Co vysadit na vlhký záhon ve stínu?
Vlhký záhon bývá pro celoroční pěstování rostlin téměř ideální. Na jaře tady pokvetou hajní rostliny, až zatáhnou, vystřídají je nenáročné trvalky. Pupkovec jarní je známější v modrém odstínu, kdy nahrazuje pomněnku, na rozdíl od ní jde […]
Vlhký záhon bývá pro celoroční pěstování rostlin téměř ideální. Na jaře tady pokvetou hajní rostliny, až zatáhnou, vystřídají je nenáročné trvalky.
Pupkovec jarní je známější v modrém odstínu, kdy nahrazuje pomněnku, na rozdíl od ní jde o trvalku. Kvete i bíle, což platí pro odrůdu ´Alba´. Husté trsy lze rozsazovat, rostlina je nenáročná, potřebuje lehčí substrát, například listovku.
Pomněnky
Jemné pomněnky, které na místě nevydrží déle než jednu či dvě sezony, umístěte tak, abyste je mohli dobře do záhonu dosazovat.
Hyacint
Hyacinty budou zdobit záhon svými až dvacet centimetrů vysokými květenstvími v různých barvách. Porostou i bez pravidelného přesazování, jen je přihnojujte, aby za rok opět vykvetly.
Dymnivka
Dymnivka dutá je trvalka, která po odkvětu zatahuje. Roste pod stromy a potřebuje vyšší obsah vápníku v půdě. Často se sama vysévá do okolí. Jde o křehkou rostlinu, proto pozor, abyste ji při okopávání záhonu nebo pletí nepoškodili.
Srdcovka zdobná
Srdcovka zdobná je méně známější než srdcovka nádherná, a se svou výškou 15 až 45 centimetrů také o polovinu menší. Proto se hodí i do smíšených záhonů. Podle odrůdy může kvést v různých odstínech růžové nebo i bíle.
Tulipány
Pokud sázíte tulipány do jednoho záhonu s jinými cibulovinami a trvalkami, volte nižší rané odrůdy, jako jsou ´Olga´ či ´Ibis´. Vhodné jsou i tulipány Kaufmannovy, měřící maximálně dvacet pět centimetrů.
Jaro
Nejen pod opadavé dřeviny se vysazují hajní rostliny. Když kvetou, jsou krásné. Většina z nich ovšem poté zatahuje a místo zůstává holé. V přírodě to nevadí, plochu zakryjí listy stromů. Na zahradě se ale doporučuje vysadit do záhonu i druhy, jejichž listy zůstávají. Mezi ně patří například nízká podléška (Hepatica nobilis) nebo krásné plicníky (Pulmonaria officinalis). Ty mají nejen proměnlivou barvu květů, ale u zahradních šlechtěných variant najdete i skvrnité listy, které se také stávají ozdobou záhonu. Na stinných místech se daří vděčnému barvínku (Vinca minor) s modrými květy, jehož zakořeňující plazivé výhony brání zaplevelení okolí. Z dřevin můžete vybrat vilíny (Hamamelis x intermedia), jejich nízko posazená koruna je pěkná jak v předjaří, tak i později. Na podzim se listy přebarví na oranžovou.
Léto
Od června až do pozdního září mohou kvést na tomto záhonu mnohé nenáročné trvalky, některé z nich byly původně lesními rostlinami. V červnu vynikne kalina obecná (Viburnum opulus), doplnit ji mohou po celou sezonu kvetoucí okrasné hluchavky, konkrétně žlutý pitulník a růžová hluchavka nachová, které mohou fungovat i jako rostliny půdopokryvné. Vybírejte odrůdy se světle skvrnitými listy, například ´Silberteppich´, vypadají lépe a zajímavěji než klasické.
Celé prázdniny tady pokvetou málo pěstoané, ale vděčné jarmanky větší (Astrantia major). Zpravidla mají bílou nebo narůžovělou barvu, ale koupíte i tmavě červené odrůdy ´Ruby Wedding´, ´Rubra´ či ´Moulin Rouge´. Pokud jim dopřejete dost vody, snesou i plné slunce. Z původně lesních druhů sem lze vysadit smetanově bílou udatnu lesní (Aruncus dioicus) a širokou skupinu čechrav (Astilbe). Ty nabízejí výrazné barvy květenství až do září. Stejně jako vysoké sasanky japonské (Anemone japonica) a také různá rdesna (Polygonum, Persicaria), která se pěstují v široké paletě odstínů od bílé přes růžovou až po karmínovou.
Když mezi trvalky přidáte traviny, podmínky vyhovují například bice sněžné (Luzula nivea), na přelomu června a července potěší bílými květy a mimo sezonu svými stébly, která zůstanou pěkná až do jara.
Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock a profimedia.cz