Barevné zvonky
Zvonek bělokvětý Campanula lactiflora Zvonek bělokvětý patří mezi méně známé trvalky. Je nenáročný na pěstování, hodí se do přírodních zahrad a odolá až čtyřicetistupňovým mrazům. Bohatě kvete. Kromě bělavých odrůd existují i modré, například ´Pouffe´ […]
Zvonek bělokvětý
Campanula lactiflora
Zvonek bělokvětý patří mezi méně známé trvalky. Je nenáročný na pěstování, hodí se do přírodních zahrad a odolá až čtyřicetistupňovým mrazům. Bohatě kvete. Kromě bělavých odrůd existují i modré, například ´Pouffe´ či vyšší ´Superba´.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Potřebuje humózní půdu s dostatkem živin. Nejlépe roste v polostínu nebo mu dopřejte kombinaci vlhkého místa a slunce.
Zvonek prostřední
Campanula medium
Tento zvonek má až šesticentimetrové květy, které mohou být bílé, modré nebo i růžové, a dorůstá do výšky kolem osmdesáti centimetrů. Pěstuje se jako letnička nebo dvouletka, pokud chcete, aby rozkvetl už v prvním roce, vysejte ho v únoru do truhlíku.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Pro tento druh připravte záhon na plném slunci s humózní a výživnou půdou. Nemá rád ani sucho, ani přemokření.
Zvonek karpatský
Campanula carpatica
Díky polštářovitému růstu se zvonek karpatský s široce rozevřenými fialovými květy hodí do skalek, ale i na kamenité plochy štěrkových záhonů nebo do okolí schodů. Kvete až do září, vhodně doplňuje klasické skalničky.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Potřebuje zásaditou, propustnou půdu a místo na slunci. Ve vlhkém zákoutí se mu dařit nebude a začne uhnívat.
Zvonek maličký
Campanula cochleariifolia
Ačkoli jde o malou a nízkou rostlinu, překvapí tento zvonek poměrně velkými květy. Řadí se mezi oblíbené skalničky, roste totiž i ve spárách mezi kameny. Je mrazuvzdorný. Často se sám vysemeňuje, dá se ale množit i z oddělků.
TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Je to přizpůsobivá květiny, kterou můžete vysadit na slunce i do polostínu. Na vlhčích místech ho mohou ohrožovat plži.
Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock