Aby zvířatům v zimě nebyla zima
Snažili jste se přesvědčit svou kočku či psa, že jim bude v zimě lépe doma v hale nebo dokonce na gauči? Jestliže i v chladném počasí dávají přednost pobytu na zahradě, zajistěte jim tam takové […]
Snažili jste se přesvědčit svou kočku či psa, že jim bude v zimě lépe doma v hale nebo dokonce na gauči? Jestliže i v chladném počasí dávají přednost pobytu na zahradě, zajistěte jim tam takové podmínky, aby nestrádali a nebylo ohroženo jejich zdraví.
Sucho a teplo – pokud splníte tyto dvě podmínky, váš domácí miláček přežije zimu na zahradě. Nezapomeňte také na zdroj vody, která může při teplotách pod nulou zamrzat. Je třeba ji tedy pravidelně měnit a doplňovat anebo pod misky koupit vyhřívací termodesku. .
Aby bylo teplo…
Pokud jste se při pořizování psí boudy řídili zásadou, že spíš než na její vzhled je třeba koukat na to, aby zvířatům vyhovovala co do velikosti a pohodlí, velké starosti si o psa nemusíte dělat ani v zimě.
Správná bouda má mít dobře zateplené všechny stěny včetně podlah a uvnitř nesmí chybět ložnice, do které nebude zvenku foukat. Psi, zvlášť pokud je zvykáte od mala být venku, jsou otužilí. Přesto ve velkých mrazech určitý komfort a pomoc ocení.
To samé platí pro kočky, u nich je však trochu problém v tom, že málokdy přijmou připravenou boudu za svou. Je tedy vhodné zjistit, kde lehávají či přespávají – zpravidla jim vyhovuje místo, kam není vidět, ovšem odkud samy mají dobrý přehled, co se děje kolem. Tam jim nachystejte pelech nebo boudu. Než investovat několik set či tisíc tisíc korun do dřevěného či plastového domečku, zkuste jim vyrobit nebo za několik desetikorun koupit venkovní boudy z polystyrénu. Tento materiál výborně izoluje a nepropouští vlhkost, uvnitř tak mají teplo a sucho.
Aby bylo sucho…
Zvířata v zim ocení i něco teplého pod sebe. Deky, staré spacáky, pelíšky, které majitelé volí nejčastěji, však nejsou ideální. Snadno totiž zvlhnou, těžko schnou a zvířatům tak hrozí nastydnutí. Podle chovatelů se v tomto případě nejlépe osvědčila obyčejná sláma. Jde o vyzrálou přírodní hmotu, která je jen minimálně nenasákavá. A tak není problém ji vyměnit, stojí pár korun.
Teplo a sucho dokážou v boudě zajistit také topné podložky a termodesky. Vyrábějí se v mnoha provedeních a velikostech. Odborníci doporučují kupovat vždy menší, než je velikost boudy, aby si pes mohl lehnout jak na vyhřívanou, tak studenou podložku. Podložky a termodesky lze přikrýt dekou či na ně postavit pelech, aby zvíře leželo na měkkém. Vyhřát se dají zpravidla na 40 až 45 stupňů Celsia, teplotu si samozřejmě můžete libovolně regulovat buď přímo na výrobku nebo k němu dokoupit zásuvkový regulátor. V zimním období není problém nechat je v chodu nepřetržitě, nepřehřejí se.
Pozor na bezpečnost! Kupujte jen certifikované výrobky a kabely vždy důkladně přikryjte, zvířata přímo láká je překousávat.
Dvířka pro zvířata
Pokud jsou vaše zvířata zvyklá žít doma i na zahradě, soužití s nimi vám zjednoduší zvířecí dvířka. Ta se instalují do klasických dveří, sklenáři je zvládnou vsadit i do prosklených balkonových, nebo stěny a zdi. Dovolují kočkám i psům procházet sem a tam, aniž byste jim museli neustále otevírat. Tato
Vstupní brána pro kočku funguje podobně jako dveře-lítačky s jedním křídlem. Panty jsou však umístěné nahoře, po jemném nárazu se dvířka otevírají na obě strany. I ta nejobyčejnější však mají ve spodní čísti umístěný magnet., který brání tomu, aby se pohupovala sem a tam a vypouštěl ven drze zaplacené teplo ještě ve chvíli, kdy už zvíře leží pět minut na gauči.
Zbytečné jsou obavy, že vám díky těmto dvířkům zvíře uteče v té nejméně vhodné době. Lze si totiž u nich nastavit několik režimů, tedy že se otevírají buď jen směrem ven, nebo pouze dovnitř, oběma směry a samozřejmě se dají i úplně zamknout. Nemusíte se však být, že by tudy vnikl dovntiř zloděj. Otvor v nich je totiž přizpůsoben velikosti koček a menších psů, člověk tudy nikdy neproleze.
Jestliže se bojíte, že dvířky budou do vašeho domu chodit všechny toulavé kočky z okolí, pořiďte dražší typy otevíratelné čipem, který kočky bude nosit na obojku. Jen pozor na správně zvolený obojek, liší se od toho psího. Kočičí je z části tvořen pružnou gumou. To pro případ, že se kočka při lezení v křoví na stromech a v podobném terénu o něj zachytí, tak aby se neuškrtila. Dvířka pak pustí dovnitř pouze zvíře s čipem na krku, žádné jiné.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.
Uložit