Havet.jpg

Chraňte sebe i zahradu před nepříjemným hmyzem

15. 05. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Posedět s přáteli do večera na terase nebo u ohniště patří k jarnímu i letnímu koloritu na zahradě. Aby takové setkání neskončilo předčasně, je třeba se chránit před nepříjemným bodavým hmyzem. Ovšem pokazit den umějí […]

Posedět s přáteli do večera na terase nebo u ohniště patří k jarnímu i letnímu koloritu na zahradě. Aby takové setkání neskončilo předčasně, je třeba se chránit před nepříjemným bodavým hmyzem. Ovšem pokazit den umějí nejen komáři.

havet

Samičky komárů se potřebují napít krve, aby mohly vytvořit a naklást vajíčka. Snaží se o to neodbytně. V našich končinách naštěstí nepřenášejí vážné nákazy. Malárie se na jižní Moravě vyskytla naposledy před šedesáti lety a zprávy o jejím znovuobjevení nebyly podle Státního zdravotního ústavu pravdivé. Valtická horečka, kterou vzácně přenáší komár záplavový především v době povodní, má průběh běžné virózy. Ale i samy svědivé štípance dovedou práci i odpočinek na zahradě značně znepříjemnit.

Repelenty chemické i přírodní

Za spolehlivě účinné, a to po dobu až osmi hodin, jsou považovány repelenty obsahující dvacet a více procent účinné látky. Přípravky s koncentrací pod deset procent obvykle účinkují jen hodinu až dvě, s koncentrací kolem patnácti procent zhruba dvojnásobný čas. Nejčastější a léty osvědčenou účinnou látkou je DEET neboli diethyltoluamid. Podobně působí i icaridin a PMD, jehož účinná látka se získává z eukalyptového oleje. Repelenty působí tak, že maskují vůni člověka a vydechovaný kysličník uhličitý. Hmyz vás pak nemůže najít. Jejich účinnost ale snižuje horko a vítr. Pozor, na kůži by se neměly aplikovat přípravky obsahující insekticidy pyretroidy!

V interiérech jsou oblíbené elektrické difuzéry, které účinnou látku rychle rozptýlí do okolí, při posezení venku poslouží insekticidní spirály dýmající jako vonné tyčinky. Repelentem můžete napustit i moskytiéry v oknech nebo kolem altánu. Existují také odpuzovače ultrazvukové.

Hmyz odpuzují i mnohé rostlinné silice. Můžete vyzkoušet všechny, které vám příjemně voní. Levandulovou lze kápnout na kůži i bez ředění, ostatní je třeba rozmíchat v oleji nebo aplikovat jen na oděv. Mezi jejich nevýhody ovšem patří velmi krátká výdrž a menší účinek, ke kladům lze přičíst příjemnou, a dokonce i léčivou vůni. Mezi nejúčinnější přírodní repelenty patří silice skořicová, hřebíčková a eukalyptová. Ze skořice, hřebíčku či anýzu si můžete vyrobit alkoholovou tinkturu, z rozmarýny, vonné pelargonie a dalších silně vonících bylinek silný odvar nebo octový výluh.

Kuchyňský parapet hustě osázený bazalkou je nejen čerstvá zásobárna zeleného koření, ale může odrazovat komáry, mouchy i ovády, aby k vám vlétli. Podobně, jen o něco mírněji, působí i rozmarýna, tymián, šalvěj, yzop, máta a další bylinky.

havet2

Pro klidný spánek

Ze spaní vás komáři nebudou budit, pokud okna opatříte kvalitními sítěmi, které budou dokonale těsnit. Pokud moskytiéry nemáte, nevětrejte po západu slunce při rozsvícené lampě, komáry světlo přitahuje. Jako repelent se do ložnice hodí levandulová silice, která má navíc uklidňující účinky. Nakapejte ji do elektrického difuzéru, světlo svíčky by komáry naopak lákalo dovnitř.

Lovci komárů

I když útočí především zvečera, létají komáři i přes den. A proto je mohou pochytat ptáci, kteří hmyz obratně lapají ve vzduchu – jiřičky, hnízdící na fasádě domu, a vlaštovky, stavějící si hnízda uvnitř stodol a chlévů. V zahradním jezírku si na komářích larvách pochutnají znakoplavky, splešťule, obojživelníci nebo rybky, pokud je chováte. Sudy s dešťovou vodou přikryjte hustou síťkou, aby do nich komářice nemohly klást vajíčka.

Klíšťata na zahradě

Klíště neskáče ze stromů, ale číhá v podrostu a trávě, a to i na zahradě. Larvami klíšťat se však živí draví brouci střevlíci, které na svůj pozemek přilákáte mulčováním kůrou a štěpkou a kupkami větví.

Škůdci v podzemí

Pečlivého pěstitele krtince většinou nepotěší. Přesto je třeba rozlišovat nepříjemnosti a skutečné škody. Hmyzožravý krtek vážné újmy nepůsobí, provzdušňuje půdu, žere larvy přemnoženého hmyzu i mláďata mnohem obtížnějších hlodavců, například hrabošů a hryzců, kteří jsou pro zahradu opravdovou pohromou. Hraboši zničí cibulky okrasných cibulovin, hlízy trvalek, zeleninu, okusují kmeny mladých stromků. Hryzci likvidují kořeny nově zasazených stromků a znemožní pěstování dřevin.

Angličtí zahradníci mají štěstí, na jejich ostrovech hraboši polní nežijí. Vy však můžete objevit tři až čtyři centimetry široké otvory v zemi, kolem nich trus a zbytky rostlin, které hraboši zatahují do podzemních doupat. Žijí skrytě, ven vylézají v noci. Způsobů, jak před nimi chránit zahradu, je více. Cibuloviny lze vysazovat v ochranných košících, zeleninu na vyvýšené záhony, kde ji bude chránit spodní pletivo.

Jak se zbavit hlodavců?

První volbou, jak se zbavit hlodavců, je kvalitní akustický odpuzovač s proměnlivými frekvencemi, který umístěte přímo do nory, aby se zvuk rozléhal celým labyrintem chodeb. Toto zařízení působí i na krtky, pokud je chcete vyhnat. Na velké plochy je třeba přístrojů více, nechte je v provozu několik týdnů bez přerušení. Obyvatelé podzemí rámus často nevydrží. Podobně nesnášejí průvan, zkuste proto nory profukovat fukarem na listí.

Je mnoho zvířat, která vám bez nároku na odměnu pomohou, protože se hlodavci živí. Přebornice jsou lasičky, které je pronásledují i v podzemí. Přes den potřebují klidný úkryt v kůlně nebo v kupě dřeva, v noci loví. Do hlodavčích nor se na lov vydávají i užovky, které se zabydlily v nepřekládaném kompostu, suché zídce, kupce kamení. Také sovy a dravci se živí hraboši a hryzci. Můžete jim na stromy vyvěsit budky, jako prevenci přemnožení hlodavců je doporučuje i ministerstvo zemědělství. Z domácích zvířat hlodavce loví většina koček, někteří psi, a také fretky.

Jana Bucharová, foto: Shutterstock

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

           .

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze