Co potřebujete vědět, když chcete vypěstovat květiny a bylinky ze semínek?
Vypěstovat si bylinku či letničku ze semínek je levný, rychlý a pro začínající pěstitele trošku i adrenalinový zážitek. Nemáte-li možnost koupit si sazenici, pěstování ze semen je dobrou volbou. Důležité je však znát základní pravidla výsevu.
Semena vyséváme třemi způsoby:
– buď přímo do země, když už nehrozí přízemní mrazy,
– do země, ale na chráněné místo,
– do květináčů, ve kterých předpěstujeme sazenice.
Dlouholetí pěstitelé dávají přednost výsevu semínek na chráněné místo – do půdy přikryté ochrannou fólií nebo do fóliovníku. Tato metoda nám poskytne větší kontrolu nad sazenicemi. Ještě před vysazením ven z nich vypěstujeme větší a odolnější rostliny. Je tedy menší pravděpodobnost, že je zničí počasí, slimáci či jiní škůdci.
Náš tip: Skleník ani fóliovník není nutný. Sazenice si vypěstujeme i doma na parapetech oken nebo stolcích v zahradní chatce pod světlem. Když vyrostou, vysadíme je ven a překryjeme fólií. Dostatečně silné rostlinky vysazujeme do půdy na vybrané místo.
Pěstitelské sadbovače jsou výhodnější
Semena bylinek či květin mají různé tvary a velikosti. Na nich závisí i způsob výsevu. Pro začátek nám pomohou takzvané buňkové sadbovače. Jsou to sadbovače s několika miskami – buňkami, určené pro prvotní předpěstování sazenic. Do každé misky zasejte jedno nebo dvě semena. Výhodou je, že nebudete muset sazenice později protrhávat nebo rozdělovat jejich kořeny, když porostou. Každá má vlastní prostor. Ani drobné rostlinky, které případně odumřou, nepoškodí jiné.
Jaká hlína je vhodná na předpěstování?
Nemáte-li speciální zeminu podle druhu rostlin, které chcete zasít, použijte víceúčelovou zeminu s vyšším obsahem kompostu. Je to nejúspornější řešení, i když ji zřejmě budete muset rozdrtit, prosít či odstranit větší hrudky.
Jak dosáhnete větší klíčivosti semen?
Požadavky klíčivosti jsou u každé rostliny jiné, ale základ je týž: semena potřebují správnou rovnováhu mezi vlhkostí, teplotou, vzduchem a světlem. Samozřejmě podle druhu.
Vlhkost – Voda je nutná. Už před výsevem je třeba kompost navlhčit. Ideální způsob je, když nádobu naplněnou hlínou s otvory zespodu postavíte do podmisky s vodou. Potom svrchu sadbovač nebo květináč zakryjte plastovým víkem, případně igelitem. Samotný kompost však předem nezavlažujte, protože v půdě nebude dostatek kyslíku a semena budou mít problém klíčit. Totéž se stane, když kompost či zeminu příliš upěchujete.
Teplota – Většina semen potřebuje ke klíčení teplo 16 až 20 °C. Některé vyžadují vyšší teploty kolem 20 až 23 °C, například letničky. Trvalkám určeným do chladnějšího prostředí stačí nižší teplota. Prostudujte si obal semen, která sejete, kde by měly být uvedeny tyto hodnoty, a řiďte se jimi.
Nenechte se odradit prvotním neúspěchem
Nejen začínající, ale i pokročilí pěstitelé se sem tam setkají s problémy. Například i příliš vláhy škodí. Deštivé počasí nebo intenzivní zálivka zasetá semínka i malé rostlinky vyplaví z půdy. Zbytky budou v půdě hnít. To rozhodně není to, co chceme.
Sabína Zavarská
foto: istock
Pozdravljeni, Ali potrebujete sredstva za svoje projekte, za vaše osebne potrebe? ne dvomim več, odobrim osebna posojila z obrestno mero 2% ne glede na znesek. V zahtevi navedite znesek posojila in trajanje odplačila, ki ga želite. Za vse vaše zahteve se obrnite na mene: marialeydi06@gmail.com