Aronie_5-e1592857087259.jpg

Aronie, keř pro zdraví i krásu

17. 12. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Máte rádi rostliny, které za málo práce poskytnou hodně užitku? Na jaře dekorativní květy, na podzim nádherně zbarvené listy a k tomu barevně výrazné, chutné a zdravé plody? Pak aronie nesmí na vaší zahradě chybět. […]

Máte rádi rostliny, které za málo práce poskytnou hodně užitku? Na jaře dekorativní květy, na podzim nádherně zbarvené listy a k tomu barevně výrazné, chutné a zdravé plody? Pak aronie nesmí na vaší zahradě chybět.

Pro atraktivní podzimní zbarvení listů v různých odstínech červené, žluté, oranžové až vínové barvy se pěstuje temnoplodec planikolistý.

Pro atraktivní podzimní zbarvení listů v různých odstínech
červené, žluté, oranžové až vínové barvy se pěstuje temnoplodec
planikolistý.

Druhy aronie
Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) je zajímavý a pěkný keř. V dubnu až v květnu rozkvétá bělavě růžovými či bílými chocholíky květů a v podzimních plískanicích prozáří zahradu lesklými, žlutě a oranžově zbarvenými listy. Na jejich pozadí navíc vyniknou svazečky černých jedlých plodů, malviček, které zrají koncem září. K pěstování si můžete vybrat odrůdu ‚Nero‘, která dorůstá do výšky dva metry a šířky 1,5 metru, anebo méně vzrůstnou mrazuvzdornou odrůdu ‚Viking‘. Pro menší zahrady je vhodnější roubovanec na jeřábu obecném, který roste pomaleji a s korunou neměří více než jeden metr. Pro atraktivní podzimní zbarvení listů v různých odstínech červené, žluté, oranžové až vínové barvy se pěstuje temnoplodec planikolistý (A. arbutifolia) s červenými a rovněž jedlými plody. Rozložitější krasavec s hnědočervenými plody je temnoplodec třešňolistý (A. prunifolia), který vznikl jako kříženec předchozích dvou druhů. V ideálních podmínkách může dorůst až do šesti metrů výšky, proto se v zahradách běžně nepěstuje a uplatní se spíše v parkových výsadbách.

[xyz-ips snippet=“garlo-008″]

Pestrý živý plot
Temnoplodec se na zahradě uplatní jako solitéra, v menší skupině či jako podrost vyšších stromů. V malé zahradě můžete aronii využít do volně rostoucího živého plotu v kombinaci
s lískou, kalinou obecnou, ptačím zobem, tavolou kalinolistou, dřínem, svídou či tavolníkem. Keře není třeba tvarovat, naopak, temnoplodec nejvíce plodí na konci větví a i bez řezu udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Keřové sazenice lze získat řízkováním, odnožemi, hřížením i ze semen nebo nákupem vybrané odrůdy vhodného vzrůstu.

Nenáročná dřevina

Nejvhodnější termín k výsadbě je od října do poloviny listopadu.

Nejvhodnější termín k výsadbě je od října do poloviny
listopadu.

Nejvhodnější termín k výsadbě je od října do poloviny listopadu. Aroniím se daří téměř na každé zahradě, nejlépe jim však vyhovují půdy hlinité a hlinitopísčité. Snášejí polohu na slunci, v polostínu i ve stínu a dobře rostou i ve vyšších polohách, protože jsou mrazuvzdorné. Každého zahrádkáře obzvláště potěší, že aronie netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Jediným nepřítelem je ptactvo v době dozrávání plodů, což lze snadno vyřešit zakrytím keřů síťovinou.

Počkejte na první mráz
Nejvhodnější doba ke sklizni úrody nastává až po prvních mrazech, kdy plody aronie zesládnou a lépe se zpracovávají. Obsahují hodně vitaminu C, dále vitaminy skupiny B a provitamin A. Zvláštností těchto plodů je vysoký obsah rutinu v různých formách, který pomáhá upevňovat a rozšiřovat cévy. Bohaté zastoupení antioxidantů navíc detoxikuje organismus a uvolňuje stresové napětí. Z plodů se vyrábějí léky proti arterioskleróze, vysokému tlaku a chorobám žaludku a žlučníku. Obsahují také cenné minerály, jako je vápník, železo, bór, jód, měď, molybden a další. Obsažené protiplísňové a protibakteriální látky mají stejný účinek jako propolis, proto se plody aronie nekazí, neplesnivějí a nehnijí

Aronie na sto způsobů
Plody aronie můžete jíst čerstvé, mrazit či nakládat na kompot à la brusinky, zpracovat na džem, želé, naložit na víno, lisovat na mošt nebo použít do čaje či na přípravu pečeného čaje a do kompotů míchat i s jiným ovocem. Inspirujte se našimi recepty.

Muffiny s aronií

Zvláštností těchto plodů je vysoký obsah rutinu v různých formách, který pomáhá upevňovat a rozšiřovat cévy.

Zvláštností těchto plodů je vysoký obsah rutinu
v různých formách, který pomáhá upevňovat a rozšiřovat
cévy.

Na 12 kousků potřebujete 125 g másla, 100 g cukru krupice, 2 vejce, 2 lžičky vanilkového cukru, 2 lžičky prášku do pečiva, 210 g hladké mouky, 100 ml mléka a 100 g plodů aronie.
Máslo utřete s cukrem do pěny, přidejte vejce jedno po druhém a vzniklou hmotu pokaždé důkladně prošlehejte. Potom do ní vmíchejte mouku s práškem do pečiva a vanilkovým cukrem a vlažné mléko. Do těsta nakonec vsypte oprané plody aronie, lehce promíchejte a vše nalijte do formiček na muffiny. Pečte při 200 °C po dobu 15–20 minut.

Pečený čaj s aronií
Na lahodný a osvěžující čaj jsou chuťově nejlepší přezrálé plody aronie. Na 1 kg plodů počítejte s 250 g cukru, polovinou lžičky mleté skořice, 3 ks hřebíčku a 1 dcl rumu (nemusí být). Pokrájené plody aronie vysypte na pekáč, promíchejte s cukrem a pečte ve vyhřáté troubě na 200 °C zhruba sedm až deset minut. Pozor, ovoce se slupkami se rádo připaluje,
proto obsah pekáče občas promíchejte. Jakmile malvičky pustí šťávu, přidejte rum a pečte ještě dalších pět minut. Pokud plánujete podávat čaj i dětem, rum samozřejmě vynechte. Pečený čaj ihned nalijte do šroubovacích skleniček, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Aronie, keř pro zdraví i krásu

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě ovoce plodina sklizeň vysadba zahon zahrada
Sdílejte článek

Diskuze