Image006-2.jpg

Cibule a česnek pro zdravý život

19. 04. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

  Cibule a česnek mají vliv na imunitu, dobré trávení a dokonce si umějí poradit i se střevními parazity. Oba druhy jsou zkoumány jako léky budoucnosti. Dopřát si je však můžete hned, a to v […]

 

Cibule a česnek mají vliv na imunitu, dobré trávení a dokonce si umějí poradit i se střevními parazity. Oba druhy jsou zkoumány jako léky budoucnosti. Dopřát si je však můžete hned, a to v různých pokrmech a potravinových doplňcích.

Česnek je podle lékařů přírodním prostředkem na snížení vysokého krevního tlaku. Vědci také zkoumají jeho účinky při prevenci proti rakovině prostaty, žaludku, konečníku a tlustého střeva. Rozhodně nejde pouze o současné trendy, v hledáčku ho měl již v polovině devatenáctém století Louis Pasteur, který prokázal jeho vliv na rychlou likvidaci bakterií. Česnek lze tedy považovat nejen za lék účinný při různých zdravotních obtížích, je užitečný především jako prevence, což má společné s cibulí.

 

Proč je dobré česnek zařadit do jídelníčku?

  • je to přírodní antibiotikum
  • likviduje střevní parazity
  • rozšiřuje a čistí cévy
  • podporuje tvorbu červených krvinek
  • posiluje srdce
  • pomáhá při léčbě cukrovky
  • proti chřipce, viróze, účinný při léčbě nachlazení
  • při zevním užití pomáhá tlumit svědění při štípnutí hmyzem, na bradavice i při bolestech uší

 

Účinné látky v česnekových stroužcích

Za antibiotickými účinky česneku stojí především látka zvaná allicin, která působí protivirově, protinádorově a antibakteriálně, díky tomu se uplatňuje jako jedna z nejúčinnějších prevencí onemocnění způsobených různými činiteli, včetně chřipky a nachlazení. Kromě allicinu jsou stroužky silné vůně bohaté na vitamin A, D, C, B, jod, sloučeniny síry a celou řadu minerálních látek.

 

Cibule jako účinný lék:

  • stejně jako česnek je i cibule přírodním antibiotikem
  • díky vysokému obsahu vitaminu C působí jako prevence různých onemocnění
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • likviduje střevní parazity
  • pomáhá při trávení
  • zlepšuje náladu
  • snižuje krevní tlak
  • likviduje choroboplodné zárodky
  • uklidňuje organismus
  • při zevním použití zmírňuje svědění při hmyzím bodnutí a jako obklad se používá na hojení otevřených a špatně se hojících ran

 

Látky obsažené v cibuli

Málokdo by v cibuli hledal vitamin C, je ovšem pravda, že se v ní tento důležitý vitamin skrývá ve velkém množství. Lze ji považovat za účinnou prevenci různých typů onemocnění, ovšem čerstvou. Tepelnou úpravou se většina účinných látek zničí. Kromě vitaminu C cibule obsahuje také vápník, sodík, fosfor, draslík a železo.

 

Červená, nebo žlutá?

S doporučením zařadit do jídelníčku cibuli se setkal zřejmě každý, jenže mnoha lidem vadí její chuť a vůně, což platí zvlášť pro odrůdy se žlutou slupkou, které mívají výrazné aroma a dají se dlouhodobě skladovat. Mnohem méně intenzivní jsou tyto vlastnosti u červené cibule, která se proto ve studené kuchyni používá častěji. Pokud máte problém s použitím tradiční cibule, vyzkoušejte cibuli šalotku, kterou najdete také pod označením množilka. Méně voní a je také lépe stravitelná.

 

Správné dávkování je důležité

I když jde o zeleninu, neplatí, že byste jí měli konzumovat neomezené množství. U česneku se můžete setkat hned s několika doporučeními. První říká, že česnek přidaný do jídla alespoň jednou týdně poslouží jako prevence proti rakovině konečníku – řeč je o čerstvém, nikoli tepelně upraveném. Podle druhého pravidla byste měli jíst jeden, maximálně tři stroužky denně, což je ideální dávka pro prevenci celé řady onemocnění. Větší množství může způsobit problémy s trávením.

 

Méně běžné metody použití cibule a česneku

Cibulová zelenina se používá jako lék už celá desetiletí. Poměrně oblíbené je a bylo použití česneku na bolavé uši. Stroužek se ovázal gázou a na několik hodin se vložil do ucha. Cibule zase poslouží jako prostředek pro likvidaci bakterií a virových infekcí ve vzduchu. Čerstvou stačí nakrájet na malé kostičky a ty nechat rozprostřené na talíři v místnosti, kde často pobýváte. Dokáže hubit choroboplodné organismy už jenom svou vůní, protože do okolí vylučuje celou řadu léčivých látek. Nakrájená cibule se takto používá především během chřipkových epidemií, kdy se chcete co nejvíce ochránit před onemocněním.

 


Tip pro snadné loupání česneku

S loupáním několika málo stroužků si jistě poradí každý sám, ale pokud jich potřebujete na vaření více, nejprve česnek na půl hodiny namočte do teplé vody. Slupka se tak od snadno oddělí, takže ji pak lze snadno odstranit.

 


Česneková tinktura proti kornatění cév a jako prevence nachlazení

INGREDIENCE: 10 stroužků česneku, pálenka na přelití

POSTUP: Stroužky česneku oloupejte a prolisujte. Hmotu naplňte do patentové zavařovací sklenice a zalijte pálenkou tak, aby byla celá ponořená. Nechte macerovat tři týdny na tmavém místě v pokojové teplotě, přičemž každý den směsí zatřepejte, aby se složky promíchaly. Po uplynutí doby přefiltrujte přes plátýnko nebo filtrační papír a uchovávejte v lahvičce s tmavým sklem. Užívejte deset kapek tinktury, které přidáte do sklenice vody.
Pozor, tinktury obsahují velké množství účinných látek, proto berte na vědomí svůj zdravotní stav, případně užívání konzultujte se svým lékařem.

 


Cibulová tinktura proti zácpě

INGREDIENCE: 1 větší čerstvá cibule – optimálně odrůdu se žlutou slupkou, vodka nebo slivovice

POSTUP: Větší cibuli oloupejte a nakrájejte na tenké plátky, dejte do patentové zavařovací sklenice a zalijte pálenkou tak, aby byly zcela ponořené. Na tmavém místě macerujte přibližně deset dní. Nakonec přeceďte přes filtrační papír a nalijte do sklenice z tmavého skla. Při zácpě užívejte maximálně tři čajové lžičky tinktury během dne.

 


Kořenicí směs s česnekem a cibulí na grilování kuřecího i vepřového masa

INGREDIENCE: 1 polévková lžíce sušené cibule – optimálně v práškové formě nebo granulát, 1 polévková lžíce listů dobromysli obecné, 1 polévková lžíce yzopu lékařského, 1 polévková lžíce tymiánu obecného, ½ lžíce sušeného česneku

POSTUP: Všechny ingredience smíchejte v čisté misce, skladujte na suchém a tmavém místě.

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze