Image005-5.jpg

Beton v zahradě

16. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Pevnost, trvanlivost, nehořlavost, odolnost vůči vodě – to jsou jen některé vlastnosti, díky nimž se stal beton nepostradatelným. Nejde jen o základ stavebních konstrukcí, ale i užitečný materiál bez nějž se neobjede ani zahrada. A […]

Pevnost, trvanlivost, nehořlavost, odolnost vůči vodě – to jsou jen některé vlastnosti, díky nimž se stal beton nepostradatelným. Nejde jen o základ stavebních konstrukcí, ale i užitečný materiál bez nějž se neobjede ani zahrada. A jeho využití je mnohem širší než zpevnění svahů či stavba cest a chodníků. Inspirujete se těmito deseti příklady.

 

1. Chodníky a cesty

Dlažba z betonu se objevuje v zahradě velmi často. Volit můžete hladké desky z pohledového betonu, ale mnozí dávají přednost dlaždicím s různými povrchovými úpravami – praktická je broušená tryskaná dlažba, která má jemně drsný vzhled a vysokou protiskluznost. Na místa se zátěží je vhodná dlažba zámkového typu, která více snese a nepopraská.

2. Tvárnice do svahu

Betonové svahové tvárnice, zkráceně se jim říká svahovky, jsou téměř nepostradatelné na všech pozemcích, které nejsou dokonale rovné, neboť pomohou překonat různé terénní nerovnosti. Své využití najdou všude tam, kde hrozí nebezpečí sesuvu svahů. Mnozí je však využívají i v rovinatých zahradách, kde z nich staví okrasné zídky a dělicí stěny. Díky tomu, že jsou svahové tvárnice duté, snadno je osázíte rostlinami a květinami.

3. Zídky a terásky

Oddělit posezení od trávníku, užitkovou část zahrady od okrasné a mnohem více zvládnout a zídky a terásky z betonových bloků. Lze je skládat suchou cestou bez použití malt, lepidel a betonu. Mohou být přímé či zakřivené, kopírující tvar terénu. Vyrábějí se bloky jak s hladkým povrchem, vhodné do moderních zahrad, tak například s rustikálním ostařením.

4. Pohodlné schodiště

Vydrží léta i v extrémních podmínkách, po dešti a v zimě nekloužou …. to je jen část kladných vlastností betonového schodiště. Na každém majiteli záleží, zda ho postaví z prefabrikovaných dílů, které mohou imitovat kámen, dřevo a jiné přírodní materiály, nebo si ho nechá postavit na míru přímo v zahradě. V druhém případě pak není problém chtít jen několik stupňů na překonání malého převýšení nebo vytvořit dlouhé schodiště, které zjednoduší pohyb po pozemku ve svahu.

5. Palisády a obrubníky

Betonové obrubníky a palisády dokážou nejen olemovat chodník, schodiště nebo záhony, ale také brání splavování půdy během prudkých dešťů. Palisády svým tvarem kopírují dřevěné kůly zatlučené vedle sebe. Na výběr máte mnoho výšek, průřezů, ale i tvarů – k nejběžnějším patří kruh, čtverec a osmihran. Některé typy obrubníků i palisád jsou vybavené jednoduchými zámky, které zjednodušují a zrychlují stavbu a dodávají jí taky vyšší pevnost.

6. Ploty pro dokonalé soukromí

Bez betonu se při stavbě plotu prakticky neobejdete. I když zvolíte ten s dřevěnou výplní, budete k němu potřebovat nosné sloupky, které se většinou dělají právě z tohoto materiálu. Ti, kdo bydlí ve městě nebo čtvrti, kde je dům vedle domu pak ocení soukromí, které jim zajistí celobetonové ploty. Na výběr máte desítky typů, které se liší nejen velikostí panelů, ale i povrchovou úpravou. Kromě základních hladkých plotovek tak koupíte i bloky, připomínající staré cihly nebo dřevěné fošny či kulatinu. Zvlášť u plotových dílců se často setkáte s probarveným betonem, na výběr bývají díly v několika odstínech, které můžete vzájemně kombinovat.

7. Zatravňovací dlaždice

Potřebujete vytvořit u domu velkou zpevněnou plochu, například pro parkování dvou a více aut, a bojíte se použít betonovou dlažbu, aby to nevypadalo jako parkoviště před supermarketem? Zvolte zatravňovací dlaždice. V těch je ponechaná dutina, která se zasype substrátem a vysévá se do ní trávní směs. Taková zpevněná plocha má pak všechny dobré vlastnosti betonu a zároveň vypadá jako trávník. A stejně tak se o ni i staráte. Jenom pozor, zatravňovací dlaždice nejsou příliš vhodné na pochozí cesty, snadno byste si na nich mohli podvrknout kotník, na cesty a cestičky je proto nepoužívejte.


8. Vodní plochy

Při použití speciálních betonových směsí a dodržení všech technologií může být beton trvale ponořený ve vodě. Hodí se tak nejen na stavbu jezírek a bazénů, ale také různých mol, plošin, lávek, mostů, které dodají vodní ploše moderní vzhled.

9. Zahradní nábytek

Potřebujete-li vytvořit opravdu nezničitelné posezení, zapomeňte na exotické dřevo nebo kov a vyberte si beton. Vyrobit z něj lze nábytek různých tvarů, který může stát celoročně venku a také si buďte jisti, ž edíky jeho hmotnosti ho nikdo neodnese. Ano, je tvrdý, ale to jsou teaková křesla také. Podobně jako u nich stačí lavice či sedačky doplnit polstrovanými sedáky a polštáři.

10. Květináče a truhlíky

Moderní a jednoduché, stejně jako zdobené a imitující barokní vázy – nádoby a květináče z betonu mohou mít opravdu jakoukoli podobu. Protože mohou stát i přes zimu venku, jsou vhodné i pro pěstování trvalek a dřevin.


Typy betonu

Beton lze upravovat mnoha způsoby do různých podob. K nejpoužívanějším patří tyto typy:

  • pohledový – zjednodušeně klasický beton, který je vidět

  • dekorativní – má povrch upravený gravírováním, broušením, rytím, barvením nebo malováním a následně je ošetřený ochrannou epoxidovou vrstvou

  • probarvený – vzniká probarvením cementového tmelu pomocí pigmentů nebo použitím různobarevného kameniva

  • grafický- s obtiskem grafického motivu či obrázku 

  • vymývaný – beton, který má odhalená zrna kameniva

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze