Co na zahradě ocení bytová kočka?
Které bylinky mohou vaší kočce vonět, proč byste ji měli hlídat při vyhřívání na zahradě a jak poznat, jestli doma chováte keřový, nebo stromový typ ochočené šelmy? Nechte se do tajemství kočičího chování zasvětit od […]
Které bylinky mohou vaší kočce vonět, proč byste ji měli hlídat při vyhřívání na zahradě a jak poznat, jestli doma chováte keřový, nebo stromový typ ochočené šelmy? Nechte se do tajemství kočičího chování zasvětit od české expertky se světovým renomé.
Nezávislé na člověku, teritoriální, sabotující změny… Kočkám se přisuzuje dost vlastností, které mluví proti jejich stěhování z místa na místo. Po debatě s Martinou Načeradskou, veterinární lékařkou, která vede tým první „cat friendly” kliniky v Česku, bychom se spíš přikláněli k jiné kolektivní nálepce: kočky jsou osobité. Zda vaše malá šelma uvítá letní pobyt na zahradě, nebo raději zůstane doma na škrabadle, se tedy musíte „zeptat” přímo jí.
O domácích kočkách se traduje, že jejich předchůdci žili na poušti… Nechybí jim mezi čtyřmi stěnami slunce?
„Naše kočka domácí se překvapivě neochočila z kočky divoké, která v ČR žije, ale ze severoafrické kočky plavé zkřížené s kočkou indickou. Slunce ale bytovým kočkám nechybí – vitamín D získávají z potravy. U starších koček naopak hrozí, že na sluníčku usnou a přehřejí se.”
Vidíte, čekala bych, že kočku ohrozí spíš chladné počasí než vyhřívání…
„Naopak! Kočky se potí jenom packami a dýcháním s otevřenou tlamou, což není až tak účinné. V létě tedy doporučuji nechávat jim otevřené dveře do koupelny či jiné chladnější místnosti.”
Na jaká další rizika máme pamatovat, než kočku vypustíme na zahradu?
„Kočky, které chodí ven, by se každý rok měly naočkovat takzvanou trojkombinací – kalicivirus, herpesvirus, panleukopenie. Pokud vám kočka loví myši, přes sezónu klidně odčervujte každý měsíc. A myslete i na ochranu před klíšťaty: na trhu najdete obojky, tablety, pipetky…”
Musíme zabezpečit i některé rostliny, protože se jimi kočka může otrávit?
„S touto diagnózou jsem se setkala pouze u bytových koček, které otrávil pugét z květinářství. Konkrétně lilie a orchideje jsou pro kočky prudce jedovaté – stačí, aby kočka olízla jejich pyl, okvětní plátek nebo list, a může u ní dojít k selhání ledvin. Počítejte i s variantou, že vám doma místo trávy okouše vaše pokojovky.”
Je pravda, že když kočka žere trávu, zlepšuje si tím zažívání?
„Kočičí osivo spíš obohacuje bytovým kočkám prostředí, aby netrpěly nudou. Některé naopak květináč s osením vůbec mít nesmějí, protože trávu okamžitě vyzvrací a mohly by dostat zánět jícnu.”
Co tedy pěstovat kočkám pro radost?
„Většinou se vrhají na šantu, nebo mají rády kozlíkkořen, který se dá nasušit a nasypat do hraček. Některým kočkám voní růže, jiné zajímá heřmánek či máta.”
Dá se čekat, že pobyt na čerstvém vzduchu potěší každou kočku z interiéru?
„Záleží na její povaze. Pokud se kočka bojí vystrčit paty na chodbu, ze zahrady asi nijak profitovat nebude, naopak bude hůře snášet změnu prostředí. Jakmile ale vaše kočka zvědavě kouká přes sítě v oknech, co se venku děje, dost možná by venkovní voliéru uvítala.”
Potřebuje kočka svůj venkovní úkryt?
„Ano! Všímejte si, jestli ta vaše radši leze vysoko, nebo se doma schová třeba do krabice. Stromové kočky preferují výšky, vždy ale existuje riziko, že ze stromu neumí slézt dolů. Keřové kočky se zase cítí bezpečně v křoví nebo v pelíšku na úrovni země. Preference stromů či keřů se může lišit i u koťat ze stejného vrhu.”
Máme-li strach, že nám kočka ze zahrady uteče, můžeme ji venčit na vodítku?
„Vyžaduje to zvykání na postroj, ale možné to určitě je. Raději než kočičí ale kupte ‚háčkový’ psí, který má dole popruh přes hrudní kost a nahoře přes páteř. Vodítko vyberte delší a pevné, navinovací by zvíře stále tahalo za postroj.”
Můžeme nějak zvýšit šanci, že si kočka na letním bytě či chatě rychle zvykne?
„Přestěhujte jí z domova kočičí toaletu, na kterou je zvyklá, ideálně ne dokonale vyčištěnou. Příjezd zpříjemní i Feliway, difuzér do zásuvky, který obsahuje syntetickou verzi kočičího tvářového feromonu, který kočce pomůže zvyknout si na nový prostor. Pokud si zařízení nechcete kupovat, můžete vzít třeba kosmetický tamponek a otřít kočce pachové žlázky na hlavě, před ušima, okolo očí a tlamy… A potom tento její pach rozšiřte na zdech nové místnosti, zhruba ve výši její hlavy. Stejně byste měli postupovat i při návratu do domácího prostředí.”
Stává se, že si kočky oblíbí zahradu natolik, že se jim nechce zpátky domů?
„Ano, mám klientku, která svého kocoura jezdí navštěvovat k rodičům, protože se mu na zahradě líbí víc… V bytě kočka obecně potřebuje, abyste ji mentálně stimulovali. Když ze hry vynecháte laserové ukazovátko, které zvíře může frustrovat, protože se fyzicky nedá chytit, stačí cokoli, s čím si kočka realizuje lovecký vzorec: vystopovat, cupovat, sežrat. Zda si oblíbí peříčko nebo látkovou myš plněnou šantou, to je opět individuální.”
EXISTUJE VLASTNĚ KOČIČÍ TRÁVA?
V obchodech můžete narazit na květináče s označením „kočičí tráva“, ve skutečnosti se ale nejedná o specifický druh, přesnější by tedy bylo označení „tráva pro kočky“. Může jít o ječmen, oves, ostřici, ale často se nabízejí i domácí rostliny, třeba šáchory či některé bambusy. Podstatné je, aby rostliny měly pevná a vysoká stébla či listy, nízká tráva totiž není pro kočku dosažitelná – aby stébla či listy ukousla, musí otočit hlavu a použít zadní stoličky. Kousky rostlin jen polyká, k rozmělnění nejsou kočičí zuby uzpůsobeny. Z chovatelského hlediska tráva slouží spíš k zábavě než ke zpestření jídelníčku, bytovým kočkám může částečně nahradit pobyt venku. Kočky, které mají přístup na zahradu, totiž trávu často okusují. Zkušení chovatelé proto mívají v zásobě květináče se šáchorem či jinými rychle rostoucími a bezproblémovými rostlinami – ty „použité“ přesunou mimo dosah a po nutné rekonvalescenci je znovu svým miláčkům nabídnou. Pokud vaše domácí šelmy nejeví o tento doplněk stravy zájem, netrapte se tím – tráva jim ve výživě nijak nechybí.
MARTINA NAČERADSKÁ
v roce 2006 absolvovala Fakultu veterinárního lékařství v Brně, poté ještě studovala medicínu koček v australském Sydney. Aktuálně vyučuje etologii koček, účastní se zahraničních přednášek i výzkumů a v Praze provozuje veterinární praxi, která opakovaně obhájila mezinárodní certifikát garantující ohleduplný přístup ke kočičím pacientům.
Veronika Košťálková, Dagmar Cvrčková
foto Shutterstock a Martina Načeradská