní barvu – brčálově zelenou – mají i hladké mladé pruty se slabým větvením zákuly japonské (Keria japonica). Protože tato dřevina nijak silně neroste, je lepší jich vysadit hned několik vedle sebe.

 

Využijte stříbrné listy

nuda1

Některé rostliny v sezóně slouží pouze jako doplněk, vedle něhož vyniknou barevné a pestré květiny. Právě zima je ale příležitostí obdivovat krásu jejich stříbrných, panašovaných či jinak zajímavých listů. Čím více rostlin vysadíte vedle sebe, tím více v zahradě vyniknou. U některých druhů listy neopadávají ani v zimě, hlavně pokud nepanují silné mrazy. Pokud uvažujete o dosazení trvalek v příští sezóně, sáhněte například po čistci, šalvěji, svatolině, starčeku nebo třeba hvozdíkách či juce. Umístěte je tak, aby vynikly právě v zimě.

 

Trny a plody

nuda5

Různé trnité rostliny, jako jsou máčky nebo štětky, mohou vypadat krásně hlavně v době, kdy jsou pokryté námrazou, jež zdůrazní jejich habitus. Okolí samozřejmě musí pěkně uklizené a čisté, zarostlá houština s lopuchy by nikomu krásná nepřipadala. Také nejrůznější traviny si svoji krásu udržují i v zimě. Opomíjenou ozdobou jsou rovněž nejrůznější plody, i v lednu zůstávají na stromcích a keřích okrasná jablíčka, kdoulovce a plody kalin, které ptákům příliš nechutnají. Hitem zimního období zůstávají okrasné kapusty ve fialovém vybarvení, které si zvládnete vypěstovat sami. Vysévají se na přelomu jara a léta. Jde o výbornou rostlinu do zimních i podzimních venkovních aranžmá, která vydrží pěkná řadu týdnů.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.

Flora titulka_01_17

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze