Chystáte slavnostní výzdobu? Vyzkoušejte 10 triků od floristky!
Baví vás aranžovat nejrůznější přírodniny a přejete si doma vykouzlit úžasnou sváteční výzdobu? Který materiál ze zahrady využít, k čemu květinové adventní dekorace ladit a jak se v umění floristiky postupně zdokonalovat, jsme se zeptali Dagmar Dítětové, […]
Baví vás aranžovat nejrůznější přírodniny a přejete si doma vykouzlit úžasnou sváteční výzdobu? Který materiál ze zahrady využít, k čemu květinové adventní dekorace ladit a jak se v umění floristiky postupně zdokonalovat, jsme se zeptali Dagmar Dítětové, dlouholeté držitelky prestižního titulu „mistr florista“.
1. Pozor na zrádné věnce
Plánujete letos na Vánoce svoji aranžérskou premiéru? Nadšencům, kteří nikdy předtím s rostlinným materiálem nepracovali, radí Dagmar Dítětová, aby – lidově řečeno – nepřepálili start. Klíčové je, abyste si z prvních pokusů o floristické aranžmá odnesli radost a dobrý pocit. „Pokud s aranžováním žádné zkušenosti nemáte, raději se nepouštějte do výroby adventního věnce. Ten má svá pravidla, a snadno tak při amatérském vázání dojde k chybě. Do začátku představují ideální volbu jednodušší typy dekorací, třeba vypichovaná nádoba z přírodních materiálů. Aranžovat se dá do různých košů, keramických nádob i květináčů… Když použijete speciální aranžovací hmotu, takzvaný Florex, veškerý použitý materiál vám v něm bude krásně držet,” povzbuzuje někdejší mistryně republiky ve floristice. A čím na sklonku roku vypichovanou nádobu naplnit? Čtěte dál!
2. Namixujte si chvojí
Vždy vypadá hezky, když zkombinujete chvojí z více druhů stromů a keřů. Dále můžete přidat suché větve z listnatých stromů, šišky a hezké podzimní plody,” vyjmenovává odbornice, který materiál se hodí k předvánočnímu tvoření. Pokud si vypichovanou nádobu chcete vystavit doma, tedy pěkně v teple, vybírejte vhodný přírodní materiál – opadající dekorace totiž mnoho radosti nepřinesou, zato umí udělat pěkný nepořádek. „Pokud si vytváříte výzdobu do interiéru, nedoporučuji používat smrkové ani tújové chvojí. Skvělou službu vám naopak udělají různé druhy borovic a jedlí – i po mírném zaschnutí totiž stále vypadají krásně a jejich chvojí neopadá,” má jasno Dagmar Dítětová.
3. Výzdobu laďte k bytu
Napadá vás, jestli tak nadčasová a tradiční záležitost, jakou je adventní výzdoba, vůbec podléhá trendům? „Ve floristice se objevují nové trendy každý rok. Pamatuji si, že když jsem studovala Mistrovskou školu floristiky, barevnost a trendy každoročně udávala Holandská květinová kancelář, na jejíž výběr všichni netrpělivě čekali,” ohlíží se Dagmar Dítětová, která se floristice věnuje už přes dvacet let. V přístupu k celosvětovým trendům tedy už vnímá jistý posun – vstříc individuálnějšímu přístupu ke zdobení bytů a domů. „Nyní se floristická práce hodně řídí celkovým stylem a designem jednotlivých interiérů. Alespoň já ve svém ateliéru vždy navrhuji výzdobu podle daného interiéru, aby krásně zapadla a ladila s celkovým stylem a barevností.” Více než na módní diktát proto klaďte důraz na dekorace, které pasují k zařízení, které už doma máte.
4. Červenou berte jako akcent
Když se řeknou Vánoce, vybaví se vám zlatá? Stříbrná? Nebo třpytivě rudá? Jak prozrazuje i sama ostřílená floristka, jedna z nejklasičtějších barevných kombinací, čili červená se zelenou (které se v živém zahradním podání věnujeme na stranách 26 až 28) má sice své kouzlo, přesto může v interiéru působit velmi komplikovaně. „S červenu barvou musíme zacházet opatrně. Jako akcent ale funguje úžasně a někdy si interiér žádá krásnou kontrastní dekoraci, se kterou se vzájemně doplňuje. Jindy zase záměrně volím výzdobu tón v tónu. Univerzální rada tedy neexistuje, je třeba vnímat do detailu daný prostor, pohrát si s ním a doladit ho tak, aby s výzdobou tvořil krásný celek,” nastiňuje floristka, jak o rostlinných dekoracích v prostoru přemýšlet.
5. Na skromnou tabuli obří dekorace nepatří
Zdá se vám, že si štědrovečerní tabule žádá velkolepou a nepřehlédnutelnou výzdobu nehledě na rozměry nábytku? Pokud jste někdy zažili oslavu, na kterou gratulanti přinesli tolik pugétů, až jste přes vysoké vázy na stole neviděli, kdo vlastně sedí naproti vám, nejspíš nám dáte za pravdu, že i sebekrásnější květiny mohou mít pěkně rušivý efekt. Adventní výzdobu byste tedy vždy měli přizpůsobíte místu, na které ji plánujete vystavit. „Pro menší jídelní stůl se hodí menší dekorace kulatého tvaru, ne moc vysoké, které umístíte na střed. Neměly by zabírat příliš mnoho místa – bohatě stačí skladný decentní svícínek,” připomíná zkušená floristka, že méně leckdy bývá více.
6. Vyzkoušejte zrcadlový efekt!
U velké slavnostní tabule se můžeme více odvázat a použít velkou dekoraci na střed celého stolu – kupříkladu podélný adventní svícen nebo kytici. Krásně také vypadá, když na kulatou zrcadlovou podložku umístíte vysokou dekoraci s květinou, která se v zrcadle odráží a vytváří krásné efekty,” popisuje Dagmar Dítětová, jak se dá stůl, důvěrně známý celé rodině, proměnit na tabuli, která všem stolovníkům vezme dech. A které květiny by floristka nominovala na vánoční stůl? „Řezané! Není nic víc než čerstvá květina, která krásně voní a dodává nádech krásné energie. Z jemnějších květů, které dlouho vydrží krásné, se k Vánocům hodí Eustoma, Freesia nebo Helleborus. Z výraznějších květů bych vybrala Orchideu nebo Cymbidium.”
7. Vypěstujte si materiál sami
Inspiraci, čím domov zkrášlit ve svátečním čase, můžete spontánně najít i na vlastní zahradě – a pokud vás nové hobby chytne, rovnou si u domu vypěstujte rostlinný materiál, na kterém budete aranžování trénovat. „Z běžných rostlin, které zná každý zahradník, se do vánoční výzdoby skvěle hodí třeba Skimmia: keř s nádherným dekorativním listem, který neopadává, a ještě na něm přes zimu zůstávají červeno-růžové bobule. Velmi krásně a jemně působí třeba i větvičky z borůvek, které dnes na zahradě pěstuje skoro každý. Při troše fantazie sklidíte z vlastní zahrady plno krásného materiálu na zimní dekorace – třeba modřínové větvičky se šiškami, květy hortenzií, které doporučuji usušit, nebo větvičky z bobkovišně,” vyjmenovává Dagmar Dítětová.
8. Nezapomínejte na symboliku
Těší vás aranžování rostlin natolik, že byste se rádi přihlásili na profesionální kurz? „Osobně mohu doporučit Mistrovskou školu floristiky v Hradci Králové, kde se konají víkendové kurzy na jednotlivá témata. Za mě jsou to jediné kurzy, kde se opravdu naučíte správné zákonitosti a pravidla floristiky, která dávají smysl. Dozvíte se, jak si správně připravit rostlinný a také neflorální materiál, a vedle jednotlivých technik si osvojíte také symboliku jednotlivých dekorací,” přibližuje náplň kurzů jejich úspěšná absolventka. Možná vás to překvapí, ale správné chápání symboliky může hrát velkou roli i při aranžérském postupu. „Podívejme se kupříkladu na věnce – kolik z nich je točeno nesprávně, tedy proti směru hodinových ručiček! A netýká se to jen těch adventních, ale i věnců dušičkových nebo podzimních,” ilustruje na příkladu Dagmar Dítětová. „Věnec symbolizuje koloběh života, růstu, zániku a opětovného vzniku. Nekonečnost koloběhu, který nemá začátek ani konec. Pocit nekonečnosti vyvoláme pouze za předpokladu, že má věnec správné proporce a že materiál klademe ve směru hodinových ručiček. Naše oči se pak podvědomě hýbou tímto směrem a jedině tak mohou vnímat dokonalost věnce a energii, která v něm plyne.”
9. Na kočky vyzrajte divokým pomerančem
Dali jste si práci s aranžováním chvojí i větviček, a dost neradi byste ale zrovna na Štědrý den řešili převrženou vázu nebo nepozorovaně spolknutou bobuli? Zatímco u domácností s malými dětmi floristka jednoznačně radí uklidit dekorace tam, kam dětské ručičky nedosáhnou, v bytech a domech, kde žijí kočky, už se se takové rady plní těžko – zvlášť pokud vaše domácí šelmy lezou pomalu až ke stropu a vše musí prozkoumat. „U domácích zvířátek mám dobrou zkušenost s přírodními esenciálními oleji, konkrétně s citrusovými vůněmi. Stačí, když na rostlinnou dekoraci kápnete esenciální olej Wild Orange a všetečné kočky, si výzdoby ani nevšimnou!” dělí se Dagmar Dítětová o lety prověřený trik. Zmiňovaný esenciální olej s vůní divokého pomeranče navíc vánoční náladě v místnosti nijak neuškodí.
10. Na závěr výzdobu provoňte
Pokud ještě zůstaneme u vůní, i ty pochopitelně umí dotvořit slavnostní momenty, a dokonce i zintenzivnit naše vzpomínky na vánoční čas. Jak si tedy provonět zimní dny ve spojení s výzdobou? „Ráda říkám, že mi voní každá rostlina, strom i větvička. V dnešní době si také můžete koupit úžasné barevné spreje v bio kvalitě – třeba když potřebujete nějakou větvičku nabarvit na champagne barvu – a z nich se rovněž line krásná vůně,” usmívá se floristka. Ve své praxi nedá dopustit především na výše zmiňované esenciální oleje – ty se totiž zdaleka nehodí jen jako aromatický odpuzovač domácích mazlíčků. „Pomocí esenciálních olejů můžete slavnostní výzdobu nádherně provonět. Vánoce pak dostanou krásnou atmosféru spojenou s vůní, kterou si budete dlouho pamatovat.”