Co dělat, aby pilatky nezničily celou úrodu švestek?
Pilatky jsou poměrně nový agresivní druh hmyzu, který dokáže napáchat v zahradách nemalou škodu. Na peckovinách škodí pilatka švestková a pilatka žlutá. Jestliže zanedbáte ochranu stromů proti těmto škůdcům, ztráty na úrodě mohou být obrovské, […]
Pilatky jsou poměrně nový agresivní druh hmyzu, který dokáže napáchat v zahradách nemalou škodu. Na peckovinách škodí pilatka švestková a pilatka žlutá. Jestliže zanedbáte ochranu stromů proti těmto škůdcům, ztráty na úrodě mohou být obrovské, dokonce můžete o celou přijít. Proto je velmi důležité zvolit nejen vhodný způsob ochrany, ale také jeho správné načasování.
Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) a pilatka žlutá (Hoplocampa flava) nalétávají na slivoně v době jejich kvetení, jako spolehlivé vodítko jim slouží bílá barva květů. Tuto jejich citlivost lze využít při sledování prvních výskytů. Stačí na stromy slivoní krátce před rozkvětem zavěsit bílé lepové desky a vidíte, zda je váš sad, a tím i úroda v ohrožení nebo ne. Ačkoli v oblastech, kde se pilatky vyskytují každoročně, je to zbytečné. Postřik je tady třeba provádět vždy. Pilatky mají za sezonu pouze jednu generaci dospělých jedinců a na jejich počtu se projevuje povětrnost, přičemž jim svědčí teplé a slunečné počasí.
Zasáhněte v době kvetení
Pilatky jsou drobné mouchy, které přezimují ve stadiu dospělých larev v půdě pod stromy. Na jaře se kuklí a líhnou se v době kvetení. Samičky prakticky okamžitě po vylíhnutí začnou s kladením vajíček do kališních lístků odkvétajících květů. Z těch se v průběhu dalších dní vylíhnou drobné housenky, které mladé plody vyžírají zevnitř a způsobují takzvanou ranou červivost švestek, které pak předčasně opadávají, což radikálně snižuje úrodu. V oblastech pravidelného výskytu tohoto škůdce může být zničená celá sklizeň.
Ochranné zásahy je proto nejlepší provádět v době nejsilnějšího náletu pilatek, tedy v čase kvetení.
Zasáhnout proti nim můžete klasickými insekticidními výrobky, jejichž širokou nabídku najdete v prodejnách s potřebami pro zahrádkáře. Tyto postřiky ale často zasáhnou – ačkoli jsou na trhu jak ty klasické, tak alternativní – i ostatní skupiny organismů. A v době kvetení jsou stromy plné včel, které je opylují. Přípravky by tak mohly zničit i tento užitečný hmyz, což nikdo nechce. Proto odborníci doporučují posunout čas ošetření o několik dnů, ideálně na počátek odkvétání stromů. Většina květů už je opylena a v korunách stromů už létá včel méně. Odhadnout správný okamžik ale nemusí být zrovna jednoduché. Je to doba, kdy se pod stromy objevují první opadané korunní plátky. V momentě, kdy už jich dole bude plno, je na zákrok pozdě a napadených mladých plodů bude každým dnem víc a více. Právě proto je potřeba přesně vystihnout termín ošetření, aby nebylo nutné zásah opakovat. Je také velmi vhodné postřik používat v podvečerních hodinách, kdy už v korunách včely tolik nebývají.
Jaký přípravek vybrat?
Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek. V zasaženém organismu způsobuje disfunkci nervového systému a následně smrt. Přípravek by měl být neškodný pro včely i užitečný hmyz. Podle výrobce se dá dokonce aplikovat i v době kvetení, tomu se ale na zahrádkách raději vyhýbejte. Kromě pilatek úspěšně hubí i mšice.
Z alternativních postřiků lze použít například Spintor. Jeho účinná látka spinosad se získává z půdních mikroorganismů Saccharopolyspora spinosa, které hmyz přitahují. Účinkuje na larvy i dospělé jedince pilatek, působí požerově i dotykově. Kromě pilatek ho lze použít na celou řasu dalších škůdců, například na květopasa jabloňového, vrtuli třešňovou, podkopníčky, žlabatky či obaleče. Ačkoli jde o přípravek alternativní, na rozdíl od toho klasického je bohužel toxický pro včely. Mezi biologické alternativy pro ochranu proti pilatkám patří i výrobek NeemAzal T/S založený na olejové bázi, který se vyrábí ze semen tropické rostliny Azaditrachta indica (zederach indický). Hmyz přímo nezabíjí, ale zabraňuje mu požírat mladé plody, takže za několik dnů uhyne hladem. Také tento výrobek účinkuje na celou řadu savého a žravého hmyzu, který škodí na různých ovocných dřevinách.
Velmi zajímavým řešením v boji proti pilatkám je výluh z quasiového dřeva, který si zvládnete vyrobit sami. Stačí si koupit drobnou štěpku z dřeva tropického keře Quassia amara a účinnou látku, což je kvasin, z něj vyvařit. Není to složité, litr vody s padesáti gramy štěpky přiveďte do varu a ten udržujte po dobu jedné hodiny. Odvar je třeba připravit krátce před použitím, nelze si ho nadělat do zásoby. Ale vyplatí se to, protože tak získáte velmi účinný postřik proti pilatkám, který je zároveň zcela neškodný pro včely a jiné užitečné organismy. Kromě pilatek ničících slivoně pomůže i v boji proti pilatce jablečné a mšicím.
Marián Komžík, foto autor, profimedia.cz, Shutterstock
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
.