Co ohrožuje vaše růže?
Počasí vám v péči o růže příliš nepomůže. Jestliže je sucho a teplo, ohrožuje tyto květiny padlí. Naopak během chladného a deštivého léta je musíte chránit před černou skvrnitostí a rzí růžovou. Růže ohrožují jak […]
Počasí vám v péči o růže příliš nepomůže. Jestliže je sucho a teplo, ohrožuje tyto květiny padlí. Naopak během chladného a deštivého léta je musíte chránit před černou skvrnitostí a rzí růžovou.
Růže ohrožují jak škůdci, tak trpí několika druhy houbových chorob. S některými se u těchto květin setkáte pravidelně, proto je třeba proti nim také každoročně během vegetace zasahovat.
Houbové choroby
Pro padlí na růžích jsou typické husté bělavé povlaky na listech a výhoncích. Šíří se za suchého počasí, ale při vyšší vzdušné vlhkosti, tedy například při ranní rose. Jednotlivé odrůdy jsou proti padlí různě citlivé. Odolnější bývají odrůdy s hladkými lesklými listy.
Šíření černé skvrnitosti růží podporuje deštivé počasí. Protože původce onemocnění přezimuje v opadaném listí, nejdříve bývají infikovány spodní listy. Ty také jako první opadávají.
Také rzi růžové se daří ve vlhkém prostředí a podobně jako u černé skvrnitosti dochází při silném napadení k předčasnému opadávání listí. Tato choroba se na horní straně listů projevuje jako nevýrazná žlutooranžová mozaika. O to nápadnější jsou oranžovohnědé letní a tmavohnědé zimní výtrusy na spodní straně listů.
Jak růže chránit? S preventivními postřiky (například Baycor 25 WDF, Ortiva nebo Multirose, který hubí více chorob a škůdců) začněte v polovině května a podle průběhu počasí je několikrát zopakujte v deseti- až čtrnáctidenních intervalech.
Škůdci růží
Růže poškozuje několik druhů pilatek. Nejznámější je pilatka drobná, která svinuje listy do trubiček a ty pak slouží jako úkryty pro jejich larvy, které vyžírají listy. Nezpůsobují však významné škody. Nápadnější je samotné svinování, které nastane, jakmile samička zapustí vajíčko pod pokožku na spodní straně listů. Ovšem růži to nijak neohrožuje, jde spíš o estetickou vadu. Pilatka drobná má za rok jenom jednu generaci. Přezimuje v půdě ve stadiu larvy, která se na jaře kuklí. Dospělí jedinci se objevují na přelomu dubna a května, proto i v tomto období byste měli provést první postřik a v průběhu května ho ještě jednou nebo dvakrát zopakovat.
Listy růží se živí i další druhy, například pilatěnka růžová. Klade vajíčka ve větších skupinách pod kůru stonků těsně pod květní poupě. Vylíhnuté larvy se drží pohromadě a ožírají listy tak, že z nich zůstane jen hrubá žilnatina. Tento škůdce má za rok dvě generace, k prvnímu rojení dochází v červnu, k druhému v srpnu. Larvy pilatky růžové zpočátku vyžírají spodní listy růží, později je spotřebují celé. Také tato pilatka má za rok dvě generace a dosplí jedinci se rojí ve stejných termínech jako pilatěnka růžová. Proti oběma zasahujte (vhodný je například přípravek Reldan 22 EC) buď v době rojení dospělých jedinců nebo když objevíte první okousaná místa od larev na listech.
Nosatci
Okrajové požery na listech růží způsobují různé druhy nosatců, proti kterým zasahujte jen při velmi silném přemnožení.
Mšice
Mezi nejčastější savé škůdce na růžích patří mšice růžová. Pravidelně se objevuje na koncích malých výhonků a na poupatech, proto si snadno objevíte a můžete včas zasáhnout.
Svilušky
Svilušky napadají především růže pěstované na balkonech a ve sklenících, které jsou chráněny před deštěm. Přetrvávající suché a teplé počasí vytváří příznivé podmínky pro rozmnožování svilušky chmelové. Patří mezi pavoukovce, proto má čtyři páry končetin a také schopnost vytvářet jemnou pavučinu. Té si všimnete obvykle až při silném přemnožení. Na přítomnost svilušky chmelové upozorní stříbřité skvrny na vrchní straně listů. Po jejich zjištění se ještě pomocí lupy přesvědčete, jestli na spodní straně listů objevíte asi půl milimetru velké pavoučky. Když je najdete, napadené rostliny ošetřete doporučenými přípravky, například Nissorum 10 WP či Sviluška STOP)
Tip redakce
Na ničení mšic je povoleno několik přípravků, ale protože se v koloniích těchto škůdců zároveň vyskytují i jejích přirození nepřátelé, tedy larvy slunéček, zlatooček nebo pestřenek, měli byste vybírat takové, které je neničí, například Pirimor.
Na ochranu růží
Multirose je kombinovaný insekticidní a fungicidní přípravek – insekticidní složka působí kontaktně, fungicidní systémově. Účinkuje na mšice a na škodlivé housenky motýlů a dále působí proti houbovým chorobám jako padlí, černá skvrnitost a rez, vyskytujících se na růžích a dalších okrasných rostlinách. Je použitelný ve venkovním prostředí i ve vnitřních prostorech a ve sklenících.
Více informací hledejte na www.protect-garden.cz.
Redakce, foto Shutterstock