Barevné změny rostlin během roku

06. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

I když zahradu by měly tvořit především tvary a linie, barvy přesto podstatně dotvářejí celkový dojem úpravy. V průběhu roku se barva rostlin mění díky listům, květům, plodům i kůře, ale v jemných tónech i […]

I když zahradu by měly tvořit především tvary a linie, barvy přesto podstatně dotvářejí celkový dojem úpravy. V průběhu roku se barva rostlin mění díky listům, květům, plodům i kůře, ale v jemných tónech i díky barvě oblohy, úhlu dopadu světla, vlhkosti půdy, rostlin a veškerého použitého materiálu.

27.4.

 

Teorie…

Vzájemné vztahy barev lze jednoduše zobrazit na kruhu barev. Ten má teplou polovinu intenzivních barevných tónů (oranžová, červená, žlutá) a studenou polovinu málo výrazných barev (zelená, fialová a modrá).

Bílá, šedá a černá jsou barvy neutrální a proto mají univerzální použití.

Teplé barvy vyjadřují blízkost, studené dálku. Modré tóny napomáhají optickému rozšíření, teplé barvy opticky přibližují pozadí.

Barvy, které stojí v kruhu naproti sobě (kontrastní barvy) vnímá naše oko ve vzájemném spojení jako příjemné. Barevné páry jsou modrá – oranžová, fialová – žlutá, zelená – červená, i všechny jejich přechody, vždy opět proti sobě v kruhu. 

Harmonické a oku lahodící jsou i barevné trojzvuky, jako čisté tóny červené, modré a žluté nebo jejich směsi – fialová, zelená a oranžová. Při jejich použití vznikají silné barevné kompozice, protože chybí spojovací barvy. Takové kompozice můžeme zjemnit rostlinami s bílými květy, šedými listy a větším množstvím listové zeleně.

Harmonické kombinace tvoří také sousedící barvy a jejich plynulé přechody.

…a praxe

Pokud se vám to zdá složité, nezoufejte. Pokud dobře odhadneme tvary rostlin, v barvách nás příroda podrží sama. Stačí si uvědomit, jak dobře to barevné střídání zařídila. Po dlouhé šedé zimě nás probudí divokým přívalem všemožných pestrých jarních barev, v horkém létě má pro většinu rostlin v plánu chladnou zelenou, na podzim nás jakoby do zálohy zahřeje těmi nejteplejšími tóny, jaké si jen lze představit, a pak vše zase zklidní bílá zima.

20.7. 28.10.
Dobře zvolená celoplošná výsadba na svahu. V teplém létě různé tóny zelené – tedy studené barvy, na podzim pak úžasná hra teplých červených tónů. Červené keříky vpředu jsou skalník vodorovný, ponechaný bez tvarování jako volně rostlý, oranžovočervená vzadu dřišťál Thumbergův. V pozdním létě se v téže skupině uplatní ještě žlutá, když kvete odolná mochna křovitá (vpředu vlevo, na podzimním snímku jsou již jen její hnědé větvičky bez listů). 

 

Půdorys skupiny dřevin
1. Vilín japonský / Hamamelis japonica; 2. Dřín obecný / Cornus mas;
3. Kalina vonná / Viburnum fragrans; 4. Lýkovec vonný / Daphnae cneorum; 5. Jeřáb – muk obecný  / Sorbus aria; 6. Komule Davidova  / Budleia davidii; 7. Růže svraskalá  / Rosa rugosa; 8. Zákula japonská  / Kerria japonica; 9. Brslen Fortuneův  / Euonymus fortunei ´Coloratus´;
10. Brslen evropský  / Euonymus europaea; 11. Svída bílá  / Cornus alba ´Sibirica´nebo´Spaethii´; 12. Skalník vodorovný  / Cotoneaster horizontalis; 13. Tvarovaný živý plot – Tis červený / Taxus baccata nebo Hlohyně červená / Pyracantha coccinea
Zima (prosinec – únor)
V levé části obrázku jsou dřeviny, které upoutají pozornost již v zimě svým mimořádně časným květem. Perlou  mezi nimi je vilín japonský (1), který vykvétá již v únoru jasně žlutými 2-3cm kvítky. Brzy po něm kvete drobnými žlutými kvítky neprávem opomíjený dřín (2), zároveň s nimi růžově vykvete (a zavoní) kalina vonná (3) a  nízký lýkovec (4). To vše v době, kdy ještě kraluje zima a každý projev probouzející se vegetace je velmi vzácný a pro člověka psychicky povzbudivý.
Ale nejenom květy mohou barevně oživit zimní zahradu. Na počátku zimy zdobí řadu dřevin plody, do té doby, než je sezobou ptáci, což je asi odlišné v různých lokalitách. Červené plody zdobí jeřáb (5), brslen (10), růži (13) a skalník (12).
Dalším barevným zimním efektem opadavých listnáčů je kůra. Tady se výrazně uplatní jasně zelená zákula (8) a červená svída (11).
Jaro (březen – květen)
Je obdobím rozpuku a rašení všech keřů. U všech druhů skupiny vyraší mladé listy v různých odstínech zelené, která je tou dobou ještě svěží a intenzivní. Tato skupina je v období jara bez pestrých barev, ukážou se jen smetanová květenství jeřábu (5), drobné bílé kvítky skalníku (12) a některé z prvních žlutých květů zákuly (8). Letní šeřík (6) teprve vyráží své nové výhony ze zmlazeného trsu, červené větve svídy (11) se začnou ztrácet pod mladými listy. Pokud by tato skupina byla ve větší zahradě, která by byla jen extenzivně udržovanou přírodní zahradou, zakvete tou dobou asi louka před ní žlutým kobercem pampelišek, což je natolik silný barevný prvek, že je lepší mu barevně ničím nekonkurovat a nechat ho vyznít v plné kráse. Bude-li to v zahradě „odplevelené“, stačí do skupiny dosadit ještě kdoulovec obecný (červený květ) a zlatici (žlutý) a máte barevné jaro v plné kráse.

Léto (červen – září)
Svěží jarní zeleň už šedne a není tak sytá a intenzivní, hledáme proto další oživení. Tím budou v plném a pozdním létě modré až purpurové květy letního šeříku – komule (6), červené květy keřové růže (7) a snad i nějaké opožděné kvítky žluté zákuly japonské (8).

Podzim (říjen – listopad)
V tomto období hýří nejvíc barvami, i když po krátkou dobu. Zbarvení listů u použitých druhů je naznačeno na čtvrtém – podzimním obrázku (říjen, listopad). Žlutou barvu zastoupí jeřáb (5) a růže (7), oba i s červenou barvou plodů. Od bronzových přes oranžové až po červené tóny budou přecházet vilín (1) a svída (11). Červené až karmínové budou listy dřínu (2), brslenu Fortuneova (9) a skalníku vodorovného (12). Téměř zelený list si ponechá brslen evropský (na některých místech jen s lehce růžovým nádechem – 10), kalina (3)  a komule (6), celoročně šedozelený zůstane nízký lýkovec (4), poléhavý stálezelený brslen (9) svou barvu během roku také moc nezmění.

 

Následující tři dvojice snímků možná někoho trochu překvapí, protože jasně dokládají, že dobře zvolené (a ošetřované) výsadby mohou být paradoxně pestřejší v zimě než v létě. V létě mají výsadby „jen“ řadu tónů zelené, v zimě nás překvapí červená barva skalníku vodorovného.
27.6. 9.2.
V této skupině je okrasná travina kostřava šedá, jejíž trsy se během roku změní jen nenápadně vyrašením květních stvolů v létě.
27.6. 9.2.
Na snímcích vidíte dva druhy skalníků. Vpředu je skalník Dammerův, který drží list celou zimu, jenom mu trochu zhnědne. Vzadu (na fotu uprostřed) je skalník vodorovný, jehož lístky na zimu opadají a naplno vyniknou jeho jasně červené plody. U všech nízkých keřů se zde jedná o hustou plošnou půdopokryvnou výsadbu, tvarovanou řezem do nízkých oblých koberců, což je praktické, estetické i jednoduché na údržbu.
27.6. 9.2.
Výsadby odpředu dozadu: jalovec plazivý v ploše (tmavá zelená vpředu), brslen Fortuneův v ploše (v létě žlutozelený, v zimě narůžovělý), vzadu v ploše skalník vodorovný (v létě tmavá zelená, v zimě červený – plody), jako solitera tři převislé modříny (v létě jasně zelené – jehličí, na podzim jasně žluté – jehličí, v zimě žlutohnědé – větve)

TEXT, FOTO a KRESBY: Ing. Hana Říhová

Kategorie: Zahrada
Tagy: brslen dřišťál jalovec jalovec obecný kdoulovec komule Davidova návrh zahrady okrasná zahrada rady a tipy rostliny vilín
Sdílejte článek

Diskuze