Cesmína – ozdoba pro mírné zimy
V našich zeměpisných šířkách se za vánoční rostlinu odedávna považovalo jmelí. V posledních desetiletích se ale jeho velkým konkurentem stává cesmína. Červené plody Cesmíny se zpravidla řadí mezi dvoudomé druhy. Ty s krásně červenými plody […]
V našich zeměpisných šířkách se za vánoční rostlinu odedávna považovalo jmelí. V posledních desetiletích se ale jeho velkým konkurentem stává cesmína.
Červené plody
Cesmíny se zpravidla řadí mezi dvoudomé druhy. Ty s krásně červenými plody (Ilex aquifolium, cesmína ostrolistá) jsou samičí, ovšem aby typické peckovičky vznikly, potřebujete do jejich blízkosti vysadit i rostliny samčí. Pozor, jednotlivé odrůdy nemají nikdy obě varianty, najdete buď samčí nebo samičí. Pouze ‚Alaska‘, ‚Pyramidalis‘ nebo ‚J. C. Tol‘ jsou oboupohlavné. Cesmíny dobře odolávají mrazu, bývají ale náročné na vzdušnou vlhkost. Proto se jim tak dobře daří na britských ostrovech, kde se staly tradičním vánočním symbolem. U nás se vysazují na polostinná nebo i stinná stanoviště s kyprou humózní půdou.
Stálezelené listy
Cesmíny zaujmou také stálezelenými, zpravidla ostnitými lesklými listy, které tvoří v zahradě kontrast k běžné výsadbě. Krásně vypadají nejen takzvané modré odrůdy – ‚Blue Princess‘, ‚Blue Angel‘, ‚Heckenpracht‘, ‚Blue Maid‘ – , ale i panašované, mezi něž se řadí ‚Rubricaulis Aurea‘, ‚Silver Queen‘, ‚Madame Briot‘, ‚Golden King‘ či ‚Ferox Argentea‘. Nejčastěji jde o kultivary cesmíny ostrolisté, cesmíny vroubkované (Ilex crenata) nebo křížence druhu Ilex x meserveae. I tyto rostliny mohou tvořit plody, samozřejmě pokud si vysadíte obě pohlaví. Cesmíny poměrně rychle rostou a dají se tedy i dobře tvarovat do hustých plůtků nebo předělů.
Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock a profimedia.cz
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.