Co byste měli vědět o živých plotech
Jednou z možností, jak si ohraničit pozemek či rozdělit zahradní prostor, je vytvoření živého plotu. Může mít různou podobu, výšku, dokonce i barevnost. Dokáže se měnit nebo zachovat neměnnou podobu během celého roku. Co byste o živých plotech měli vědět?
Každý se cítí příjemněji v obklopení živých rostlin než zdí. Bohatě olistěný a zdravý živý plot pomáhá vytvořit v zahradě příznivé mikroklima, zvyšuje vzdušnou vlhkost, zachytává prachové částice, tlumí vítr, hluk a v horkém létě přináší blahodárný stín. Pomocí živého plotu si v exteriéru můžete vytvořit místa s intimní atmosférou nebo vymezit prostor, kde si budou hrávat děti. Plocha zeleně v takové podobě též spolehlivě zabrání nechtěným pohledům, ať už zvenku, nebo od sousedů. Živý plot je tedy skvělou volbou, jak si v zahradě zabezpečit víc soukromí a zároveň žít ekologičtěji.
Osvědčená klasika
Ptačí zob (Ligustrum ovalifolium) se na zakládání živých plotů využívá odnepaměti. Předností této dřeviny je pěstitelská nenáročnost a rychlý růst. Hodí se do městského i venkovského prostředí, na ohraničení i rozdělení prostoru.
Živý plot z této dřeviny je hustý, příjemný na dotyk a odolný proti znečištěnému ovzduší. Výborně snáší i tvarování. Dobře se mu daří na slunečném i na polostinném místě. Založení živého plotu z této dřeviny není finančně náročné a na výsledek nebudete čekat příliš dlouho. Na metr délky je třeba vysadit 3–4 rostliny.
Tip redakce
Zajímavý je obloukovitý profil, který se mimořádně hodí na tvarování ptačího zobu, vyžaduje však velkou preciznost.
Barevný experiment
Živý plot nemusí být nudný, a dokonce se může vymykat i zajetým standardům. Co takhle vyzkoušet něco barevnějšího? Některé dřeviny, například vybrané kultivary tavoly a škumpy či odolný myrobalán, nabízejí listy, které jsou zbarvené do purpurova. Nejkrásněji se tyto dřeviny rozrostou a vybarví na slunečných místech s výživnou a mírně vlhkou půdou. Myrobalán (Prunus cerasifera Atropurpurea) vyniká pěkným růstem, a i pěkně kvete. Květy má menší, růžové a ve spojení s bordó listy jsou mimořádně přitažlivé. Pěkný tvar živého plotu z této rostliny je podmíněný pravidelným řezem, který je třeba provést alespoň dvakrát ročně.
Tip redakce
Živé ploty z myrobalánu jsou pěknou kulisou pro květinové záhony.
Trendový habr
Živé ploty z habru (Carpinus betulus), zejména ty tvarované, působí exkluzivně a zajímavě. Momentálně jsou poměrně oblíbené, i když založení takového živého plotu může být finančně náročnější. Habr prosperuje na slunečném i polostinném místě, bohatého olistění docílíte jen tehdy, když budete tuto dřevinu pěstovat ve výživné a nevysychající půdě. Habrové živé ploty vyniknou zejména ve vesnickém prostředí, v přírodních a chalupářských zahradách. Na metr délky si vysaďte 2–3 rostliny.
S nádechem romantiky
V polostinných zahradách s vlhčí a kyselou půdou se můžete pokusit i o vytvoření netradičního, volně rostoucího živého plotu z rododendronů, nebo dokonce hortenzií. Výsledek je zajímavý a pohled na rozkvetlé keře může být každoročně úchvatný.
Celkového efektu dosáhnete pravidelným přihnojováním těchto rostlin, které podpoří bohaté kvetení. Po odkvetení zdobí tyto kyselomilné rostliny pěkné listy, v případě rododendronů vždyzelené. Ze sortimentu hortenzií je na založení živých plotů vhodných vícero druhů.
Listnaté keře se stříhají alespoň třikrát do roka, během sezóny (červen, červenec – začátek srpna). Živé ploty z jehličnanů se tvarují v předjaří, na jaře kvetoucí druhy se stříhají hned po odkvětu. Stálezelené keře můžete upravovat od června do září.
Krášlí i v zimě
Cesmína (Ilex aquifolium) patří k nenáročným a oblíbeným vždyzeleným dřevinám. Upoutá tmavozelenými lesklými listy a červenými plody, které zdobí keře během zimy, například i v období adventu či Vánoc. Jejich bohatá úroda je však podmíněná pěstováním samčí a samičí rostliny. Protože cesmína výborně snáší tvarování, hodí se i na zakládání tvarovaných živých plotů. Prosperuje však jen v nižších a chráněných polohách a nejlepší místo je pro ni v moderním exteriéru. Vyžaduje slunečné stanoviště, výživnou a propustnou půdu. Cesmína píchá, proto se nehodí do zahrad s menšími dětmi a domácími zvířaty.
Tip redakce
Cesmína vytváří velmi husté porosty, skrz které nic nepronikne. Vybrat si můžete z vícero kultivarů, dokonce i pestrolistých.
Vždyzelené stěny
Na zakládání tvarovaných živých plotů se v našich zahradách s oblibou využívají i různé druhy jehličnanů. Nejčastěji túje, cypřiše a cypřišovci a jejich víceré kultivary. I když jde o dřeviny, které zakrátko vytvoří požadovaný efekt, ne vždy působí v našich zahradách přirozeně a často nezapadnou do daného prostředí.
Takové řešení je proto vhodnější spíše pro městské prostředí. Využít se však dá i tis, který výborně snáší řez – živé ploty z této dřeviny působí vysoce reprezentativně. V horských oblastech si pěkný živý plot vytvoříte i ze smrků. Jehličnany potřebují nejen dostatek světla z každé strany, ale i dost vláhy a živin. Zároveň je třeba je i řezat, a to podle požadavků jednotlivých druhů.
Zdroj vitamínů
V poslední době je oblíbené vysázet, například do přírodních nebo vesnických zahrad, volně rostoucí živé ploty z rostlin, které mají jedlé plody. Využít se dá muchovník, arónie, dřín nebo rakytník. Mnohé tyto dřeviny zároveň pěkně kvetou, nebo se jim zajímavě na podzim vybarvují listy. Takový živý plot vám tedy poskytne nejen užitek v podobě chutných a zdravých plodů, ale i okrasu. Ideální příležitost na výsadbu těchto rostlin je na podzim, kdy z jednotlivých druhů seženete i vícero odrůd. Jistě oceníte to, že jde o pěstitelsky nenáročné a rychle rostoucí, dnes už běžně dostupné dřeviny. Živé ploty s jedlými plody přivítají zejména děti, nasycení však poskytnou i ptactvu.
Tip redakce
Arónie začíná pučet v březnu, kvete v dubnu až květnu. Během roku ohromí krásnými tmavozelenými listy, které se na podzim zbarví do oranžové až sytě červené barvy.
Plný barev a vůní
Volně rostoucí, netvarovaný živý plot může být sestaven i z pestré skladby dřevin, které kvetou, a to v různých obdobích během sezóny. Nejvíce těchto dřevin kvete na jaře, a proto by neměla ve vašem výběru chybět například zlatice, kalina, okrasný rybíz, ale osvědčený je i kdoulovec, trojpuk, tavolník nebo pustoryl, který zároveň zahradu během kvetení naplní nádhernou sladkou vůní. V létě může v živém plotu rozkvétat komule nebo botanická růže. Při výsadbě nezapomeňte dát pozor, aby každá dřevina měla okolo sebe dostatek místa.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock, Gardenista, iStock
Zdroj: Časopis HOME