Angrešt roste všude
Angrešt patří mezi hojně pěstované a oblíbené druhy ovoce na zahradě. Je to díky malým nárokům na pěstování a mnohostrannému využití. Víte, které odrůdy si na doma vybrat? Angrešty se pěstují ve dvou základních tvarech. […]
Angrešt patří mezi hojně pěstované a oblíbené druhy ovoce na zahradě. Je to díky malým nárokům na pěstování a mnohostrannému využití. Víte, které odrůdy si na doma vybrat?
Angrešty se pěstují ve dvou základních tvarech. Na výběr máte buď keř, který přináší vyšší úrodu po řadu let, nebo stromek, kdy se odrůda angreštu roubuje na podnož, kterou je v tomto případě meruzalka zlatá. Angrešty pěstované tímto způsobem dávají čisté a velké plody, které se pohodlněji sklízejí a korunky se jednoduše ošetřují. Ovšem úroda bývá menší a také životnost stromku je kratší. Rozdíl poznáte i při nákupu sazenic, protože stromky jsou přibližně dvojnásobně dražší než keře. Rozhodování, které z nich si na zahradu vybrat, není složité. Oblíbené a atraktivní je totiž pěstování stromků a keříků na jednom místě. Anebo lze prostor maximálně využít tak, že máte na záhonu stromky s korunkami naroubovanými v různých výškách. Říká se tomu bojnický systém – podle místa, kde se poprvé vyzkoušel.
Sázet můžete po celý rok
Stromky i keře angreštu mají jen mělké, nijak početné kořeny, proto se dají pěstovat v nádobách i celoročně prodávat v kontejnerech. Díky tomu je lze sázet kdykoli, a to s výjimkou měsíců s hluboce promrzlou půdou. Rostlina nemá nijak velké požadavky ani na kvalitu stanoviště, angrešt můžete dát i do okrasných záhonů. Dokáže jim přidat na atraktivnosti, zvlášť když si vyberete odrůdy s plody zelenými, červenými, žlutými, růžovými nebo třeba sytě purpurovými. Angrešt se tedy opravdu vejde na jakoukoli zahradu.
[xyz-ips snippet=“garlo-029″]
Nenáročné je i jeho pěstování. Stačí mu záhon bez plevele, minimum hnojiva a občasná zálivka. Při úpravě půdy myslete na jeho mělké kořeny a kopejte pouze na povrchu hlíny, abyste je nenarušili. Vysoká úrodnost angreštů vede k rychlému odplození výhonů. Ty by se proto měly z keřů a korunek pravidelně odstraňovat, zmlazené rostliny lépe rostou i plodí. Na choroby a škůdce jsou angrešty málo citlivé. Nejzávažnější onemocnění, s nímž se u nich můžete potkat, je americké padlí, které dokáže v případě zanedbání postřiků zničit prakticky celou úrodu. Pokud však pěstujete odrůdy koupené před pár lety, nemusíte se ho bát. Už několik desetiletí jsou na chorobu citlivé odrůdy nahrazovány novými a odolnými. A nejen to. Na trhu najdete spoustu vyšlechtěných angreštů, které opravdu můžete pěstovat kdekoli. Vybírat je lze i podle barvy plodů a jejich chuti.
Odrůd angreštu je podobně jako u jiných ovocných druhů nepřeberné množství. Zde je přehled těch, které seženete opravdu kdykoli, a samozřejmě jsou všechny odolné proti americkému padlí.
‚Flavia‘
Tato moderní švýcarská odrůda je považovaná za nejsladší angrešt na světě! Vyznačuje se slabším, ale vitálním růstem. Díky své výšce šedesát až osmdesát centimetrů v dospělosti je ideální pro pěstování v nádobách. Na půdu i prostředí je nenáročná, můžete ji vysazovat na přímé slunce i do polostínu. Řadí se mezi rané odrůdy, velké chutné a mimořádně sladké plody krásné purpurové barvy dozrávají už v červnu. Těšit se můžete na velkou sklizeň.
‚Hinnonmaki Gelb‘
Jde o jednu z novějších středně raných odrůd. Dává angrešty aromatické chuti, střední velikosti, ovšem při velkém nasazení v sušších letech mohou být spíš menší. Patří mezi žlutoplodé a velmi úrodné odrůdy, proto je při pěstování lepší vytvářet řidší korunky, abyste si zjednodušili sklizeň.
‚Hinnonmaki Grun‘
Také druhá z trojice odrůd skupiny hinnonmaki se řadí mezi středně rané. Plody jsou středně velké, výrazné zelené barvy a s velmi dobrou a aromatickou chutí. I v plné zralosti zůstávají výrazně šťavnaté.
‚Hinnonmaki Rot‘
Patří mezi nejoblíbenější odrůdy s červenými plody. Roste středně silně, stromky i keře se velmi dobře tvarují, ovšem mají sklon k přeplození, proto se musejí pravidelně zmlazovat. Angrešty jsou středně velké, atraktivní červené barvy a velmi dobré chuti. Dřevina je rezistentní nejen proti americkému padlí, ale také ostatní houbové choroby ji napadají málo.
‚Invicta‘
Patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější odrůdy na trhu. Její plody jsou velké až velmi velké, v prvních letech po výsadbě až nadměrné. Angrešty mají výbornou a šťavnatou chuť. K přednostem Invicty patří nejen velikost plodů, ale díky dlouhé stopce i jednoduchá sklizeň. Stromky se doporučuje fixovat pevným opěrným kolíkem, abyste zabránili jejich zlomení pod tíhou velké úrody.
‚Kamieniar‘
Tato moderní odrůda pochází z ukrajinského šlechtění. Keře se vyznačují bujným a silným růstem, proto vyžadují každý rok důsledný řez. Plody velmi dobré chuti jsou středně velké až velké, v době plné zralosti mají intenzivně červenou barvu s tenkou slupkou. Oceníte u ní i to, že angrešty dobře drží na větvičkách a při dozrávání neopadávají.
‚Kaptivátor‘
Jde o starší červenoplodou odrůdu. Keře rostou středně intenzivně až silně, dobře se tvarují, do plodnosti vstupuje okamžitě. Určitě oceníte i bohatou a pravidelnou úrodu, plody jsou středně velké a mají příjemnou, i když méně výraznou chuť. Hlavní výhodou této odrůdy je ale fakt, že nemá trny, což vám hodně usnadní sklizeň.
‚Karát‘
Karát je česká červenoplodá odrůda, která každý rok vytváří pevné, jen málo otrněné výhony. Angrešty mají charakteristický hruškovitě protáhlý tvar a výraznou žilnatinu, svým vzhledem připomínají legendární odrůdu ‚Zlatý fík‘. Od ní se ale liší purpurově červenou barvou. Plody dává středně velké až velké a rostou rovnoměrně rozmístěné na výhonech.
‚Karmen‘
Jde o novější odrůdu pocházející z českého šlechtění, která patří mezi ty středně rané s vysokou úrodou. Angrešty eliptického tvaru bývají středně velké až velké, mají červenou barvu s málo výraznou žilnatinou. Karmen je známa i díky svému vitálnímu růstu.
‚Lady Sun‘
Tato nová moderní odrůda je výjimečná především tím, že jde o první angrešt se žlutými plody, jehož větvičky jsou zcela bez trnů. Dá se pěstovat i v nádobách, keře rostou bujně a vzpřímeně. Sladké, šťavnaté a velmi chutné plody s charakteristickou silnou vůní dozrávají na počátku července, mají tenkou slupku, která při jídle nijak neruší.
‚Mucuriness‘
Za jednu z výhod této moderní odrůdy lze určitě označit atraktivní vzhled. Angrešty totiž mají zelenou barvu, což je v současnosti, kdy v zahradnických centrech objevíte hlavně žluté odrůdy, příjemnou změnou. Navíc dává plody úctyhodné velikosti a dobré chuti.
‚Neguš‘
Jde o starou odrůdu, ale k jejímu většímu rozšíření nikdy nedošlo. Možná proto, že zahrádkářům vadí její velké a ostré trny. Plody mají výbornou, dokonce unikátní, jakoby divokou chuť. Bývají menší až střední velikosti, zajímavého hruškovitého tvaru a atraktivní černé barvy.
‚Niesluchowski‘
Tato odrůda se řadí mezi to nejlepší, co si v současnosti můžete koupit, a její obliba stále roste, hlavně v sousedním Polsku. Vyznačuje se přiměřeným vzrůstem, vysokou úrodou, ale zejména velkými červenými plody vynikající chuti.
‚Pax‘
Ačkoli se tato odrůda řadí mezi dobře rostoucí, tvarovatelné a beztrnné dřeviny, menší trny na ní můžete objevit, a to hlavně na bazální části mladých výhonů. Plodí brzy, pravidelně a velmi bohatě. Velké angrešty, které se dobře sklízejí, mají červenou barvu, pěkný tvar a výbornou chuť, jsou vhodné nejen k přímé konzumaci, ale i dalšímu zpracování. Odrůda je odolná nejen proti americkému padlí, ale i skvrnitostem.
‚Prima‘
Tato novější odrůda pochází z českého šlechtění. I když roste poměrně bujně, nevytváří velké množství výhonů, její korunka tak zůstává vzdušná i bez náročné údržby. Patří mezi středně rané odrůdy, plody dozrávají víceméně najednou. Jsou velké, zelenozlaté barvy, bez ochlupení i ojínění. Mají středně silnou slupku s nevýraznou žilnatinou.
‚Puškinskij‘
Jde o moderní, ranou až středně ranou odrůdu, pocházející z ruského křížení. Keře rostou mírně rozložitě, mívají výšku kolem jednoho a půl metru. Angrešty střední velikosti jsou žlutozelené, šťavnaté, příjemné chuti, s tenkou slupkou bez ochlupení. Za přednost lze určitě považovat nejen vysoké sklizně, ale i malou trnitost větviček. Odrůda výborně odolává mrazům i antraknóze.
‚Reflamba‘
Patří mezi poměrně nové odrůdy, vyniká přiměřeným růstem a dobrou tvarovatelností keřů. Rodí pravidelně a hodně. Dozrává později, až koncem července, čímž prodlužuje dobu sklizně angreštů. Velké červené angrešty mají slupku téměř bez ochlupení. Jejich chuť je sladkokyselá, jemně aromatická.
‚Remarka‘
Tato středně trnitá odrůda vytváří kulovité koruny, do plodnosti vstupuje brzy, rodí hodně a pravidelně. Dává velké angrešty slabě elipsovitého tvaru, tmavě červené barvy velmi dobré chuti i vůně. Stromek je odolný nejen proti americkému padlí, ale i antraknóze.
‚Rixanta‘
Jde o novější odrůdu pocházející z německého šlechtění. Má pěkné žluté plody střední velikosti, které mohou být v prvních letech a při pravidelném zmlazování i větší. K velké úrodě potřebuje dostatečnou závlahu. Pozor však na pěstování v polohách s pravidelnými jarními mrazíky. Vůči nízkým teplotám není tolik odolná.
‚Rodnik‘
Také u této odrůdy najdete poznámku, že je beztrnná. Ovšem nějaké trny na ní najdete, jako u všech takto označovaných angreštů, ovšem jen krátké a málo ostré. Keře i stromky se tak poměrně dobře sklízejí. Odrůda je středně raná, sklízí se v polovině července, krásné a velké plody odolávají praskání a neopadávají z větviček. Zpočátku mají žlutozelenou barvu, která se při plném dozrání mění na sytě žlutou se zajímavým červeným mramorováním. Angrešty jsou hladké, šťavnaté, voňavé a chutnají sladkokysele.
‚Rokula‘
Pokud hledáte odrůdu vhodnou i do náročnějšího prostředí, právě jste ji našli. ‚Rokula‘ vyniká velmi dobrým zdravotním stavem, nezničí ji ani americké padlí, ani ostatní houbové choroby. Je poměrně raná, dozrává v polovině června. Angrešty mají středně velký a elipsovitý tvar, středně silnou slupku bez ochlupení a výraznou barvu bordó. Chutnají velmi dobře, mírně aromaticky. Dává vysokou úrodu, ovšem vyžaduje pravidelný zmlazovací řez.
‚Rolonda‘
Tato německá odrůda patří mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější v současné nabídce. Roste středně silně, keře i stromky se dají dobře tvarovat. Nesmíte ale zapomínat na pravidelné zmlazování, kterým dosáhnete větších plodů. Ty mají intenzivně červenou barvu s nevýraznou žilnatinou, jsou střední až větší velikosti, výborně chutnají. K dalším výhodám, kromě vysokých a pravidelných sklizní, patří rezistence vůči mnoha chorobám.
‚Salut‘
Jde o moderní a výborně rodící beztrnnou odrůdu, plody se dají sklízet až tři týdny, neboť neopadávají z větviček. Velké a hladké angrešty výborně chutnají. Zpočátku jsou zelené, ovšem během dozrávání se mění na světle červenou. Odolávají praskání.
‚Spinefree‘
Tento angrešt je nenáročný na půdní a klimatické podmínky. Jde o beztrnnou odrůdu, která každoročně vytváří dlouhé vitální výhony, velmi dobře reaguje na zmlazování. Červené plody jsou středně velké, aromatické, chutné.
Marián Komžík, foto autor
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.