Schody_1.jpg

Co vysadit kolem schodů?

13. 03. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Prostor kolem zahradních schůdků, zídek či teras bývá velmi často zanedbávaný. Majitelé se zpravidla soustředí na jejich stavbu a okolní výsadbu už tolik neřeší. Je to škoda, protože zvlášť zvýšený terén poutá pozornost a rostliny […]

Prostor kolem zahradních schůdků, zídek či teras bývá velmi často zanedbávaný. Majitelé se zpravidla soustředí na jejich stavbu a okolní výsadbu už tolik neřeší. Je to škoda, protože zvlášť zvýšený terén poutá pozornost a rostliny zde vyniknout jinak na obyčejném záhonu.

Pokud potřebujete osadit zvýšený záhon umístěný na slunci, vyberte sem nenáročné rostliny s menšími a bohatými květy. Zde jsou některé druhy pro inspiraci:

schody_1

1. Tařička

Polštáře této nenáročné skalničky volně přepadávají přes kraj terasy. Je pro ně typická sytá modrofialová barva květů, ale mohou být i růžové. Tařičky rostou prakticky v každé zahradní půdě s přibližně neutrálním pH, dobře si vedou i na stanovištích s vápenitou zeminou. Vždy ale potřebují slunce. Rostou dost razantně, proto se doporučuje je někdy po odkvětu trochu protrhat, aby neutlačovaly okolní květiny. Na zimu zatahují a obrážejí z kořenového krčku. Lze je dělit na podzim nebo vysévat na jaře.

2. Modřence

Modřence patří mezi ideální druhy pro doplnění polštářových skalniček, s nimiž je spojuje i pozdější termín kvetení. Ve srovnání třeba se sněženkami či bledulemi bývají vyšší, takže ve výsadbě nezaniknou. Oproti bledulým, které pocházejí z vlhkých lužních lesů a proto na podobně výslunném stanovišti nikdy dlouho nevydrží, se zde modřencům daří dobře. Pocházejí z Balkánu a Malé Asie, proto se jim daří i na místech se sušší půdou.

3. Narcisy

Celá výsadby by měla vždy ladit, a to nejen barevně, ale i výškově. Tady tvoří narcisy zajímavé pozadí. Můžete je poměrně snadno z půdy po odkvětu vyrýt bez toho, abyste poškodili kořeny ostatních rostlin. Použité tazetta hybridy, tedy narcisy s několika drobnými květy na stonku, kvetou později než klasické zahradní druhy. Je ale nutné vysazovat je v početnější skupině, tři čtyři květy by prostoru požadovaný barevný akcent nedodaly. Do vícedruhových záhonů raději volte vyšší jednobarevné druhy, příliš rozmanité kombinace tvarů a barev by odváděly pozornost.

4. Vřesovce

Ve větších skalničkových skupinách najdete i bohatě kvetoucí polokeře, jako je třeba vřesovec pleťový, který kvete už od zimy a na jaře dokvétá. Na dobře vybraných místech se rozrůstá až do metrových keříků, větvičky se pod květy téměř ztrácejí. Vřesovce mají rády humózní půdu a plné slunce. Po odkvětu byste je měli sestřihnout, aby zůstaly bohaté a hodně kvetly i v dalším roce.

5. Čemeřice

Jako pozdrav z chladného předjaří zde roste čemeřice. Už odkvétá, proto jsou její květy zelenavé. Ovšem i v této podobě osvěží zelenou barvou jarní výsadbu, na kterou jsou jinak skalničkové záhony poměrně chudé. Důležitou roli hraje i výrazný tvar listů.

Foto profimedia.cz

Další informace najdete v únorovém vydání Flóry.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze