Zdroj: Shutterstock

Chcete mít krásný trávník jako z filmu? Prozradíme vám postup krok po kroku jak na to!

28. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Má své přívržence, ale přibývá počet lidí, kteří ho ve své zahradě odmítají. Tak či onak, trávník má v mnoha zahradách opodstatnění. Jestli si ho chystáte založit, nepromeškejte příležitost, jaro je na realizaci ideální.

Jak na to?

Nový trávník si založíte buď výsevem semen, nebo položením hotových travních koberců. Druhá možnost je vhodná zejména tehdy, pokud se vám nechce čekat na vytoužený trávník nekonečně dlouho. Pokládání předpěstovaných travních koberců je sice dražší volbou, ale výsledek je téměř okamžitý.

Pokládat budete pravděpodobně asi dvouleté travní kusy se zeminou, které jsou ošetřeny proti chorobám, pleveli a zároveň obsahují startovací hnojivo s postupným uvolňováním živin.

Po správném položení a následném pravidelném zavlažovaní dochází v následujících dnech k postupnému zakořeňování a zakrátko je taková plocha připravená už i na plnohodnotné využívání. Trávník si tímto způsobem založíte při troše šikovnosti i vlastními silami, hlavně pokud jde o menší plochy.

Přečtěte si také:
5 jednoduchých kroků k zelenému trávníku

Základ úspěchu

Základem úspěchu je kvalitní příprava plochy. V rámci ní nezapomeňte odstranit případný stavební odpad, ale i původní nežádoucí porost, hlavně trvalý plevel s kořeny a též náletové dřeviny. V dalším kroku můžete přistoupit k prokypření půdy, případně i navážce kvalitního trávníkového substrátu (hodí se nejvíce pro menší plochy) a prvnímu utužení válcem.

Pokud jde o likvidaci nežádoucího porostu, proveďte jej alespoň měsíc před pokládáním travních kusů. Dřeviny vyklučte i s kořeny a stejně tak i plevel. Ten, pokud je to možné, zlikvidujte ručně nebo ho postříkejte herbicidem. Tuto fázi určitě nezanedbejte. Nepodceňte však ani důkladné vyrovnání plochy. Jednotlivé díly trávníku potom už jen položte na kvalitně připravenou plochu.

Vzniklé mezery zasypte substrátem, který jste použili i při přípravě podloží, použít můžete i písek. V následujících dnech po položení tohoto zahradního koberce dbejte na přiměřený a rovnoměrný přísun vláhy, avšak vyhněte se dlouhodobému zmáčení. Využívat nový trávník můžete plnohodnotně za přibližně týden od založení.

Budete potřebovat:

 • Travní koberec
 • Substrát na pěstování trávníkůSíť proti krtkům
 • Kovové kolíky na fixaci sítě
 • Hrábě
 • Rýč
 • Válec
 • Ostrý kuchyňský nůž s menšími zoubky
 • Nůžky
 • Kolečko
 • Pracovní rukavice
 • Širší deska
 • Kladivo
 • Zavlažovač s rozprašovačem

Dobrá rada: Travní kusy položte do 24 hodin od dodání, respektive nařezání. Skladujte je až do položení v polostínu a ideálně ve vlhku. Nezapomeňte, že nejlepší je nakupovat je co nejblíže k místu realizace.

 

1. Místo, kde bude trávník, po odplevelení nejdříve důkladně zryjte, vždy alespoň do hloubky 20 cm. Plochu následně vyrovnejte širokými hráběmi, dejte přitom pryč kameny, kořeny a rozdrťte hrudky půdy.

Vyrovnávání plochy pro trávník.

Místo, kde bude trávník, po odplevelení nejdříve důkladně zryjte. Zdroj: Dano Veselský

2. Na důkladně vyrovnanou plochu natáhněte plastovou síť s menšími oky proti krtkům. Síť pokládejte podélně, pásy by se měly překrývat v šířce alespoň 10 cm. Síť upevněte k půdě pomocí klínů, hlavně v rozích.

Natažení sítě proti krtkům.

Na důkladně vyrovnanou plochu natáhněte síť proti krtkům. Zdroj: Dano Veselský

3. Na připravené a rovnoměrně zavlažené místo nasypejte kvalitní substrát určený k pěstování trávníků a pomocí hrábí ho opatrně rozložte po celé ploše. Vrstva substrátu nemusí být příliš vysoká.

Hrabání substrátu

Nasypejte kvalitní substrát určený k pěstování trávníků. Zdroj: Dano Veselský

4. Po přípravě stanoviště přistupte k položení travních kusů. Pokládejte je v podélném směru a těsně k sobě. Kotouče trávníku rozkládejte až přímo na ploše, ne dřív! Při pokládání stůjte na širší dřevěné desce.

Položení travního koberce.

Po přípravě stanoviště přistupte k položení travních kusů. Zdroj: Dano Veselský

5. Pásy trávníku přikládejte velmi těsně k sobě, „přitlačte“ je z boku pomocí gumového kladiva a látky. Na okrajích travní koberec ořízněte ostrým nožem. Zbylé kousky odložte, mohou se hodit na vyplnění mezer.

Oříznutí travního koberce.

Na okrajích travní koberec ořízněte ostrým nožem. Zdroj: Dano Veselský

6. Po položení plochu důkladně přejeďte zahradním válcem, a to alespoň 3krát v různých směrech. Travní koberec se lépe spojí se substrátem a vyrovnají se nerovnosti. Hotový trávník nakonec vydatně zavlažte.

Válcování trávníku

Po položení plochu důkladně přejeďte zahradním válcem. Zdroj: Dano Veselský

FOTOGALERIE

Text a Realizace: Daniel Košťál

Foto: Dano Veselský, Isifa, Shutterstock

Zdroj: časopis jaro v zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: okrasná zahrada travní koberec trávník na jaře
Sdílejte článek

Diskuze