Co vysadit k nízkým dřevinám?
Dlužicha Díky výraznému vybarvení četných kultivarů je vhodné dlužichy vysazovat vedle nenápadných travin a jehličnanů. Odolná rostlina vydrží na záhonu řadu sezon jen s běžnou péčí. Bohyška Bohyška neboli hosta zdobí zahradu hlavně svými […]
Dlužicha
Díky výraznému vybarvení četných kultivarů je vhodné dlužichy vysazovat vedle nenápadných travin a jehličnanů. Odolná rostlina vydrží na záhonu řadu sezon jen s běžnou péčí.
Bohyška
Bohyška neboli hosta zdobí zahradu hlavně svými listy, v létě upoutají pozornost také její fialové, modrofialové nebo bílé květy. Na jednom místě se dá pěstovat i déle než deset let, nerozrůstá se. Není náročné na péči, jen potřebuje kolem sebe volný prostor, jinak ji napadají plži.
Dřišťál
Dřišťály se pěstují v mnoha variantách, na výběr máte druhy se zelenými, žlutými či červenými listy a barevnými plody. K nejoblíbenějším patři purpurově vybarvený dřišťál Thunbergův s lesklými červenými bobulemi, které se udrží až do zimy. Dorůstá do výšky jen metr až metr a půl, je nenáročný a dá se tvarovat.
Plamenka
Plamenka šídlovitá je odolná skalnička, která zdobí záhon po celý rok. V sezoně přitahují motýly její květy – na výběr máte bílé, červené, růžové a další odstíny – v zimě zůstávají na rostlině zelené listy. Potřebuje dostatek slunce.
Zerav
Kultivary zeravu neboli thúje ´Danica´, ´Mirjam´ či ´Nana´ se žlutozelenými jehlicemi rostou pomalu, proto se hodí i do skalek a předzahrádek. Mají rády vlhčí půdu.
Jalovec
Pro zakrslé jalovce šupinaté je typické modrošedé vybarvení jehlic. Mezi odrůdy, které rostou pomalu, patří třeba ´Blue Star´ či ´Little Joanna´. Jalovce jsou světlomilné, nevadí jim sucho.
Aby záhon s koniferami kvetl…
Zakrslé stálezelené jehličnany, tedy konifery, jsou vděčné rostliny především do předzahrádek, ale najdete je i v atriích nebo na skalkách. Nepotřebují příliš místa, většinou se moc nerozrůstají a po celý rok vypadají pěkně. Ale také stále stejně, jejich barva a tvar se během roku prakticky nemění. Proto je doplňte cibulovinami, které tady pokvetou na jaře, nebo letničkami. Ty můžete každý rok vysít a vysadit jiné a záhon bude sezonu co sezonu jiný.
Jaro
Při vývěru jarních cibulovin do koniferového záhonu sledujte výšku květin. Zvolte sem nižší druhy, které dřeviny nepřerostou. Vhodné jsou větší skupiny krokusů (Crocus) v sytých barvách, doplnit je mohou nízké skalkové kosatce (Iris reticulata), rozkvétající v březnu, o tři měsíce dříve než vysoké zahradní kultivary. Na slunných místech s kvalitní půdou se bude dařit také hyacintům (Hyacinthus orientalis). Pokud si neumíte představit podobný kout bez tulipánů a narcisů, vyberte si botanické nízké tulipány (Tulipa tarda, Tulipa greigii). Krásné a velmi vhodné jsou také narcisy typu jonquilla či tacety, pro které je typické, že mají několik menších květů na jediném stonku.
Léto
Z letniček také vybírejte nižší nebo poléhavé druhy. Protože jehličnanům všeobecně vyhovují spíš sušší místa, a to zvlášť jalovcům, měly by mít i květiny podobné nároky na pěstování. Výborné jsou šruchy (Portulacca grandiflora) a kosmatce (Dorotheanthus bellidiformis), bohatě kvetou a ostré barvy zde krásně vyniknou. Se suchem si poradí i tařicovka přímořská (Lobularia maritima). Velkými terčovými květy zaujme gazánie (Gazania) s plstnatými listy. Pro trochu vlhčí místo se hodí i hodně rostoucí koleus (Coleus) neboli africká kopřiva. Pokud milujete petúnie, vysaďte sem odrůdy s jednoduchými drobnějšími květy, které lépe odolávají dešti (Petunia x atkinsiana), nikoli surfinie nebo odrůdy plnokvěté. Slunné stanoviště s přiměřenou zálivkou potřebuje všelicha štěničníkolistá (Brachyscome iberidifolia), která kvete až do příchodu podzimu. Tvoří krásné bohaté trsy, nepříliš vysoké.
Dagmar Cvrčková