Červen v zahrade
Léto je už přede dveřmi, je cítit už i ve vzduchu. V zahradách můžeme obdivovat pestrobarevné květinové záhony, pochutnat si na jahodách či malinách, dát se unášet vůněmi bylinek nebo se zaposlouchat do žbluňkání vody […]
Léto je už přede dveřmi, je cítit už i ve vzduchu. V zahradách můžeme obdivovat pestrobarevné květinové záhony, pochutnat si na jahodách či malinách, dát se unášet vůněmi bylinek nebo se zaposlouchat do žbluňkání vody v jezírku. Zahrada však neznamená jen relaxování, v prvé řadě je to mnoho práce. Také v červnu vás v ní čeká několik důležitých úkolů, na jejichž splnění byste neměli zapomenout.
Záplava květin v letní pálavě
Jednou z nejkrásnějších kvetoucích rostlin – letniček, jíž nepřekáží přímé slunce, sucho ani vítr – je barvínek (Catharanthus roseus). Sazenice této vždyzelené rostliny původem z tropů koupíte ještě i začátkem léta. Kromě slunečného místa v zahradě se jí bude dobře dařit i ve vegetačních nádobách na balkonu či terase. Během sezony vskutku bohatě kvete a pěkně se rozroste hlavně tehdy, když ji budete vydatně zalévat a jednou týdně ji přihnojíte. Barvínek není vysoký, doroste maximálně do výšky 50 cm a připomíná známé netýkavky. Jeho květy mohou být bílé, růžové, červené, bordó nebo fialové v různých odstínech.
Odvážné kombinace
K moderním domům jsou vhodné moderní výsadby, a to i ve vegetačních nádobách. Vsaďte na odvážné a kontrastní kombinace a využijte rostliny s architektonickým efektem. Ale pozor! Nekombinujte příliš mnoho barev. Do exteriéru můžete koncem jara umístit i interiérové rostliny a doplnit je výsadbou letniček či trvalek a nižších okrasných trav. V tomto případě atraktivně působící sukulent (eónium) s tmavě bordó listovými růžicemi a nezvyklými stonky doplňuje plazivá vrbina (Lysimachia nummularia), která má svítivě citronově žluté listy a citron připomíná i vůní, a dokonce i pelargonie.
Problematický kout
Problematická místa se najdou asi v každé zahradě, někomu například nedají spát nevzhledné kouty. Ač převládá názor, že v koutech vzhledem k nedostatku světla a vláhy nic neporoste, i tato místa mohou být zajímavou součástí upravené zahrady. Protože jsou většinou stinná, je třeba sem vybírat rostliny, které k životu nepotřebují mnoho světla – hodí se sem například funkie (Hosta), jichž je mnoho nádherných druhů a kultivarů (některé i pěkně kvetou) a jsou pěstitelsky nenáročné. Kout jim bude vyhovovat, i když je sušší. V rozích jsou atraktivní i čechravy (Astilbe) – začátkem léta bohatě kvetou bílými, růžovými, bordó nebo fialovými květy, budou však potřebovat vlhčí půdu. V polostinném koutě poroste též břečťan, efektní ostřice (Carex) či různé druhy kapraďorostů.
Nechejte rozkvést ploty
Jestli se vám zdá, že máte v zahradě málo soukromí, dá se provést náprava – ještě stále můžete vysít jednoleté popínavé letničky, které ozelení a zneprůhlední i obyčejný plot. K tomuto účelu je ideální povíjnice (Ipomoea), popínavá letnička s trubkovitými květy, která velmi rychle roste, bohatě a dlouho kvete a nevyžaduje zvláštní péči. Kromě zahrady se díky ní může zazelenat i balkon, lodžie či terasa.
Můstek nad vodou
Červen je ideální nejen na výsadbu vodních a pobřežních rostlin, ale i na vybudování nového jezírka. Je-li jezírko větší nebo máte-li v zahradě umělý potok, překleňte ho můstkem. Je to mimořádně efektní a hlavně praktický prvek. Vybírat byste měli především s ohledem na styl, který ve vaší zahradě převládá – dřevěný můstek sluší venkovské či romantické zahradě, kovový nebo kamenný je vhodný spíše do moderní. Můstek může posloužit i k překlenutí suchého potoka, využijete ho i na opalování.
Návrat kopretin
Kdo by neznal kopretiny! Většině z nás se pojí s venkovem, létem a romantikou. Tyto oblíbené květiny se opět vracejí do módy a v nabídce jsou kromě klasiky i mnohé opravdu atraktivní kultivary, některé s až podivuhodnými květy. Ve floristice se kopretiny dají využít mnoha způsoby, asi nejkrásnější jsou však naaranžované v jednoduché skleněné váze nebo v košíku. Nekombinují se příliš s jinými květinami, spíš je trendem doplnit je listy a stébly trav v různých odstínech zelené, případně stonky přesliček.
V červnu nezapomeňte
- pravidelně sekat a zavlažovat trávník
- zalévat (hlavně v období bez deště) trvalkové, letničkové a zeleninové záhony, výsadby v nádobách a čerstvě vysazené dřeviny
- přesadit odkvetlé trvalky; pro tuto práci si vyberte deštivější počasí, trvalky se rychleji ujmou
- vysadit nové růže s kořenovým balem a začátkem měsíce přihnojit ty ostatní
- zaštípnout dlouhé výhony borovic, zůstanou kompaktnější
- odstranit odkvetlé květy šeříku
- vynést pokojové rostliny do polostínu zahrady či terasy; zde mohou zůstat až do září,
- poskytnout oporu vyšším trvalkám – nebudou se klátit a vyniknou v celé své kráse
- ořezat odkvetlé trvalky, aby koncem léta znovu vykvetly
- vyrýt z půdy cibule tulipánů a po očištění a osušení je uložit do sklepa
- včas odstraňovat ze záhonů plevel
- vysadit vodní a pobřežní rostliny
- ostříhat odkvetlé květy a dlouhé výhonky polštářovitých trvalek (plamenek, tařičníků a tařic), udrží si tak pěkný kompaktní tvar
- odlomit odkvetlé květy rododendronů (rostlinu vysilují)
- koncem měsíce začít s řezem a tvarováním živých plotů
TEXT A FOTO: Daniel Košťál
Zdroj: HOME