Shutterstock_1942606108.zmenena-velikost.jpg

Barevné svídy

23. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Svída obecná, syn. svída krvavá Cornus sanguinea Nenáročný domácí keř má poměrně velké tmavě zelené listy. Ty se na podzim vybarvují do sytě červené, odtud pochází i jeho druhové jméno. Bílé květy se koncem sezony […]


Svída obecná, syn. svída krvavá

Cornus sanguinea

Nenáročný domácí keř má poměrně velké tmavě zelené listy. Ty se na podzim vybarvují do sytě červené, odtud pochází i jeho druhové jméno. Bílé květy se koncem sezony mění na drobné modravé peckovice s bělavým tečkováním. Oblíbený je i kultivar ´Mietzsch´ s listy bíle mramorovanými a později růžovými.

Tipy pro pěstování: Ocení polostín a spíše vlhčí půdu, ideální je pro ni místo pod stromy, ale poroste skoro všude. Hodí se i pro zpevnění svahů.

 

 

Svída výběžkatá

Cornus stolonifera, syn. C. sericea

Široký keř s výškou maximálně dva metry má větvičky tmavě červené, u odrůdy ´Flaviramea´ zelenožluté. V polovině léta se objevují žlutavě bílé květy. Kultivar ´Kelsey´ je nižší, měří maximálně třičtvrtě metru, více se rozrůstá do šířky. Tato svída, jak napovídá jméno, tvoří množství výběžků a kořenových výmladků.

Tipy pro pěstování: Je nenáročná na podmínky, hodí se i pro strmé svahy. Nejraději má ale polostín nebo místo pod vyššími dřevinami.

 

 

Svída bílá

Cornus alba

Svída bílá dostala název podle barvy svých zralých plodů. Zajímavější však bývají odstíny výhonů. U nejčastěji pěstované odrůdy ´Sibirica´ jsou výrazně červené. Platí to ale jen pro mladé větvičky, ty starší se proto musejí pravidelně odstraňovat. Další z oblíbených odrůd – ´Spaethie´ – zaujme žlutě lemovanými listy.

Tipy pro pěstování: Nenáročný druh může růst i na plném slunci, ve stínu pomaleji obrůstá. Lze z ní vysadit i volný živý plot nebo ji pěstovat ve skupinách.

 

Svída sporná

Cornus controversa

Jediná tato svída roste nikoli jako keř, ale řídce větvený nevysoký strom. Pochází z Asie a vodorovné větve má pravidelně uspořádaní do pater. Světle zelené listy se na konci sezony mění na oranžové a například odrůdu ´Variegata´ zdobí výrazné panašování. Bílé květy střídají na podzim drobné modrofialové plody.

Tipy pro pěstování: Zahradní kultivary jsou náročnější, potřebují mírně zastíněné místo s kvalitní půdou, a hlavně dostatek vody.

 

 

Dagmar Cvrčková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze