Cibuloviny v jarní zahradě
Svída Svída sporná ‚Variegata‘ se pěstuje jako keř nebo nízký strom. Má hezké panašované světlé listy a vodorovně postavené větve tvořící patra. Je nenáročná a odolná. Tulipán Zahradní tulipány koupíte v mnoha barvách a odrůdách, […]
Svída
Svída sporná ‚Variegata‘ se pěstuje jako keř nebo nízký strom. Má hezké panašované světlé listy a vodorovně postavené větve tvořící patra. Je nenáročná a odolná.
Tulipán
Zahradní tulipány koupíte v mnoha barvách a odrůdách, například ‚China Pink‘ jsou růžové a jednoduché, ‚Rosalie‘ plnokvěté a chcete-li pěstovat žluté, hledejte ty se jménem ‚West Point‘. Vysazujte vždy několik cibulí do skupiny a mezi jednotlivými druhy ponechte místo, aby dobře vynikly.
Pomněnkovec
Modře kvetoucí pomněnkovec je trvalka, která na záhoně vydrží – na rozdíl od podobných dvouletých pomněnek – několik let. Na zimu zatahuje, nezničí ho tedy ani silný mráz.
Srdcovka
Srdcovky se často vysazují ke zdem či do středů záhonů, kde jsou chráněné před větrem, který by dlouhé lodyhy mohl polámat. Po odkvětu seschnou a stáhnou se zpět pod zem.
Ladoník
Ladoník je méně obvyklá cibulovina kvetoucí později na jaře modře nebo bíle. Ačkoli jde původem o stepní rostlinu, bez problému přežije i naše zimy.
Narcis
Narcisy vydrží kvést – žlutě nebo bíle – bez přesazování několik sezon. Existuje až šedesát druhů, mezi nimiž najdete třeba odrůdu typu jonquilla ‚Pipit‘, která má trubku a střed bílé, okraje květů žluté.
Aby záhon kvetl celou sezonu…
Cibuloviny kvetou na jaře, poté většina z nich zatahuje a ze záhonu zmizí. Aby místo vypadalo dobře až do podzimu, je třeba vedle nich vysadit trvalky nebo dřeviny, případně také letničky.
Narcisy, tulipány nebo pomněnkovec vyžadují kyprou půdu bohatou na organické látky a dostatek vody. To jsou téměř ideální podmínky pro mnoho dalších rostlin, které tady pokvetou později. V létě to budou trvalky, na podzim vyniknou dřeviny.
Léto
Na větších záhonech mohou společně růst i letničky a trvalky, vlhčí místo vyhovuje například vysoké netýkavce žláznaté (Impatiens glandulifera), která kvete až do října. Na místě se snadno udržují samovýsevem, dokonce se může nekontrolovaně šířit i do okolí zahrady.
Trvalkami, které v létě kvetou a na podzim místo zdobí zajímavým vybarvením listů, jsou kakosty. Do stínu a polostínu se hodí kakost červenohnědý (Geranium phaeum) a kakost uzlinkatý (Geranium nodosum) z horských lesů Pyrenejí. V podrostu se bude dařit kuklíku šarlatovému (Geum coccineum) nebo fialově kvetoucímu trýzeli (Erysimum linifolium), který se pěstuje jako dvouletka či krátkověká trvalka. Krásným obloukovitě se sklánějícím bílým květenstvím zaujme v červnu kokořík (Polygonatum). Zahradní kříženci mohou dorůst i do metrové výšky. Dominantou záhonů se stává i modře kvetoucí oměj (Aconitum). I když je celá rostlina jedovatá, díky své kráse zůstává stále oblíbená.
Podzim
Listy dřevin mohou být v různých barvách – od světlých odstínů u panašovaných odrůd přes žlutou, oranžovou a červenou až k šedavé či tmavě purpurové. Je škoda tyto možnosti alespoň částečně nevyužít.
Na podzim dodají zahradě svítivě žlutou barvu listy tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolium), odrůda ‚Dart’s Gold‘. Jde o velmi otužilý a přizpůsobivý keř, který lze i dobře tvarovat, proto pro něj najdete místo opravdu všude. Podobně světle rašící tavolník japonský (Spiraea japonica) je rozložitější a větší.
Další dobře vypadající dřevinou je hlošina Ebbingeova (Elaeagnus x ebbingei), odrůda ‚Compacta‘ se šedozelenými listy. Díky menšímu a kompaktnímu tvaru se hodí i do malých zahrad. Pokud zvolíte hlošinu s panašovanými listy, stanou se nápadnou ozdobou záhonu.
Půda s dostatkem živin a vláhy svědčí také mnoha druhům hortenzií (Hydrangea). Kromě velkokvěté, která ovšem potřebuje dost slunce, můžete pěstovat i méně náročnou hortenzii latnatou a hortenzii Sargentovu. Po zdi se popne hortenzie řapíkatá.
Z méně obvyklých druhů můžete vyzkoušet třeba choisyu trojčetnou (Choisya ternata) – výrazně vonící stálezelený keř. Je poměrně nenáročná, poroste na slunci i ve stínu. V zahradě vynikne i její neobvyklý kupolovitý tvar.
Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock